1. Základní škola Říčany

28. 12. 2018

Na Lázeňské louce stojí nový STROM SVOBODY (projektový den 1. ZŠ)

 

Na poslední dva listopadové dny připravili pedagogové naší školy projektový den ke 100. výročí vzniku republiky. Všichni žáci druhého stupně se několik dní před vypuknutím projektu zapsali podle svých zájmů do jedné ze 17 pracovních skupin. Každá z nich byla zaměřena na jakési porovnávání nebo mapování situace určitého oboru za sto let existence republiky. Pro lepší představu uvádím několik příkladů – doprava, architektura, objevy a vynálezy, móda, kuchyně, životní styl, školství, sport, Říčany včera a dnes…

Skupina nazvaná „Stromy svobody“ začala se zpracováním svého úkolu již o několik dní dříve. Děti si vyhledaly místa, na kterých byly v okolí Říčan zasazeny památné lípy, co nejvíce těchto míst se snažily navštívit, lípy nalézt a fotograficky zdokumentovat. Hlavním jejich úkolem ale bylo připravit vše pro zasazení nového STROMU SVOBODY – lípy naší školy. Po dlouhém rozmýšlení a jednání byla vybrána lokalita – strom bude slavnostně zasazen na Lázeňské louce. Na celé věci je krásné i to, že děti si na zakoupení sazenice zorganizovaly dobrovolnou sbírku. A vybraná částka nás všechny velice překvapila. Vybralo se téměř deset tisíc korun.

Ve čtvrtek 29. 11. ráno se všichni vrhli do práce – některé děti odjely pátrat po stopách našich předků do muzeí Prahy, jiné navštívily místní knihovnu, někteří žáci měli domluvenou besedu s panem Kosíkem (říčanským pamětníkem). Některé skupiny zapátraly ve starých kuchařkách a vařily staré české pokrmy, jiné zkoumaly módu a připravovaly módní přehlídku. Tým divadelníků a hudebníků se položil do nastudování scénky na motivy filmu Škola základ života, sportovci zase pátrali po našich skvělých olympionicích a jejich výkonech. Skupina literátů listovala ve starých časopisech a pátrala po oblíbených titulech své doby.

 V pátek 30. 11. jednotlivé skupiny prezentovaly ostatním výsledky své práce, byly ochutnávky připravených pokrmů staročeské kuchyně, všichni se výborně bavili při sledování módní přehlídky a divadelního představení. V tělocvičně jsme na malý okamžik nadšeně fandili sportovcům, jakými byli například Věra Čáslavská, Emil Zátopek či Jiří Raška a tleskali Ester Ledecké a Martině Sáblíkové. Dopoledne uteklo jako voda a po dvanácté hodině se žáci přesunuli k vyvrcholení našeho projektu – slavnostnímu zasazení lípy naší školy. Pěkná sazenice už na ně čekala na svém novém místě, vzorně vyvázaná a okrášlená trikolórou. K jejím kořenům byla položena schránka se vzkazy pro budoucí generace. Na těchto zprávách pro budoucnost si některé děti daly obzvlášť záležet a některé myšlenky byly úžasné. S dovolením autorek ocituji jen úryvky několika z nich:

„Dám vám radu. Jděte si za svým snem a věřte, že to, co si přejete, se stane… Napíšu citát, který se mi moc líbí. Přestaň se těšit pouze na výsledek a začni milovat cestu, která k němu vede.“

„Občas přemýšlím, co je po smrti. No… třeba, až budeš číst tyhle řádky, budu to vědět. Tak zvedni hlavu ke slunci a zamávej mi.“

 „Nenech nikoho tě odsuzovat nebo pohoršovat. Jsi takový, jaký jsi. Nikdo není perfektní. Žij svůj život svým způsobem, neboj se riskovat, ale neriskuj život pro hlouposti. Važ si života, rodiny, přátel dokud to jde. Buď kreativní, vytvářej nové, ale zůstaň i při starém. Užívej svobody a zábavy a starej se o druhé.“

(všechny citace jsou ze vzkazů žáků 9. A)

Není co dodat. Krásné, že?

Po několika slavnostních slovech pana ředitele jsme si všichni zazpívali oblíbenou píseň T. G. Masaryka a pak jsme lípu i se schránou zahrnuli zeminou. Tak ať se co nejlépe daří jí i nám.

(L. Prchalová, koordinátorka projektu)

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2019 Všechna práva vyhrazena