Husova knihovna Říčany

28. 9. 2018

Výpůjční hodiny:

Oddělení pro dospělé: pondělí až pátek od 8.30 do 18.00, sobota 8.30 – 12.00

Oddělení pro děti: pondělí od 12.00 do 18.00, úterý od 12.00 do 17.00, středa a čtvrtek od 8.30 do 18.00, pátek od 12.00 do 17.00 a nově každou první sobotu v měsíci od 8.30 do 12.00.

 

Výpůjčlhůty podle

standardního režimu

Vážení čtenáři, mnozí z vás vyhověli našim prosbám při stěhování knihovny a nechali si delší dobu vypůjčené knihy doma. Jak známo, po dobu jednoho roku jsme fungovali ve zvláštním režimu, výrazně odlišném od běžného provozu. Jistě není obvyklé, když knihovna místo upomínání, aby čtenáři knihy vrátili, prosí je, aby si je ponechali co nejdéle. Naštěstí nyní je provizórium minulostí, knihovna již několik měsíců funguje v novém působišti ve standardním, plnohodnotném provozu podle Knihovního řádu. U překročených výpůjčních lhůt knihovnický systém automaticky generuje upomínky. Byli bychom neradi, kdyby naši věrní a obětaví čtenáři místo poděkování dostali upomínku, která, přiznejme si, nepůsobí nikomu radost, i když je formulována s maximální zdvořilostí. Prosím tedy o vrácení knih, které byste měli doma déle než běžnou výpůjční dobu. Děkujeme vám za pomoc a pochopení a těšíme se na shledanou v knihovně. 

 

Další rozšíření výpůjčch

hodin v oddělení pro děti

Poslední rok bylo v naší knihovně hlavním tématem hledání nového působiště pro oddělení pro dospělé. Oddělení pro děti se však dále utěšeně rozvíjelo a o jeho služby je velký a stále se zvyšující zájem. Jsou dny, kdy jej navštíví i přes 200 dětí a rodičů. Pořádáme zde také mnoho kulturních a vzdělávacích akcí, zejména pro školy a školky, ale i pro běžné návštěvníky. Připravuje je naše kolegyně Jana Svobodová, o které lze bezpochyby mluvit (trochu módní terminologií) jako o „kreativní“ osobnosti hýřící skvělými nápady. Akce rozvinula jak po kvantitativní, tak zejména po kvalitativní stránce na úroveň překonávající vše v minulosti. Svědčí o tom zájem škol, školek i příchozích dětí, který už často nemůžeme z kapacitních důvodů uspokojit (např. Čtenářský klub, kam jsme už museli dočasně zastavit přijímání nových zájemců, také kalendář akcí pro školy je do konce roku plný).

Mnoho návštěvníků vyjadřovalo přání, aby mohli do knihovny chodit i o víkendu. Využil by se tak značný potenciál, který tu jistě je. Tomuto přání jsme se snažili vyhovět podle našich možností a rozhodli jsme se od října otevřít dětské oddělení navíc vždy každou první sobotu v měsíci, od 8.30 do 12.00 (poprvé tedy v sobotu 6. října).

Bylo by jistě dobré, kdyby zde bylo otevřeno každou sobotu, není to však při největší snaze možné. Otevírací dobu v oddělení pro děti jsme rozšiřovali již vícekrát. Naposledy nyní, od září, o dvě hodiny týdně, a to bez navýšení úvazků pracovníků. Další rozšiřování již opravdu není z kapacitních důvodů možné. I tak jsme však přesvědčeni, že tu pravidelnou první sobotu v měsíci návštěvníci uvítají.

 

Ohlédnutí za Malováním na rynku

V září se tradičně, už 21 let, koná Malování na rynku. Je to akce pro děti ze škol a školek, které se sejdou na Masarykově náměstí, dostanou (spolu se sladkými odměnami) kreslící potřeby a zobrazují své představy o různých pojmech, objektech, jevech, o všem možném podle tématu, které je zadáno knihovnou. Letošní téma se nabízelo – 100. výročí vzniku republiky.

Při loňském Malování nám příliš nepřálo počasí, letos jsme si ale užili pravého letního slunečného dne. Možná i to přispělo k rekordní účasti 655 dětí - mladých malířů ze škol a školek z Říčan a okolí. Téma se dětem i doprovázejícím učitelům a vychovatelům líbilo, vzniklo mnoho výborných a zajímavých prací, ty nejlepší budou vystaveny v dětském oddělení knihovny na Komenského náměstí a v přízemí staré radnice na Masarykově náměstí (od 5. do 18. října).

 

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2019 Všechna práva vyhrazena