ZÁKLADNÍ ŠKOLA u ŘÍČANSKÉHO LESA

29. 3. 2019

Lyžařský kurz pro pokročilé ALPY 2019

K závěru prvního pololetí se vydali vybraní žáci osmých a devátých ročníků, pod vedením svých zkušených lyžařských instruktorů z řad učitelů, pokořit sjezdovky do rakouského střediska Alpendorf.

Ač byla cesta daleká a dlouhá, pod tíhou očekávání nám až nečekaně rychle utekla. Ubytovali jsme se v malebném hotelu přímo v centru Bischofschofenu, chutně jsme se navečeřeli a první den jsme zakončili procházkou po zasněženém centru města.

Následující dva dny jsme naplno propadli lyžování. Rozlehlé alpské sjezdovky různých obtížností nám nabídly možnost procvičit své oblouky, ve snowparku a  na crossová dráze jsme si zvýšili adrenalin v krvi a všudypřítomné horské sluníčko nám přidalo na dobré náladě.

Náš první zahraniční kurz nám rychle utekl a dle našeho mínění dopadl na výbornou. Všichni jsme si naplno užili kvalitní podmínky velkého střediska a ve zdraví jsme se navrátili domů. Pěvně věříme, že se za rok opět na rakouské svahy vrátíme.

Lyžařská sezóna však U Lesa zdaleka nekončí.  Žáci sedmých ročníků již s napětím očekávají tradiční lyžařský kurz, který se uskuteční v půlce března v Peci pod Sněžkou. Skol!

M. Dobešová, K. Raková, kabinet TV

AKTIVITY SEKCE ANGLIČTINY VE 2. POLOLETÍ

2. pololetí je ve znamení zvýšené aktivity jazykové sekce. V únoru se jazykové třídy účastnily celodenní akce, která zahrnovala čtení v Oxford bookshopu, anglicky komentovanou prohlídku sbírek Národního muzea a divadelní představení v angličtině. V březnu k nám opět zavítala mezinárodní herecká skupina, která odehrála tři interaktivní představení pro různé jazykové úrovně. Po Velikonocích naše jazykové třídy čeká intenzivní týden s AJ, pro který připravujeme osvědčené aktivity podporující rozvoj jazykových kompetencí (čtení detektivky, poznávání neznámého cizince, prohlídka Prahy v AJ s pracovním listem, filmové představení s pracovním listem, anglická bojovka s Frediem). V květnu skupina žáků a dvě vyučující odletí na jazykově - poznávací pobyt do Irska. V červnu nás na týden opět navštíví skupina cizinců ze všech koutů světa a přiblíží nám svou zemi, své zvyky, svou kuchyni a vůbec svůj způsob života. Naše historicky první jazyková třída, dnes již 9. A, se se svou alma mater rozloučí divadelním představením - volným zpracováním hry Večer tříkrálový a americké komedie She´s the man. Velký obdiv a dík patří vedoucí jazykové sekce Janě Uríkové a jejímu neutuchajícímu zápalu, a dále všem jazykářům, kteří se na realizaci akcí podílejí.

Zuzana Pokorná

PROJEKT MODERNÍ VÝUKA AJ A POČÍTAČOVÁ VÝUKA - NÁVŠTĚVA ZE ŠKOLKY

Město Říčany pro základní školy ve městě získalo projekt, ze kterého byly v naší škole zřízeny dvě moderně vybavené počítačové učebny. Přidanou hodnotou projektu je výukový program angličtiny DynEd, který používají žáci od 3. do 9. ročníku a to ve škole i doma. Během trvání projektu nás každý rok navštíví žáčci z říčanských mateřských škol. Paní učitelky si pro ně připraví zábavný program na interaktivní tabuli, kde předškoláčkům mohou ukázat, jak se také učí ve „velké škole“. V březnu jsme dvakrát přivítali předškoláčky z MŠ Čtyřlístek. Paní učitelka Martina Kořenová si připravila jednoduché početní úkoly s obrázky, řešením základních logických operací a děti při řešení mohly ukázat, jak jsou na vstup do školy připraveny. Nenápadně si také prohlédly školu, do které mnozí z nich budou po prázdninách chodit a snad se i zbavily trémy z nadcházejího zápisu. Děkujeme za návštěvu a na podzim na shledanou!

Zuzana Pokorná

Pomáhat je normální:

Run and Help již potřetí

Run and Help neboli Běhání, které pomáhá. Letos budeme s kontem Bariéry běhat kromě jiných pro malého Lukáše, který má dětskou mozkovou obrnu a potřebuje finančně náročné rehabilitace, které mu výrazně zlepší život. Věříme, že se nám cíl podaří splnit stejně jako v minulých letech, kdy jsme běhali pro dobrou věc a pomohli tak již pěti dětem, kterým sbírka umožnila například zakoupení sportovních protéz.

A jak to bude vypadat letos? Běhat budeme 11. 6. 2019. Běžci si sami stanoví, kolik metrů chtějí uběhnout, i jakou částkou chtějí přispět. Pro děti bude připravena malá odměna a pro dospělé dobrý pocit. Nebude chybět občerstvení a kulturní program, který připravují žáci naší školy. Zatím je vše ve fázi zrodu, ale na našem facebooku se již brzy začnou objevovat konkrétní informace. Chystáme i malé překvapení s panem starostou. Run and Help Říčany, aneb běhání, které pomáhá, tentokrát ve sportovním areálu U Říčanského lesa.        -Pep-

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2019 Všechna práva vyhrazena