Výstava: Plazi, Exkurze za plazy Říčan, Kurzy šití v muzeu, Příměstské tábory na Říčanské hájovně, Říčany v době Karla IV, Ze sbírek muzea – Historické televizory Tesla
Výstava: Plazi
2. září až 29. října
prohlídka s ukázkou krmení – každé úterý v 17:00 a sobota v 15:00
Výstava velkoformátových fotografií přibližuje zajímavý svět plazů. Je doplněna o ukázky živých zástupců.
Fotografie představují všechny druhy plazů vyskytující se na území České republiky a zachycují jejich životní projevy. Těšit se můžete i na některé pozoruhodné plazy z celého světa.
Výstavu připravil zoolog RNDr. Martin Šandera, Ph.D. z Polabského muzea.
Během Týdne volného času a sportu 7. - 10. září můžete navštívit výstavu zdarma.
Doprovodný program k výstavě:
Exkurze za plazy Říčan
pátek 4. září 14:00, Marvánek na hrázi
Chcete vědět, jaké druhy plazů žijí v Říčanech? Pojďte se s námi podívat. Ukážeme si typická stanoviště a metody odchytu. Pokud budeme mít štěstí, prohlédneme si plazy zblízka. Provádět nás bude zoolog Martin Šandera. Exkurzi realizuje Ekocentrum Říčany za podpory MŽP.
Výprava se ruší v případě vytrvalého deště.
Didaktické centrum geologie Muzea Říčany pro veřejnost
Kde: Didaktické centrum geologie Muzea Říčany u 1. ZŠ na Masarykově náměstí
Kdy: duben až říjen
každou sobotu, 14:00 až 17:00
Prohlídka bude vždy doplněna o vybrané aktivity.
Vstupné: 30 Kč (děti a důchodci 15 Kč, rodinné vstupné 70 Kč)
Během Týdne volného času a sportu 12. 9. a navíc každou další zářijovou sobotu je vstup zdarma.
Kurzy šití v muzeu:
Šití pro začátečníky
Cena: 3 000,-/ 10 dvouhodinových lekcí
Termín: středa (po 14 dnech), první lekce 7. října od 18:00
Máte doma šicí stroj nebo byste si ho rádi pořídili? Chcete šít, ale nevíte co a jak? Zúčastněte se našeho kreativního kurzu šití. Naučíte se ovládat šicí stroj, pracovat s různými materiály a výztuhami, ušijete jednodušší a poté i náročnější výrobky. Šít budeme na šicích strojích Singer. Materiál je zahrnutý v ceně kurzu. Kurz je vhodný pro začátečníky i mírně pokročilé.
Šití pro pokročilé
Cena: 4 000,-/ 10 dvouhodinových lekcí
Termín: středa (po 14 dnech), první lekce 14. října od 18:00
Zvládnete obsluhu šicího stroje? Umíte si ušít tašku nebo polštář? Chtěli byste se zdokonalit v technikách šití, naučit se pracovat se složitějšími střihy a různými materiály, ušít si kalhoty nebo halenku? V kurzu budete pracovat individuálně pod vedením zkušené krejčové.
Podrobné informace k průběhu dostanete na úvodním setkání 30. září v 18:00 v Muzeu Říčany. Drobný materiál je v ceně kurzu, nezahrnuje cenu látek.
Lektorka Jana Šebestová
Kapacita kurzů je limitovaná. Informace a přihlášky: edita.jezkova@muzeum.ricany.cz, 323 603 161
Příměstské tábory na Říčanské hájovně
Muzeum Říčany připravilo v létě dva příměstské tábory. Na přírodovědném táboře děti zkoumaly vodu a okolní přírodu, dělaly pokusy a mikroskopovaly, tvořily a hrály si v krásném prostředí hájovny a okolí.
Během tábora s řemeslem a vědou děti objevovaly nový tajemný svět, který bylo třeba zabydlet. Vyrobily si luky a šípy, tkaly, barvily látky, šily na stroji, recyklovaly papír, pekly a vařily. Zkoumaly přírodní zákony a i v tropickém počasí si užívaly her a zábavy.
Děti, které baví příroda, a chtěly by se o ní něco dozvědět, mohou ve školním roce navštěvovat přírodovědné kroužky v muzeu. Více fotografií z táborů a informace o kroužcích naleznete na webových stránkách muzea.
Říčany v době Karla IV
Jak vypadal život v Říčanech v době Karla IV.? Koncem června jsme si tuto dobu připomněli na historické slavnosti. Akce se konala na říčanském hradě, v hradní zahradě a v areálu Didaktického centra geologie Muzea Říčany.
Návštěvníci slavnosti se seznámili s historií města v období gotiky, shlédli šermířské vystoupení a vyzkoušeli si na vlastní kůži práci dobových řemeslníků. S tesařem vyráběli dřevěný okap, u kovotepce drátěné ozdoby, zkoušeli psát gotickým písmem, vyrábět svíčky, hrát na různé hudební nástroje či tkát. Hráli hazardní hru v kostky, vrhcáby či oblíbenou hru Karla IV., šachy. V Didaktickém centru geologie Muzea Říčany rýžovali zlato a granáty. V táboře husitů si zkoušeli brnění, prohlédli zbraně a dobové oblečení, sráželi „hlavu“ nepříteli. Kdo úspěšně zvládl všechna řemesla, sám si vyrazil a odnesl minci se znakem pánů z Říčan.
Akce se účastnilo celkem 558 žáků říčanských škol a 400 návštěvníků. „Můžeme s uznáním říci, že čtvrteční odpoledne bylo třešničkou na závěr našeho školního roku“, říkaly učitelky Milena Rulcová a Diana Kopejtková ze ZŠ Světice.
Akci pořádalo Muzeum Říčany za podpory Města Říčany.
Ze sbírek muzea – Historické televizory Tesla
Československá televize začala vysílat v roce 1953, zpočátku jen 3 dny v týdnu. Postupně se počet vysílacích dní zvyšoval a od roku 1958 se vysílalo celý týden (avšak ne celé dny). Počátkem 60. let vlastnilo televizor již kolem 1 milionu Čechoslováků.
První československý televizor byl uveden do prodeje v souvislosti se zahájením televizního vysílání. Je znám pod označením Tesla 4001A (byl vyráběn v letech 1953-1957). V našem muzeu uchováváme rozšířenou verzi tohoto televizoru. Ta obsahuje nejen televizor, ale i rádio, je to tedy jakési dnešní „2 in 1“. Model byl označen Tesla 4002A (vyráběn v letech 1954-1957).
Dalším muzejním exponátem výše uvedené značky je Tesla 4202A Akvarel (vyráběn v letech 1956-1957). Tento typ, na rozdíl o výše zmíněného, neprodukovala Tesla Strašnice, ale Tesla Pardubice. Je zajímavý tím, že bylo možné vypnout obraz a poslouchat pouze zvuk. Uprostřed, za odklápěcími dřevěnými dvířky, se nalézá zapínání, ladění kontrastu i vodorovná a svislá synchronizace obrazu. Spotřeba přístroje byla přes 200 W.
V muzeu je ze starších televizních přístrojů uložen ještě známý sovětský Rubin 102.
Martin Hůrka
Redakční systém i-servis
(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena