5. místo na Mistrovství ČR v bleskové hře!

31. 12. 2014

Zřejmě divácky nejatraktivnější šachová disciplína – blesková hra – má svá pravidelná mistrovství ČR, ale samozřejmě i mistrovství světa. To letošní se hrálo v sobotu 13. 12. v Brně. Současně se hrálo MČR mužů, žen a mládeže. Do úzkého startovního pole, které se sestavovalo především podle ratingové výkonnosti, se dostala Martina Kořenová a kapitán našeho A družstva Radoslav Doležal ml.

Soutěž žen byla výborně obsazena a na startu se prezentovala celá česká špička, včetně dvou mezinárodních velmistryň, šesti mezinárodních mistryň a třech FIDE mistryň. Turnaj se hrál na 13 kol a poté následovala první čtveřice systémem k.o. Martina získala 8,5 bodu a jen pomocné hodnocení ji odsunulo z postupového místa na 5. místo. Trochu smůla, ale výsledek je vynikající! Její startovní číslo bylo o dost větší. Vítězkou se stala mladá hráčka z Orlové, Tereza Olšarová.

Soutěž mužů byla neméně zajímavá a skvěle obsazena. Do finále se probojovali naši nejlepší reprezentanti, když ve finále zvítězil David Navara před Viktorem Lázničkou. Radek Doležal tentokrát neobhájil úžasné 8. místo z loňského MČR a skončil na 39. místě.

Trocha historie:

Blesková hra se modernizuje a nyní se hraje na digitálních hodinách tempem 3 min. + 2 vteřiny za každý tah. Věřím, že řada z vás viděla dříve tuto atraktivní disciplínu na televizních přijímačích v době, kdy se hrálo s analogovými hodinami tempem 2x5 minut. Pravidelně byl vysílán vánoční turnaj z Plzně. Já vzpomínám na pravidelné páteční bleskovky v klubu, kdy jsme hráli „diktátem“. Každých 7 vteřin střídavě někdo diktoval: „bílý teď, černý teď.“ Tehdejší předseda klubu pan Jaroslav Malý měl tuto disciplínu ve velké oblibě a patřila k pravidelnému zpestření tréninku. Při větších soutěžích byl tento diktát pouštěn z magnetofonu. Musím říci, že zážitek z přeboru Prahy v bleskové hře družstev, které se hrálo v 70. letech ve Veletržním paláci za účasti okolo 1.200 hráčů, byl nezapomenutelný a asi již těžko opakovatelný. Nejenom tedy ohromným počtem hráčů, ale i nutností gentlemanského přístupu ke hře.