SDH Říčany

1. 12. 2017

Co nového u hasičů

Milí příznivci dobrovolných hasičů, máte před sebou poslední číslo letošního Kurýru. Dovolte mi vás obohatit o informace, které popíšou či vystihnou, co se u nás ve městě dělo, děje a dít teprve bude! Začátek dnešního článku bych rád věnoval dobrovolnému dárcovství krve. Věřím, že i někteří z vás, kteří si tyto řádky pročítáte, buď někoho znáte, nebo dokonce sami chodíte krev či její složky darovat. Pár našich členů se několikrát do roka sejde a společně si udělají „výlet“ do Kolína, kam už dlouhou dobu jezdí pravidelně darovat. Rád bych touto cestou poděkoval všem, kteří se dokážou rozdat ostatním a pomáhají tímto způsobem všem, kdo tuto neocenitelnou a nenahraditelnou tekutinu potřebují! Děkujeme, děkujeme a děkujeme!

Pomalu se blíží čas vánoční a zima už také klepe na vrata. Naši mladší žáci se už scházejí v tělocvičně ve škole v Nerudově ulici, kde si opět zkouší vysloužit odznaky odborností, připravují se na soutěže, které je čekají po zimě, a opakují si znalosti, které májí v hlavičkách ukryté trochu hlouběji. To starší žáci jsou v hasičárně v garáži a pilně trénují požární útok, který jim letos činil největší potíže. Díky stále se zdokonalující konkurenci a různým vychytávkám se není čemu divit. V plánu mají besídku, která se bude konat v polovině prosince v klubovně, a možná přijde i Ježíšek. V našem sboru máme i pár rozhodčích, kteří náš sbor reprezentují na soutěžích. I oni se mohou a chtějí zlepšovat a zvyšovat svou kvalitu a odbornost. Je to jako v jakémkoli jiném sportu, čím vyšší soutěž, tím kvalifikovanější rozhodčí, a i u nás ve sboru máme čerstvý přírůstek. Nově od měsíce listopadu máme opět rozhodčího prvního stupně – což je nejvyšší možná kvalifikace – na dětské soutěže! Je to výborná zpráva, protože v současné době je v ČR cca 180 osob, které tuto kvalifikaci mají!

V závěru měsíce října vyrazila naše výjezdová jednotka na výcvik do Příbrami. Jednou za dva roky jsme povinni my, jakožto nositelé dýchací techniky, prověřit svou fyzickou zdatnost a odolnost ve cvičném polygonu. Jak to probíhá? Dle počtu účastníků se utvoří skupinky po dvou až třech hasičích, kteří se obléknou a připraví si dýchací přístroj, tímto začíná první část – vše si projdete a vyzkoušíte, zda je vybavení v pořádku a plně funkční, poté přichází část druhá – „zahřátí“ se! Nekonečný žebřík, kde stoupáte na simulátoru do cca 25 metrové výšky, následují kladiva, což jsou přítahy se zátěží okolo 30 kg, a běžecký pás v mírném náklonu, kde svižnější chůzí ujdete asi 150 m. To vše se absolvuje s aktivním dýchacím přístrojem a plné výstroji! Pak je třetí část – bludiště klecí, kde je zadýmený prostor, tma apod. Je to test na orientaci v nepřehledném prostoru. Musíte postupovat opatrně po kolenou, plazit se, prolézat úzkými prostory, provazovými překážkami a hledat cestu ven. V určitých částech je teplota vyšší než jinde, to simuluje oheň. To vše ještě doprovází skřeky, kvílení a hlučení, abyste se už vůbec nedokázali soustředit. Prostě praktický výcvik se vším všudy, který je ovšem potřebný. Po úspěšném absolvování jsme se hromadně odebrali na oběd a zaslouženě se podívali do blízkých dolů, kde se dříve těžilo stříbro. Své prověřené zkušenosti jsme si mohli vyzkoušet 16. 10. na požáru v Mnichovicích, dále 22. 10. při požáru jídelny na ČS Shell, kdy z důvodných obav bylo na místo vysláno 8 jednotek hasičů s cca 20 ks techniky, vše však dobře dopadlo a oheň se nešířil dál, 25. 10. nás nad ránem vzbudil poplach, že hoří stoh v Březí, pár balíků jsme museli odstranit a rozebrat pomocí našeho bobíka. Další souhrn výjezdů byl velmi monotématický a velmi náročný, jelikož se během pár hodin přehnal přes ČR silný vítr, který páchal škody na majetku našich spoluobčanů. Ve dnech od 29. - 31. 10. jsme zaznamenali přes 20 událostí, kdy jednotka byla svolána v neděli ráno a jezdila do druhého dne do večerních hodin. Jednotlivé výjezdy čítaly několik popadaných či vyvrácených stromů přes komunikace, nakloněné nebezpečné větve nad chodníky, opřené stromy díky náporu větru o domy, utrhané okapy, jeden utržený semafor, prořezávání lesních cest apod. Při tomto všem zmatku byl ještě nahlášený požár domu v Sibřině, kde se ukázalo, že se jednalo o závadu na elektroinstalaci. Dne 4. 11. vyjela naše jednotka spolu s HZS Říčany na technickou pomoc – odstranění nakloněného stromu nad domem, zde jsme zajišťovali řízení provozu na komunikaci. V ten samý den se vydalo šestičlenné družstvo na tradiční noční školení formou soutěže do Dolínku u Odolené vody. Letos se konal již 22. ročník a my jsme nemohli chybět. Odpoledne nás čekala fyzicky náročná štafeta, potom se čekalo, až bude tma, a vyjeli jsme na jednotlivé simulované výjezdy. Pořadatelé si pro nás letos připravili 14 stanovišť. Například jsme si zkusili dálkovou dopravu vody, nouzové zásobování vodou do špatně přístupných míst, test znalostí ohledně nebezpečných látek a jejich přepravy, přemístění pomocí lodičky, únik plynu, útok na střechu apod. Vše, co jsme si vyzkoušeli, určitě zužitkujeme a věřím, že jsme si odnesli spoustu nových vědomostí. O tom asi svědčí i fakt, že se nám podařil nejlepší výsledek za posledních pár let. Získali jsme krásné třetí místo! Velké díky i pro fotografa a rozhodčího, které jsme dodali. Před sebou máme adventní neděle, čertovský rej a České Vánoce, na kterých plánujeme asistenci jako každý rok. Poslední den v roce opět budeme držet pohotovost na vlastní stanici, z důvodu většího rizika požárů.

Na úplný závěr dnešního článku chci popřát jménem našeho sboru všem ničím a nikým nerušené vánoční svátky. Věnujte prosím zvýšenou pozornost zapáleným svícnům a svíčkám, ať naše Vánoce nekončí u vás.

Klidné svátky a modrá blikající světýlka jen na stromečku přeje

Dominik Pokorný, jednatel SDH Říčany

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2018 Všechna práva vyhrazena