Asfalt na cyklostezce

30. 8. 2019

Názor - Ivo Petřík

Asfalt na cyklostezce

S překvapením jsem si přečetl, že se zde objevila petice proti asfaltovému povrchu nově budované cyklostezky. Předpokládám, že organizátoři petice nejezdí na kole, nebo že nevytáhli paty z říčanského okolí. Kdyby někde po cyklostezkách jezdili, tak by takovou hloupost nemohli nikdy pustit do světa. Ačkoliv jsem v předkremačním věku, ročně najedu několik tisíc kilometrů na kole po cyklostezkách v Česku, Rakousku a Německu. U našich sousedů jsou v drtivé převaze stezky asfaltované. Jen pro představu: v posledních letech jsem jel cyklostezku polabskou od pramene Labe v Krkonoších až k Severnímu moři, stezku Nisa - Odra z Jizerských hor na Rujánu, Ibbstall Radweg, Thayarundweg. Všechno bylo po asfaltu.

Avšak i u nás se po asfaltu dostanete na kole v národním parku Krkonoše na Luční boudu, na Černou horu, v Jeseníkách na Praděd, v Beskydech na Lysou horu, na Pancíř na Šumavě. Všechny tyto cesty jsem projel. Připadá mi absurdní, že se bojuje proti asfaltu u Říčan, když může být asfaltová cesta v národních parcích.

I v Říčanech: podívejte se, kolik lidí jezdí po asfaltové cestě mezi Vojkovem a Klokočnou. Pro malé děti, které nejsou ještě s kolem velcí kamarádi, jde o jednu z nejlepších tras, jakou si pro ně můžete vybrat. Nyní jsme sužováni suchem. Za deštivého počasí si vyhledávám i v našem okolí stezky jen asfaltové. Nebaví mě čistit mé drahé kolo a bláto na zádech mi taky nedělá potěšení.

Divím se, jak mohou mít lidé odvahu protestovat proti něčemu, co je jinde dokonale vyzkoušené a ověřené. Já takové chování považuji za nekompetentnost. Pro info: v Německu je 400  tisíc kilometrů cyklostezek, které jsou až na zanedbatelné výjimky asfaltované.

Ivo Petřík, Říčany

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena