1. ZŠ Říčany

4. 11. 2019

Náš pobyt v Moskvě 

Letošní podzimní pobyt v Rusku byl pro nás velký zážitek. Nejen kvůli tomu, že jsme viděli krásná místa v Moskvě, ale hlavně díky přátelům, u kterých jsme bydleli, trávili veškerý náš volný čas a mohli tak poznat život v ruské rodině. Všichni se chovali mile, obětavě a pohostinně, z naší návštěvy měli radost.

Poznali jsme spoustu zajímavých míst a historických památek. Navštívili jsme také místní základní školu. Moskvu jsme viděli i z ptačí perspektivy z televizní věže a z vyhlídky na mrakodrapu. Fascinovala nás různorodost architektury a množství lidí ve městě. Líbily se nám stanice metra, protože některé z nich silně připomínají interiéry zámeckých pokojů.  Nadchl nás slavný ruský balet. S našimi ruskými kamarády jsme navštívili  Moskvárium – akvárium, které je obrovské a chovají tu i delfíny a kosatky.

Návštěva Moskvy byla nezapomenutelná! Pokud budeme mít někdy možnost, určitě tam vyrazíme znovu.

Účastníci výměnného pobytu  - žáci devátého ročníku

 

Adaptační kurz 6. ročníků v říčanské Hájovně

Na začátku října jsme po týdnu vždy každá třída samostatně prožili dvoudenní adaptační kurz v říčanské Hájovně. Na místo jsme šli pěšky, vybaveni batohy a spacáky na přespání.

V Hájovně nás čekalo seznámení se dvěma lektorkami – Janou a Janou, které pro nás po celou dobu připravovaly program. Řekly nám, že naše dva dny se budou jmenovat „Akce T“. Když jsme si odložili batohy, dostali jsme barevné náramky s čipem – prý kdybychom chtěli utéct, nebo se ztratili, že si nás najdou. Na úvod nám pustily video o české přírodě, krajině, pohořích… Pak jsme si šli vybalit a podívat se, kde budeme přespávat. Hned poté jsme začali hrát hry venku, ale rychle to uteklo a byl čas na oběd.

Po jídle jsme měli hodinu polední klid a pak celé odpoledne program pokračoval. Hráli jsme hodně her ve skupinkách – třeba scrabble, pantomimu, ocásky, uzly, převlékli jsme se za kosmonauty, nejvíc nás ale bavilo focení, podle kterého jsme si pak měli vytvořit vlastní příběh a prezentaci. Ve skupinách jsme se často střídali, abychom se co nejvíc mezi sebou seznámili a museli spolupracovat. Těšili jsme se na večer, kdy jsme si u táboráku opékali buřty.

Program pokračoval i druhý den dopoledne, po obědě jsme si pustili film a povídali si o tom, jak si ničíme přírodu a naši planetu a co s tím. Pak jsme se rozloučili s lektorkami a napsali svá přání a vzkazy spolužákům. Prý si je budeme moci znovu přečíst přesně za rok…

Když adaptační kurz skončil, bylo nám všem trochu smutno, akce se nám moc líbila. Byl to nejlepší adaptační kurz na světě!

Žákyně 6. A a 6. B

 

Němčina zábavně

I v letošním školním roce chceme zpestřit našim žákům výuku němčiny, aby se tento jazyk učili s chutí a neměli zábrany jej v praxi používat. Na začátku září k nám proto do sedmých tříd opět zavítal lektor z česko – německého koordinačního centra Tandem Plzeň. Během dvou hodin plných her, pohybu, aktivního používání němčiny a určitě i díky milému a vtipnému přístupu lektora Floriana Förstra děti velmi rychle odhodily své počáteční obavy z nového cizího jazyka. Věříme, že získaly i motivaci a chuť se jej učit. 

Blíže poznat Německo, jeho kulturu a každodenní život budou mít žáci 8. ročníků, a to díky chystanému výměnnému pobytu s vybranou školou z partnerského města Borken. V dubnu 2020 u nás uvítáme skupinu 15 žáků s jejich učiteli z Maria-Sibylla-Merian Realschule Weseke, kteří budou týden pobývat v rodinách našich žáků a poznávat společně Říčany, Prahu a další vybraná místa v Čechách. Na podzim 2020 zavítají naopak naši žáci na sedm dní do Borkenu. Doufáme, že tento výměnný pobyt sklidí obdobný úspěch a bude stejně kulturně i jazykově přínosný, jako právě skončená výměnná akce naší školy se školou v Moskvě.

Také tento školní rok budeme využívat získaný kontakt ze studijního pobytu v rámci programu Erasmus + se základní školou v polském Leborku. Prostřednictvím skypu a videohovoru si osmáci vyzkouší, jak už zvládnou představit sebe a svou rodinu v němčině svým vrstevníkům v Polsku. Deváťáci se zase v rámci tématu Meine Stadt (Moje město) seznámí s Leborkem díky materiálům, které pro nás zpracovali v němčině polští žáci. Plánujeme také další společné jazykové aktivity, při nichž se budou polští a naši žáci vzájemně německy seznamovat se zvyky či pokrmy dané země a se životem svých vrstevníků v sousední zemi.

Těšíme se také, že tento školní rok u nás opět přivítáme v rámci projektu Europa macht Schule! vysokoškolské studenty z německy mluvících zemí, kteří během svého studijního pobytu v ČR seznamují žáky českých škol s kulturou svých zemí.

Zuzana Havlíková, vyučující NJ

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2020 Všechna práva vyhrazena