MUZEUM ŘÍČANY

28. 9. 2018

Výstava

Tohle je válka (1914–1918)

9. září 2018 – 20. prosince 2018

Potěžkejte si vojenskou pušku, nasaďte si plynovou masku, listujte dobovými deníky a představte si, jak bylo vojákům na frontě i jejich blízkým doma. Výstava vám zážitkovou formou zprostředkuje atmosféru první světové války. Dozvíte se také, proč byl vydán zatykač na Masaryka a proč je dnes ve školství tak málo mužů.

Výstava je vhodná i pro rodiče s dětmi od 8 let.

Vstupné 60 Kč/ zlevněné 30 Kč/ rodinné 150 Kč

Děti do 3 let a senioři nad 70 let mají vstup na výstavy zdarma.

Komentovaná prohlídka výstavy „Tohle je válka 1914–1918“ pro seniory

čtvrtek 4. října, 9:30-11:00, muzeum

Chcete se dozvědět o rakousko-uherských vojácích a legionářích z Říčanska? Zajímá vás, jak se žilo v Říčanech a okolí za Velké války a jak zde lidé prožívali vznik Československa? Navštivte komentovanou prohlídku výstavy Tohle je válka (1914–1918), kterou povede historik muzea a správce muzejních sbírek Jan Boukal.   

Vstup zdarma

 

S mikroskopem na kompost

čtvrtek 4. října, 16:00-18:00, zahrada muzea

Jak si doma vyrobit černozem? Jaké děláme při kompostování chyby? Akce je pro všechny, kdo mají zájem dozvědět se vše o kompostování, možnostech a trendech včetně kompostování na balkonech. Dozvíte se, jak kompost správně založit a jak o něj pečovat. Pod lupou a mikroskopem pak uvidíte, jací živočichové v kompostu žijí. A že nejde jen o žížaly – víte třeba, co je to chvostoskok?

Povedou Jana Kreidlová a Alžběta Macková

Vstupné  80 Kč/ zlevněné 40 Kč/ rodinné 200 Kč

Na realizaci akce finančně přispěl Středočeský kraj.

 

Stavební kámen a kamenné šperky

sobota 6. října, 14:00–17:00, Didaktické centrum geologie

Z jakého kamene byl postaven říčanský hrad? Odkud pochází stavební kámen a kde se ve Středočeském kraji těží? Jakým způsobem se využívají různé typy stavebních kamenů? Pro děti i dospělé bude také připravena kreativní dílna, kde se naučíte kameny vrtat, brousit a s asistencí výtvarnice do nich rýt ozdobné ornamenty. 

Povedou Jana Švandová, Petr Schnabl a Carolina Sidon

Vstupné 80 Kč/ zlevněné 40 Kč/ rodinné 200 Kč

Na realizaci akce finančně přispěl Středočeský kraj.

 

Otevřený Dvorek

úterý 9. října, 15:00–17:00, Dvorek naproti muzeu

Přijďte si s dětmi nakrmit slepice a pohladit králíky.

Vstupné dobrovolné - příspěvek na krmení

Pořádá Ekocentrum Říčany ve spolupráci s Muzeem Říčany

 

Přírodovědná středa:
Jak pomáhat zvířatům

sobota 6. října 14:00-17:00, Didaktické centrum geologie

Jak a kdy pomáhat malým ježkům nebo zraněným zvířatům? Která zvířata potřebují lidskou pomoc? Kam se obrátit o radu? Na všechny tyto dotazy nám odpoví Petr Švingr ze Záchranné stanice pro živočichy Vlašim. Můžete se také těšit na setkání s živým ježkem nebo kunou.

 

Vstupné 50 Kč

Cyklus večerních setkávání a workshopů:
Vyrobte si to sami

Zajímá vás životní styl „zero waste“, recyklace, přírodní kosmetika a drogerie nebo domácí potraviny bez zbytečných éček? Těší vás, když si něco vyrobíte vlastníma rukama? Rádi odpočíváte při smysluplné práci?

Zveme vás do muzea na cyklus inspirativních večerů, kde si v poklidné atmosféře, nad voňavým čajem a ve společnosti podobně naladěných lidí vyzkoušíte výrobu domácího kváskového chleba, balzámu na rty, přírodního gelu na praní, ušijete si šikovné sáčky na nákupy potravin, pratelné odličovací tampónky a spoustu dalšího. Nabízíme vám smysluplně strávený večer, ze kterého si vždy odnesete užitečný výrobek bez nutnosti složitě shánět potřebné pomůcky a ingredience – vše potřebné bude pro vás připraveno. Slepé uličky jsme už prošli za vás.

 

Workshopy budou probíhat vždy první pondělí v měsíci od 18:00 do 19:30:

1. Přírodní kosmetika – pondělí 5. 11. (mýdlo, balzám na rty, regenerační šampón)

2. Sáčky na pečivo a další zero-waste výrobky – pondělí 3. 12. (sáčky ze záclonoviny, odličovací tampónky,…)

3. Dokonalý chleba s máslem – pondělí 7. 1. (kvásek, kváskový chléb a domácí výroba másla)

4. Domácí drogerie – pondělí 4. 2. (gel na praní a aviváž, čisticí prostředky)

5. Hračky – pondělí 4. 3. (zvířátka z ponožek, hračky z kartónu, háčkování)

6. Recy – věci ze starého oblečení – pondělí 1. 4. (výroba „špagátů“ a jejich využití, jednoduché šití)

Povedou Petra Skřivánková a Jana Véghová

 

Cena: 1 000 Kč/celý cyklus nebo 200 Kč/večer

Při zaplacení celého cyklu je jeden vstup zdarma.

Rezervace nutná na e-mailu marie.tvrdonova@muzeum.ricany.cz nebo na tel. 722 074 782

 

Ze sbírek muzea: Bajonety

Bajonet (česky též bodlo nebo bodák) je bodná, případně i sečná zbraň, která sloužila a dodnes slouží jako odnímatelná součást pušek či jiných palných zbraní. Díky bajonetu mohla být puška využita jako bodná zbraň v případě, že vojákovi došlo střelivo. V bojích muže proti muži bez střeliva mohla ovšem stejně dobře posloužit i polní lopatka. První bajonety se objevují již v 17. století na francouzských mušketách. Rozlišuje se mezi třemi druhy bajonetů – nejznámější jsou tzv. tulejové bajonety (mající přibližně tvar písmene L), existují však i tzv. zátkové bajonety, které mají podobu tesáku či dýky a zasazovaly se přímo do hlavně palné zbraně, a nožové bajonety, které se daly použít i jako samostatné zbraně.

Ve sbírkách říčanského muzea se nachází bajonety z prusko-rakouské války (1866) a z 1. i 2. světové války. Mezi nejvzácnější bajonety v muzejních sbírkách náleží ty, které jsou spjaty s prostředím československých legionářů, jako například vzor M1886, užívaný legionáři ve Francii určený pro pušku zadovku Lebel (na snímku), který si aktuálně můžete prohlédnout na výstavě Tohle je válka, či tulejový bajonet vzor M1891, určený pro pušku zadovku Mosin-Nagant, využívaný legionáři v Rusku.

                Jan Boukal

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2019 Všechna práva vyhrazena