1. ZŠ Říčany

2. 5. 2021

1. základní škola Říčany fakultní školou Přírodovědné fakulty UK na dalších pět let

Naše základní škola obhájila tento titul zejména na základě výborných výsledků v oboru geologie, kde jsme i v těchto zhoršených podmínkách zabodovali. Naši žáci se tři roky po sobě umístili na předních příčkách v kraji a loňské třetí místo v celostátním kole je doposud největším úspěchem našeho žáka v individuální soutěži.

K prodloužení možnosti užívat tento titul zásadně přispěla i dostavba jeskyně ve školním geoparku, a tím i rozšíření nabídky aktivit pro žáky i veřejnost.  Do budoucna se rýsuje i bližší spolupráce se studenty Př fak. UK.

Pavel Bednář, ředitel školy

 

 

 

 

Velikonoční akce čtenářského klubu

Již druhým rokem funguje při školní družině čtenářský klub, jehož cílem je sdílení vlastního čtenářství s doporučováním knížek navzájem, samostatné čtení knih dle vlastního výběru přímo v klubu, rozvoj čtenářství a návštěvy knihovny. 

Dne 25. 3. 2021 se uskutečnila velikonoční akce čtenářského klubu – Cesta za pokladem velikonočního zajíčka. Na startu si každý vyzvedl soutěžní kartičku a vydal se na cestu. Cestou děti provázely dopisy a vzkazy s úkoly od velikonočního zajíčka. Jednalo se jak o sportovní úkoly, tak o úkoly vědomostní. Výsledky z úkolů, jakými byly skok, běh, hod na cíl, křížovky, hádanky, postřehové hry a jiné, si děti zapisovaly do soutěžní kartičky.

 Na konci cesty musel každý účastník proběhnout tunelem z proutí, na obrázku najít velikonoční symboly a pak již na každého čekala odměna – poklad velikonočního zajíčka.

  Někteří se vydali na trasu samostatně, některým dětem dělali doprovod sourozenci, jiným rodiče. Všichni si sluncem prozářené odpoledne užili. Bylo to pestré odpoledne plné sportování a luštění, ale hlavně také odpoledne společných chvil v přírodě. Každý si domů kromě nalezeného pokladu, jakým byly sladkosti, kraslice a pomůcky na výrobu velikonočních dekorací, odnesl zejména pěkné zážitky a úsměv na tváři.

Miroslava Veselá, Jitka Červenková

Úspěchy našich žáků v olympiádách z angličtiny, němčiny a matematiky

Do okresního kola olympiády z anglického jazyka, které probíhalo opět online, postoupili naši žáci Monika Kůsová a Šimon Procházka z 9. C. Oba se umístili na prvních dvou místech, Šimon Procházka pokračuje do krajského kola. Stejně jako naše školní kolo, měla i tato zkouška dvě části – v první se testovala gramatika, slovní zásoba a poslech. V druhé, ústní části museli pak žáci prokázat umění vyjádřit se v angličtině k danému tématu. Monice se lépe dařilo v ústní části, Šimonovi v písemné. Oběma moc gratulujeme a přejeme Šimonovi hodně štěstí v krajském kole.

J. Fáberová

V polovině března nás reprezentovaly Nikola Vaščynec a Monika Kůsová z 9. C v okresním kole Olympiády v německém jazyce. I ta se tento rok konala pochopitelně online. Monika Kůsová se stala vítězkou okresního kola a postupuje do kola krajského. Nikola Vaščynec obsadila v těsném závěsu skvělé 2. místo. Děkujeme za skvělou reprezentaci a dobrovolnou přípravu v době před přijímacími zkouškami. Monice držím palce v krajském kole.

Z. Havlíková

Okresní kolo matematické olympiády za okres Praha – východ v kategorii Z9 se uskutečnilo online 27. ledna. Žáci zpracovávali úlohy doma sami a s čestným prohlášením, že vše vypracovali bez cizí pomoci, je zasílali zpět zadavatelům (Gymnázium Čelákovice). Všichni úspěšní řešitelé postoupili do krajského kola. Žáci 9. C David Hrtan a David Schnabl se umístili v okresním kole na velmi pěkném 4. a 8. místě.

David Hrtan zpečetil svůj úspěch i v krajském kole matematické olympiády, kde se obsadil 5. místo. Gratulujeme!

Okresního kola matematické olympiády se úspěšně zhostili v kategorii Z8 i žáci 8. ročníku, kde 1. místo obsadila Tereza Šímová, 2. místo Lucie Glogarová a na 6. místě skončila Hana Drálová. I těmto dívkám patří velká gratulace!

H. Vydrová, J. Profota

 

Příměstský tábor DOMINO
„Lovci pokladů“

Rádi bychom vám představili letní příměstský tábor DOMINO - Lovci pokladů, který se uskuteční letos poprvé v našem krásném městě Říčany.

Dětem se budou věnovat školené vedoucí -  Lucie Vydrová a Nikola Viktorie Hažmuková.

Základnou bude školní budova a zahrada Slunečnice. Pro děti je připraven pestrý program plný pohybu, hádanek a dobrodružství. V plánu je jeden celodenní výlet, na kterém si děti zahrají únikovou hru „Jungle“ nebo „Zlobr“. Jeden den je na programu plavání v bazénu na Fialce, a pokud budou parné letní dny jako v minulých letech, využijeme možnost zahradní sprchy na osvěžení. Pro děti je také nachystána prohlídka geologického parku i s programem. Dále budou děti hrát během týdne tematické hry, díky kterým budou „Lovci pokladů“ získávat šifry k nalezení bájného pokladu. Pokud bude špatné počasí, bude se část programu odehrávat v tělocvičně  hlavní budovy školy. V závěru týdne vyrazíme pro poklad, ve kterém každé dítě najde odměnu.

V plánu jsou během prázdnin tři turnusy. Více informací najdete na webu školy pod záložkou DOMINO.

Helena Vydrová, koordinátor Domino

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2021 Všechna práva vyhrazena