Přibude nová izolační zeleň u rodinných domů mezi Říčanskou a Voděradskou ulicí
Další projekt rozsáhlé výsadby zeleně je hotový. Stane se zárodkem krajinného parku u Marvánku. Říčany v dubnu požádají Státní fond životního prostředí o dotaci. Půjde o nové meze a remízy. Přibudou také volně přístupné ovocné sady. Zeleň nově rozdělí plochy orné půdy a zmírní větrnou a vodní erozi. Nová izolační zeleň by měla být také vysazena na okraji města nedaleko hřbitova. Celkem bude vysazeno bezmála 13,5 tisíce keřů a přes 400 stromů na celkové výměře přes šest hektarů. Sázet by se mělo na podzim roku 2018 nebo na jaře roku 2019.
V loňském roce město vypovědělo smlouvy zemědělcům hospodařícím na pozemcích města v okolí rybníku Marvánek. K tomuto kroku se přistoupilo zejména ve snaze zamezit splavovaní hnojiv a půdy z polí do rybníků a do Říčanského potoka. Intenzivní hospodaření bylo mimo jiného zdrojem znečistění vody v rybnících a přítocích.
„Říčanským potokem protéká velmi mnoho živin a hnojiv. Se Světicemi jsme se dohodli na intenzivnějším odstraňování fosforu v jejich čistírně odpadních vod. To by mohlo pomoci. Druhým krokem je menší intenzita hospodaření na polích u Marvánku. Splachu hnojiv a půdy můžou zabránit nové meze a remízky,“ vysvětluje starosta Vladimír Kořen (Klidné město).
Výsadbou čtyřech remízů a stejného počtu sadů se ráz krajiny z intenzivně obhospodařované změní více na rekreační. Větší množství zeleně v orné půdě pomůže snížit vodní a větrnou erozi. Výsadbou pestrého druhového spektra dřevin se obnoví přirozený pestrý obraz krajiny. Kromě této estetické funkce bude zeleň vysazená u hřbitova plnit hlavně funkci živého filtru. Stojí o to především obyvatelé této lokality, kteří městu zaslali podnět. Na posílení přirozené funkce krajiny se zaměřuje výzva 93 Operačního programu Životní prostředí, na kterou město reaguje podáním žádosti o dotaci počátkem dubna.
Remízy
Remízy jsou významné především pro volně žijící živočichy. Vytvářejí pro ně krytové příležitosti před šelmami a dravci, umožňují tvorbu vhodných klidových podmínek pro hnízdění. Poskytují útočiště zejména bažantům, zajícům, koroptvím i srnám. Samozřejmě poskytují útočiště i ptactvu a hmyzu.
První remíz rozšíří stávající v blízkosti ulice U Kamene. Částí jedné strany přiléhá pozemek ke komunikaci. Základ remízu bude tvořen domácími druhy dřevin: duby, jilmy a javory. Stromy budou vysazeny roztroušeně po celém pozemku. Ve větších skupinách budou okolo pozemku vysázeny smíšené keřové porosty složené z brslenů, lísek, hlohů, trnek, bezů a zimolezů. I na dalších stávajících remízech (parcela č. 486/2, 492) dojde k rozšíření o další lípy, javory, buky a duby. Ve větších skupinách budou okolo pozemku vysázeny smíšené keřové porosty složené z brslenů, lísek, hlohů, trnek, růží, bezů a zimolezů. Čtvrtý remíz vznikne pod rybníkem Rozpakov. V tuto chvíli se na pozemku pěstuje ozdobnice (Miscanthus sp.) jako energetická rostlina. Lokalita se nebude osazovat celá, ale pouze plocha s ozdobnicí. Na zbytku plochy se nachází vzrostlá zeleň. Základ remízu bude tvořen domácími druhy dřevin, habry a duby. Ve větších skupinách budou okolo i uvnitř pozemku vysázeny keřové lísky.
Extenzivní ovocné sady
V širším pojetí zahrnuje význam „extenzivní“ všechny výsadby, které neslouží k velkoprodukčním tržním účelům. V užším pojetí je základní odlišností od intenzivních výsadeb nikoli tržní uplatnění produktu, ale forma výsadby, pěstitelský tvar a míra agrotechnických zásahů. Výsadba se plánuje na třech pozemcích východně od rybníku Marvánek a jeden nad obcí Světice. Ovocné sady, kromě své funkce produkční, mají i ekologický, krajinářský, estetický a kulturní význam. Zároveň různá doba nakvétání a plození dřevin umožní zvýšit i druhovou pestrost živočichů hledajících potravu.
Extenzivní ovocný sad s jabloněmi, třešněmi, slivoněmi a hrušní vznikne na parcele číslo 278. Keře trnky, šípky, bezy a hlohy jsou zde navrhnuty v menších skupinkách. Druhý sad vznikne na parcele 483/1. A zde je navíc plánována výsadba višní, ořešáků a jeřábů. Z keřů zde přibudou k výše jmenovaným ještě lísky. Ve třetí lokalitě určené pro sad (pozemek č. 492) se k vzrostlé ořešákové dvouřadé aleji dosadí převážně jabloně se slivoněmi, hrušněmi a ořešáky. K uváděným keřům bude vysazena růže a namíchána s výsadbou bezu. Čtvrtý pozemek určený pro sad se nachází severně od obce Světice za železničním přejezdem. Z jedné strany plocha přiléhá k rodinné zástavbě. Nyní se na pozemku pěstuje již zmíněný Miscanthus. Na části pozemku je již zeleň založena. K novým sazenicím ovocných i domácích druhů dřevin budou dosazeny převážně třešně s příměsí višní a jabloní. Stromy lemují nově vzniklou cestu, která vede k rybníkům Rozpakov a Srnčí, kde se napojuje na cestu, kolem níž probíhá výsadba všech výše uvedených lokalit.
Lokalita pro extenzivní ovocný sad (parcela č. 501)
Izolační zeleň u obytné části u hřbitova
Na této lokalitě budou založeny dva odlišné prvky zeleně. Prvním bude krajinářská smíšená výsadba domácích dřevin a ovocných stromů. Výsadba bude volně po celém pozemku, aby vznikaly prázdné mýtinky pouze s květnatou loukou. Ve větších i menších skupinách budou uvnitř pozemku vysázeny smíšené keřové porosty složené z brslenů, lísek, hlohů, trnek a kalin.
Druhým bude vegetační pás na okraji pozemku. Tato izolační bariéra byla navržena tak, aby plnila funkci tzv. „zeleného filtru“. Bude clonit hluk z blízkých komunikací a filtrovat emise a imise, které zatěžují ovzduší v okolí rodinné zástavby. Mezi jednotlivými druhy ve vegetačním pásu jsou výrazné rozdíly ve schopnosti zachycovat prachové části z ovzduší.
Druhová a výšková skladba vegetační bariéry:
Květnatá louka
Důležitou složkou všech zakládaných ploch jsou květnaté louky. Bylinné patro je nedílnou součástí funkčních výsadeb ovocných dřevin při plnění jejich mimoprodukčních funkcí. Vhodné druhové složení a výšková struktura zároveň napomáhá výživě dřevin a regulaci nežádoucích organismů. Bylinné patro potřebných vlastností se formuje záměrným založením. Při celoplošné mechanické přípravě půdy bude před výsadbou nebo po ní založen travino-bylinný porost vhodného druhového složení pro dané stanoviště.
Kateřina Lauerová
Tisková zpráva města
Redakční systém i-servis
(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena