Studie MONICA v Olivově dětské léčebně
Dobrou zprávou pro každého z nás je, že úmrtnost na srdeční a cévní onemocnění v České republice v posledních 25 letech klesá a že se dožíváme vyššího věku. Horší zprávou je skutečnost, že stále ještě nejvíce umíráme na srdečně cévní choroby - umírá na ně 43 % mužů a 52 % žen a nemocných na tyto nemoci u nás nijak neubývá. Je známo, že snižováním rizika lze srdečně cévním onemocněním předcházet nebo lze také zlepšit, ba dokonce i zastavit, další průběh onemocnění.
Studie MONICA byla zahájena v roce 1985 jako celosvětová epidemiologická studie s cílem dokumentovat vývoj nemocnosti na kardiovaskulární choroby a její vztah k rizikovým faktorům, kterými jsou zejména kouření, vysoký krevní tlak, porucha metabolismu tuků a cukrovka. Dalším cílem studie je zjistit, jak je výskyt a průběh onemocnění srdce a cév ovlivňován jejich prevencí a léčbou. Studie prokázala výrazné rozdíly v postižení populace srdečně cévními onemocněními v jednotlivých zemích, příznivý vývoj nemocnosti a úmrtí na kardiovaskulární choroby zejména v západní a severní Evropě a obrat k lepšímu i u nás v ČR, např. snížení hladiny cholesterolu nebo pokles kouření u mužů.
Nyní probíhá v České republice další pokračování studie MONICA. Postupně budou vyšetřeny náhodně vybrané osoby v devíti okresech. V okrese Prahy východ budou vybranípacienti ambulantně vyšetřováni od konce února do poloviny dubna 2017 týmem odborníků z Centra kardiovaskulární prevence 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice v Praze. Získaná data zůstanou při zpracování ve studii důsledně anonymní.
Pacienti z okresu reprezentující 1% vzorek populace ve věku 25-64 let (880 osob), obdrží dopis od své zdravotní pojišťovny. V dopise jim bude nabídnuta účast ve studii. Svůj souhlas s účastí vyjádří odesláním korespondenčního lístku, který s dopisem obdrží. Budou pak kontaktováni zdravotnickým týmem provádějícím studii a bude s nimi dohodnuto (zpravidla telefonicky či e-mailovým kontaktem) datum a čas ambulantního vyšetření, prováděného buď v Říčanech, nebo Čelákovicích, nebo v Thomayerově nemocnici v Praze 4. U nás v Říčanech bude vyšetření probíhat ve dnech 27. 2. - 10. 3. 2017 v Olivově dětské léčebně.
Na základě 45 minutového ambulantního vyšetření sestávajícího z dotazů na jeho dosavadní zdravotní stav a na rizikové faktory srdečně cévních onemocnění, ze změření krevního tlaku, výšky, váhy, obvodu pasu a z vyšetření vzorku krve lékař posoudí současný zdravotní stav a riziko vzniku a dalšího průběhu srdečně cévních onemocnění u daného pacienta. Každému vyšetřenému bude ve spolupráci s jeho praktickým a odborným lékařem eventuelně navržena další léčba.
Studie poskytne nové informace o současném výskytu a závažnosti srdečně-cévních onemocnění, o faktorech, které je podmiňují a určují jejich průběh a o současném stavu a účinnosti jejich léčby. Umožní tak dále zlepšovat zdravotní péči o nemocné s kardiovaskulárními chorobami. Aby studie, která je organizačně a finančně náročná, splnila zadání, je naléhavě nutná účast každého pozvaného pacienta. Pomůže tím hlavně sobě, ale i českému zdravotnictví, na které se každý z nás, dříve či později, obrací.
Jan Bruthans
Centrum kardiovaskulární prevence 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice, Praha 4 Krč, Vídeňská 800
Redakční systém i-servis
(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena