Dementia

2. 11. 2018

Můj život s Alzheimerem…

Sedím bezvládně v čekárně, v ruce verdikt od doktora a absolutně netuším, co mám dělat. Pacienti s Parkinsonovou chorobou chodí kolem mě na kapačky a já se pomalu probouzím ze snu. I v téhle situaci mě zaráží fakt, že tu kolem nejsou jen lidé staří, ale dost často mnohem mladší než jsem já. Hlavou mi probíhá spousta myšlenek, mezi nimi i ta, kterou si položí snad každý – proč právě moje máma? Sleduju tu svoji maminku, drobnou, hodnou, milou osobu, a je mi do breku. Nemůžu před ní ale brečet. Chtěla jsem „to“ mít potvrzené? Chtěla. Teď to tedy mám černé na bílém. Je to sice kruté, ale postupně si uvědomuji, že není nic horšího než nejistota – to radši jistota, ať je sebehorší. Jedině tak jí totiž můžu pomoci. A tak se učím novému přístupu. Učím se tomu, že vše, co máma zmateně říká a dělá, to vše není proto, že by byla zlá. To za ni dělá „ten Němec“. (Vzpomínky paní J., jejíž maminka má Alzheimerovu nemoc.)

Vyrovnat se s tím, že můj partner, moje máma nebo můj táta trpí demencí, není vůbec jednoduché. A nejhorší na tom je, že v tu chvíli netuším, co mám vlastně dělat. Co zařídit, k jakému jít lékaři, nebo kdo mi poví, co nás teď čeká? A právě vás všechny, kteří jste se v minulosti nebo nedávno ocitli na této životní křižovatce, zveme na setkání pečujících, které v Říčanech pořádá organizace Dementia I. O. V., z. ú., každé 4. úterý v měsíci od 18.00 hod. Scházíme se v prostorách Domova Pod Kavčí Skálou, na adrese: Marie Pujmanové 2045/2. Další setkání proběhne v úterý 27. 11., dozvíte se více na téma: Můj život s Alzheimerem… Konkrétní informace o projektu „Neformální péče“ naleznete na webových stránkách naší organizace www.dementia.cz.

Společně se dá vše zvládnout snadněji… Těší se na vás Petra Petříková, koordinátorka neformální péče (tel.: 724 076 964, petra.dementiaiov@gmail.com).

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2019 Všechna práva vyhrazena