A jak se učí o přírodě vaše děti?

29. 3. 2024

Co bylo dneska ve škole? Takto se často a zřídka dostaneme na tuto otázku uspokojivou odpověď. Pokud vás zajímá, co dnešní děti při výuce zažívají, máte nyní šanci to zjistit. Před říčanskými školami a školkami je až do června k vidění putovní výstava Jak se učí o přírodě.

Ukazuje příklady dobré praxe ze základních a mateřských škol a zájmových kroužků. Má již vaše dítě zkušenost se zážitkovou pedagogikou, badatelstvím, učením venku nebo jinými metodami? Výstava vás nechá nahlédnout například do tandemové výuky v 1. ZŠ Masarykovo náměstí, do odchovu vzácných rybek v 3. ZŠ u Říčanského lesa, na školní farmu Magic Hill nebo do lesní družiny při ZŠ Světice.

Rádi bychom tak inspirovali pedagogy, rodiče a vedoucí zájmových kroužků k využívání různorodých metod poznávání přírody. Putovní výstavní panely ve zkratce vysvětlují přínosy jednotlivých přístupů pro učení a psychickou pohodu dětí. Připraveny jsou tipy pro rodiče, kam vzít děti ven, jakou hru nebo výtvarnou aktivitu vyzkoušet, která mobilní aplikace může pomoci s určením květin nebo zpěvu ptáků, jak vyrobit biouhel, … Některé z těchto aktivit si můžete vyzkoušet na akci pořádané ke Dni Země poslední dubnovou neděli. Děkujeme všem pedagogům, vedoucím kroužků a průvodcům dětí, že se s námi podělili o nápady a zkušenosti, a hlavně za to, že vedou děti k zájmu o přírodu. Tato venkovní výstava doplňuje expozici Okna do přírody, kterou můžete navštívit v budově muzea v Rýdlově ulici až do 1. září.

S novým jarem vás zveme na spoustu dalších akcí, během kterých můžete vyzkoušet zážitkové metody učení o přírodě s celou rodinou na vlastní kůži. Těšíme se na setkání s vámi.

Tým Muzea Říčany

Jarní naučné stezky

Ještě jste si neprošli Astrostezku Říčany nebo cestu Dobyvatelé vesmíru? Astrostezka vede příjemným přírodním okolím Říčan a projdete ji do dvou hodin. Potkáte tu jednotlivé planety s jejich zajímavostmi a na děti čekají zábavné úkoly. Cesta dobyvatelů vesmíru začíná u budovy Muzea Říčany (u Pluta) a během ní budete nejen zkoumat planety Sluneční soustavy, ale také sbírat potřebné suroviny ke svému putování, hledat souřadnice ztracené lodi En-ola a řešit různé překážky spojené s cestováním vesmírem. Více se o trasách dozvíte na našem webu.

Opět jsme pro vás připravili úkoly a tipy na pozorování s dětmi podél Rokytky. Na jarní stezku můžete vyrazit po dvou trasách, od Jurečku směrem k mostku pod Černokosteleckou a od pacovského rybníka přírodní rezervací Mýto k Nedvězí. Můžete si předem stáhnout aplikaci iNaturalist, nahrávat fotky jarních rostlin nebo živočichů do databáze a určovat je. Na webové stránce projektu Hledáme jaro na Říčansku 2024 pak můžete zjistit, co tady kdo už zpozoroval. Tentokrát bude nástup jara asi o dost rychlejší než obvykle. Letošní únor byl podle Českého hydrometeorologického ústavu o 6 °C teplejší než je průměr za léta 1991–2020. Takže letos se v únoru už probudili žáby i čmeláci. Vydejte se ven a všímejte si jara kolem! Spoustu dalších tipů na výlety v okolí najdete na adrese muzeumricany.cz/regionalni-ucebnice.
 

Přírodou za pohádkou – Den Země 2024

Letošní Den Země s Muzeem Říčany bude ve znamení pohádek. Vydejte se s dětmi na naši trasu loukami, poli, sady, lesy i kolem rybníků, a setkejte se s pohádkovými postavami, které budou mít pro děti rozmanité úkoly z oblasti znalostí o přírodě: o zvířatech, rostlinách a dalších přírodních krásách. Nudit se nebudou ani dospělí, připravujeme tematické aktivity i pro ně. V hájovně bude prostor pro setkání s přáteli u ohně, čajovna, den otevřených dveří v lesním klubu Pramínek a další doprovodné aktivity.

Trasa měří 2 km, vede mezi Marvánkem a Říčanskou hájovnou a je oboustranná – můžete ji projít v libovolném směru. V terénu bude značena šipkami. Mapu trasy se stanovišti najdete na webu muzea, na obou startech i na startovních kartičkách. Akce se koná v neděli 28. dubna od 13 do 18 hodin a je vhodná pro děti přibližně od 4 do 8 let s rodiči. Startovné pro děti činí 100 Kč – v ceně jsou stanoviště s aktivitami a odměna v cíli. Pro dospělé je akce zdarma.

Slavíme Den Země, nechte auto doma a přijeďte vlakem, na kole nebo pěšky. Upozorňujeme, že parkování ve Světicích u sportovní haly není možné! Akci pořádáme ve spolupráci s Ekocentrem Říčany, Lesním klubem Pramínek a dalšími. Za podporu děkujeme městu Říčany a Státnímu fondu životního prostředí ČR.


 

Spřátelte se s netopýry

Vydejte se s námi do tajemného světa netopýrů! Spolu s Petrou Schnitzerovou, která se v České společnosti pro ochranu netopýrů stará o handicapované netopýry, si vyzkoušíte krmení těchto tajuplných zvířátek a péči o ně. Během Netopýřího odpoledne v muzeu si netopýry můžete i pohladit a dozvíte se spoustu zajímavostí z jejich života. Na děti čeká stezka s úkoly přibližující svět netopýrů a na jejím konci zasloužená odměna. Součástí vstupného je i vstup na výstavu Okna do přírody. Setkání s živými netopýry bude probíhat v neděli 7. dubna ve dvou termínech: 14.00–15.30 hodin a 15.30–17.00 hodin. Na akci je nutná rezervace v našem e-shopu.
 

Krása kamenů

V neděli 14. dubna od 14.30 hodin přijďte do Geoparku Říčany pozorovat krásu kamenů z úplně nového pohledu. Objevte je při programu Horniny pod mikroskopem. Horniny se dají vybrousit na tak tenké plátky, že je potom možné jejich mineralogické složení pozorovat na sklíčku pod speciálním mikroskopem. Ukážeme vám horniny klasické, jako jsou pískovec nebo vápenec, ale také přímo místní, z Říčanska – třeba žulu nebo minetu. Součástí akce bude komentovaná prohlídka Geoparku. Akce je vhodná pro dospělé, případně mládež od 14 let věku a určitě se bude líbit také pedagogům přírodovědných oborů. Také na tuto akci je potřeba rezervace v e-shopu muzea.
 

Pohoda v hájovně příměstský tábor pro tvořivé teenagery

Plánujete prázdniny pro svoje náctileté potomky, kteří se už nechtějí účastnit organizovaných her, soutěží, výletů a bojovek? Pro ty, kdož chtějí o prázdninách „chillovat“, užít si pohodu, ale přitom strávit čas smysluplně, při činnostech, které je baví? A baví je tvořit?

Tak přesně pro ně je tu příměstský tábor v Říčanské hájovně u Světic. Uprostřed lesa, kde je i v největších vedrech příjemně. Nemáme pevně daný program, každý pracuje na projektech, které ho zajímají. Pracujeme se dřevem (máme i stroje, jako je pásová bruska nebo stojanová vrtačka, a spoustu dlát), pečeme, šijeme, plstíme, vyrábíme šperky z korálků nebo prostě zkoušíme nové věci. Samozřejmostí je podpora zkušených lektorek, spousta materiálu, pomůcek a nářadí. Tábor se koná od 19. do 23. srpna, odkaz k přihlášení najdete na webu muzea.

Den ZeměNetopýr rezavýPříměstský tábor

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena