SDH Říčany

2. 2. 2018

Co nového u hasičů

Vážení čtenáři našich příspěvků, rok 2018 začal bez zaváhání a první měsíc máme za sebou. Rád bych se ještě vrátil k posledním dnům roku 2017. Naše jednotka byla povolána dne 14.12. k požáru trávy u Průhonic, cestou k zásahu jsme ovšem byli informováni operačním střediskem, že se jedná o planý poplach a byli jsme vráceni na základnu. Ten samý den v odpoledních hodinách jsme jeli zálohovat profesionální kolegy z HZS stanice Říčany. Další událost byla 18.12. kdy se jednalo opět o zálohu profíků. Poslední výjezd loňského roku byl přesně na štědrý den čili 24.12. po 19. hod., jednalo se o požár vánočního stromku, ovšem díky duchapřítomnosti a správné rozvaze majitele domu, který ho vynesl-vyhodil ven, se zabránilo větším škodám, i když Vánoce 2017 se tím poznamenaly. Jak je vidět oheň si nevybírá a jak bývá zvykem, špatné věci přichází v tu nejhorší možnou chvíli. V letošním roce na první výjezd ještě stále ,,čekáme“. Jak jsem zmiňoval o pár řádků výše, bohužel se nám stává, že při cestě k výjezdu dostaneme zprávu přes vysílačku, že se jedná o planý poplach nebo již nejsme třeba na místě události, v tu chvíli jsme povinni vypnout veškeré výstražné zařízení, což jsou majáky i siréna a vrátit se zpět na základnu. Tato situace občas vyvolává negativní názory, že hasiči svévolně používají výstražné zařízení k vynucení si přednosti a zdá se, že jen tak, ale opak je pravdou. Tolik jen na vysvětlení. Co se vlastně děje, když se někdo dovolá buď na linku 150, 155, 158 či 112? Ve všech případech se tato čísla používají jen v ohrožení! Nikdy jako zábava či informační linka. Mylné telefonáty mnohdy prodlužují a blokují tísňové linky pro ty, kteří to opravdu potřebují. Základní telefonní čísla zná asi každý, i evropské číslo 112 se nám dostává do podvědomí, málokdo ale ví to, že když na něj zavoláte, tak se dovoláte na operační středisko HZS stanici v Kladně, kde telefonáty vyřizují operátoři-hasiči. Stodvanáctku je nejlepší volat tehdy, kdy si nejsme jisti jakou ze složek záchranného systému volat. Důležité je zachovat chladnou hlavu a spolupracovat s operátory, kteří nám poradí a pomůžou zjistit, co potřebují vědět. Po přijetí telefonátu operátoři dávají příkaz k výjezdu a podle závažnosti, velikosti a místa takzvaně zvedá jen profesionální hasiče či případně i nás dobrovolné. Profíci slouží na stanici nepřetržitě a mají povinnost vyjíždět do dvou minut, my dobráci máme sice na vyjetí deseti minutovou toleranci, ale když vezmeme v potaz, že máme každý své zaměstnání, není to moc času na dopravu do hasičárny, převléknutí se a výjezd. Po příjezdu na místo události velitel zásahu komunikuje s operačním střediskem a případnými dalšími složkami, například policií, záchrankou a jsou-li třeba s plynaři, energetiky apod. Dle rozsahu, stupně ohrožení či problematiky dostupnosti může povolat nebo naopak odvolat další jednotky. Doufám, že tento zjednodušený popis postačí na vysvětlení. Víte, kolik bylo v roce 2017 zaznamenáno zásahů? Pro zajímavost můžeme říct, že každé 2 minuty a 55 vteřin vyjížděla nějaká jednotka po celé české republice. Dobrý počtář má už určitě spočítáno, že loni se vyjelo k 126 089 výjezdům! Téměř jednu třetinu tvořily požáry a zbývající dvě třetiny technické zásahy, pomoci, dopravní nehody apod. Je vidět, že hasiči jsou prostě potřeba a různorodost jejich práce se stále rozšiřuje. Oproti roku 2016 se výjezdy znásobily o 20 procent. (Podklady a čísla čerpány ze serveru požáry.cz)

Jak jsem v minulém čísle psal, začátkem února čeká náš sbor tradiční bál. Tuto událost by nebylo možné uspořádat, kdybychom neměli pár důležitých složek. Všem, kteří se na přípravě i průběhu plesu jakkoliv podílí, patří obrovský dík. Jmenovitě členům sboru, kteří dlouho dopředu řeší a zajišťují vše potřebné, aby ples vůbec byl. Kapele, protože bez hudby to nejde, dále obsluze, tanečnicím, šatnářům a hlavně sponzorům, kteří každoročně věnují spoustu cen do tomboly, která k tomu neodmyslitelně patří. A největší dík musí být zmíněn i Vám hostům - návštěvníkům bálu, za to, že se s námi přicházíte každoročně bavit! Nezbývá než se na Vás těšit 3.2.2018 od 20hod.v KC Labuť.

Jako každý rok vyrážíme na zimní soustředění, ani letošek není výjimkou. Vyrazili jsme již v půlce ledna a to do Krkonoš. Celý týden jsme vyplnili sportovním vyžitím v podobě lyžování, snowboardingu, sáňkování, ale i pěší turistikou. Večery patřily přípravě na nadcházející rok, probrání teoretické i praktické přípravy na rok 2018, které každý rok vypisuje generální ředitelství HZS ČR. Všichni se již určitě těší na další ročník.

Krásnou zimu za okny a teplo ve vyčištěných kamnech přeje

Dominik Pokorný,

jednatel SDH Říčany

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2019 Všechna práva vyhrazena