Gymnázium Říčany

1. 2. 2019

Exkurze do ELI; Finální kolo soutěže; Florbalový úspěch;

 

Exkurze do ELI

Dne 11. 12. 2018 se početná skupina studentů vyššího gymnázia vydala do Dolních Břežan do výzkumného střediska Eli Beamlines. Toto středisko se zabývá výzkumem laserů a jejich využitím například v medicíně, astrofyzice a dalších vědách. Vědci zde také pracují na vývoji nejintenzivnějšího laseru na světě. Exkurze byla zahájena přednáškou o laserech a jejich využití a výzkumu v Eli. Poté jsme se rozdělili do menších skupinek a vydali se na prohlídku areálu. Navštívili jsme například experimentální laboratoře a byli prvními i posledními středoškoláky, kteří se tam dostali – krátce po naší návštěvě byl prostor vyčištěn a mohou do něj jen speciálně oblečení výzkumní pracovníci. Také jsme se podívali do velína, kde jsme dostali krátký výklad o řízení experimentů. Skrze kamery jsme nahlédli i do místností s jednotlivými lasery. Ve vstupních prostorách jsme si pomocí virtuální reality mohli podrobně prohlédnout výzkumné prostory Eli a modelaci grafů výsledků měření. Na konci prohlídky jsme vyplnili křížovku s informacemi o Eli a obdrželi propagační předměty.

Děkujeme středisku Eli za možnost návštěvy celého areálu a panu profesorovi Hromasovi za organizaci celé exkurze.

Růžena Nováková, V7

 

Finální kolo soutěže O KLOBOUK KOUZELNÍKA POKUSTÓNA”

14. 12. 2018 se tři dvojice žáků z našeho gymnázia, zúčastnily soutěže “O klobouk kouzelníka Pokustóna”.

Naplněni očekáváním jsme odjížděli z nádraží v Říčanech s naším panem profesorem P. Hromasem, který nás učí fyziku. Soutěž se konala v Gymnáziu Písnická v Praze.

V průběhu soutěže bylo předvedeno celkem 21 soutěžních pokusů. Prezentovali je jednotlivci nebo dvojice soutěžících. Každé prezentování pokusu se muselo vejít do limitu 5 minut. Představily se pokusy jako např. lávová lampa, výbuch sopky, různé dokazování těžišť těles a další. Prvními soutěžícími, kteří reprezentovali naše gymnázium byla dvojice žáků primy Patrik Fessl a Tomáš Kukol s pokusem “Magnetická levitace”. Umístili se na skvělém 6. místě, hned za Terezou Svobodovou a Marianou Seluckou ze sekundy, které soutěžily s pokusem “Lodička” a skončily na výborném 5. místě. Nejúspěšnější dvojicí se staly žákyně primy Nela Choutková a Kateřina Tomková, které se s pokusem “Náhrada plastových lahví” umístily na nádherném 3. místě. Myslím, že tato soutěž nás obohatila o mnoho dalších znalostí z fyziky i chemie a doporučuji všem, kteří mají možnost se zúčastnit, aby neváhali, protože to doopravdy stojí za to!

Mariana Selucká, V2

 

Florbalový úspěch

Tým dorostenců florbalového oddílu FBC Draci Říčany pod vedením trenéra R. Špoka se v termínu 4. - 6. ledna účastnil mezinárodního florbalového turnaje Prague Florbal Cup (www.praguefloorballcup.cz). V soutěži si hráči vedli výborně a obsadili krásné 2. místo, když poprvé prohráli až ve finále.

Z našeho gymnázia se sportovního klání zúčastnili Tomáš Zicha, Filip Nevický, David Tománek, Marek Jirků, Vítezslav Špok, Michal Striezenec a Jan Brychnáč.  Gratulujeme!

 

 Nová počítačová učebna

Žáci mohou od ledna 2019 plně využívat novou, designově velmi hezkou počítačovou učebnu s minipočítači a s velkou obrazovkou. Vznikala postupně za finanční podpory zřizovatele a sponzorského daru rodičů žáků školy. V průběhu minulého školního roku škola postupně nakupovala minipočítače a monitory, které čekaly na svou příležitost, aby mohly být nainstalovány. Počítačová učebna vznikla na místě učebny výtvarné výchovy, která byla přesunuta do podkroví. Nová počítačová učebna tak mohla navázat na úpravy páteřní počítačové sítě, které byly prováděny v době realizace zateplení školní budovy. Nábytek do učebny zakoupili rodiče žáků s nápadem předsedy spolku SRPŠ nakoupit levně a přitom účelně a upravit nábytek resp. kuchyňské desky a nohy stolů k speciálnímu použití. Děkujeme za sponzorský dar. Technické zapojení a úprava elektrorozvodů v učebně byla provedena na základě dalších finančních prostředků přidělených v tomto školním roce zřizovatelem, což významně přispělo k dokončení „projektu“ a vybudování moderní počítačové učebny pro 32 žáků. Učebna v podkroví již nyní dobře slouží výuce výtvarné výchovy jako tvůrčí ateliér. Máme radost a těšíme se na další zvelebování školy.

Ředitelka školy: Anna Stočesová Martinková

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2019 Všechna práva vyhrazena