Husova knihovna, Říčany

29. 3. 2019

Stanislav Motl – Kam zmizel zlatý poklad republiky?

Výpůjční hodiny:

Oddělení pro dospělé: pondělí až pátek od 8.30 do 18.00, sobota 8.30 – 12.00

Oddělení pro děti: pondělí od 12.00 do 18.00, úterý od 12.00 do 17.00, středa a čtvrtek od 8.30 do 18.00, pátek od 12.00 do 17.00 a nově každou první sobotu v měsíci od 8.30 do 12.00.

 

Stanislav Motl – Kam zmizel zlatý poklad republiky?

přednáška a beseda, čtvrtek 18. dubna od 18.30, odd. pro dospělé

 

Více než šest tisíciletí vzrušuje zlato člověka. Magický žlutý kov, který se stal symbolem krásy, radosti, ale také prokletím, ztělesněnějším zla a temných sil. Zlato dovede udělat z člověka šťastlivce i žebráka. Oslepuje rozum, demoralizuje. Má mimořádnou ekonomickou moc.  Není ani divu, že vyspělé země se snaží mít ve svých bankovních sejfech zlata co nejvíce. Zlatý poklad měla svého času i naše země. Byly to desítky a desítky tun, včetně takřka sedmnácti tun zlatých mincí nevyčíslitelné historické hodnoty. To však už patří minulosti…

Co se s naším zlatým pokladem, na který se po roce 1918 skládali dávní předkové, vlastně stalo? Jaké byly jeho osudy? A jak tento zlatý poklad souvisí s našimi válečnými hrdiny, kteří bojovali a umírali na nejrůznějších frontách druhé světové války?

Odpověď se snaží najít investigativní novinář a spisovatel Stanislav Motl, veřejnosti dobře známý z televizních pořadů (Na vlastní oči, Stopy, fakta, tajemství aj.), ve kterých se zabývá dosud ne zcela vyjasněnými okolnostmi zajímavých a významných případů z naší novodobé i starší historie. V jeho pořadech je patrná snaha o skutečně objektivní a nestranné zjištění faktů podle zásady „padni komu padni“.

Na pořady Husovy knihovny je vstup volný.

 

Oddělení pro děti se zapojilo do projektu Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka

Již podruhé se oddělení pro děti účastní projektu, který vyhlašuje SKIP (Svaz knihovníků a informačních pracovníků). Jedná se o projekt na podporu čtenářské gramotnosti Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka. Cílem projektu je rozvoj čtenářských návyků žáků již od prvního ročníku školní docházky. Do projektu přihlašuje žáky prvních tříd základních škol veřejná knihovna ve spolupráci se školami v místě působnosti knihovny. Knihovna, která žáky do projektu přihlašuje, s nimi pracuje nad rámec obvyklých knihovnických činností. V období od listopadu 2018 do května 2019 realizujeme pro prvňáky nejméně dvě návštěvy knihovny. Odměnou za úspěšné absolvování projektu je pro děti knížka pro prvňáčka za minimální částku 20 Kč, původní česká novinka, která byla napsána a ilustrována výhradně pro účastníky projektu a kterou nelze v běžné knihkupecké síti minimálně tři roky koupit. Ve školním roce 2018/2019 je to kniha spisovatele Miroslava Tvrze a ilustrátorky Aleny Schulz – Kde se nosí krky.  V letošním roce se nám do projektu přihlásily dvě školy, šest prvních tříd, celkem 139 dětí.

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2019 Všechna práva vyhrazena