EKOCENTRUM

30. 11. 2018

Malé ohlédnutí za rokem 2018

 

Prosinec vybízí k ohlédnutí za uplynulým rokem. Jaký byl letošní rok s Ekocentrem Říčany?

V dubnu jsme společně s muzeem oslavili Den Země na louce u Říčanské hájovny, tentokráte věnovaný žábám, obojživelníkům a jejich ochraně.

V červenci se tradičně kosila orchidejová louka u Vojkova. Seno využíváme pro krmení a podestýlku našich zvířat na Dvorku.

V průběhu celého roku jsme se starali o pešuňk – pozemek u trati naproti studiu FitLady, který bylo třeba prořezávat, abychom na rozkvetlé plochy přilákali včely a motýli. K přirozené údržbě pešuňku jsme úspěšně využili i kozu Kabelku s kůzletem Vítkem a denně jste nás mohli ve městě potkat s kozami na vodítku. Během školního roku probíhaly dva přírodovědné kroužky. Děti tu aktivně zkoumají přírodu a zapojují se do péče o muzejní dvorek, zahradu a další plochy. Letos jsme vysévali semena lučních rostlin vypěstovaná na dvorku na pešuňk a do nového sadu nad Srnčím rybníkem. Děti byly letos úspěšné v celorepublikové přírodovědné soutěži Zlatý list (2. místo), kde porota ocenila také jejich práci pro přírodu.

O zvířata na Dvorku se celý rok dobrovolně staralo několik rodin s malými dětmi. Proběhlo několik brigád, oslavili jsme nové zvířecí přírůstky (malé králíčky i nové slepičky z projektu Slepice v nouzi) a momentálně se radujeme z nového kurníku.

Na Dvorku také proběhlo několik větších akcí pro veřejnost. V květnu to byla akce slepičí, v červnu jsme obdivovali mláďata – malé králíčky i čerstvě vylíhlá kuřátka. V červenci se na Dvorku předlo, česala se vlna, plstilo se a zájemci si mohli pohladit i živé ovečky. V srpnu se konalo Kozí odpoledne, dojili jsme kozu, vyráběly se sýry a domácí máslo. V září se pak uskutečnilo Králičí odpoledne a několik Otevřených Dvorků – dnů otevřených dveří. Akce se setkaly s velkým ohlasem, a proto na ně navážeme i příští rok. Zároveň bychom rádi na Dvorku zavedli pravidelné dny otevřených dveří ve všední dny odpoledne, kdy můžete s dítětem jen tak přijít a pobýt venku, pohladit si naše zvířátka a dozvědět se, co je nového.

Od července také úspěšně funguje KPZ – komunitou podporované zemědělství. Zapojení lidé si předplatili bioúrodu pana zemědělce a jednou za dva týdny zeleninu odebírají na Dvorku naproti muzeu. Systém je přínosný pro obě strany - lidé vědí, odkud jejich potraviny pocházejí a zemědělec, který má pravidelné odběratele, může lépe plánovat úrodu.

A konečně – v říjnu se uskutečnila milá sousedská slavnost v Ořechovce.

Líbí se vám, co děláme? Chcete se k nám připojit? Ozvěte se nám! Těšíme se na setkávání s vámi i v příštím roce.

Marie Tvrdoňová a Kateřina Čiháková

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2019 Všechna práva vyhrazena