Auto není nepřítel

31. 3. 2020

 Názor Petr Bouř, dlouholetý obyvatel Říčan, reakce David Michalička, místostarosta (KM)

 

Se znepokojením sleduji zapšklé kampaně některých představitelů Klidného města vůči jakémusi nepříteli, zosobněnému auty a „občany odjinud“.

Mimochodem, před více než dvěma lety jsem chtěl registrovat automobil. Na městském úřadě na mě dýchnul duch Rakouska-Uherska, poddaní poslušně stiskávali tlačítka v obludném elektronickém frontovém systému. Ani po letech se situace nezlepšila. Kam zmizelo „nejlepší město“ v ČR? Ostatně i o objektivitě této ankety si dovoluji vyjádřit pochyby.

Jak jsem se dočetl v Kurýru, v Holandsku ruší „tisíce parkovacích míst“. Já jsem si tam tedy ničeho takového nevšiml, spíše naopak. A i kdyby, dojíždět nějakých 30 km v zimě na kole asi u nás nikdo nebude.

Počet obyvatel Říčan stoupnul za posledních 40 let velice mírně, o nějakých 50 %. Počet aut samozřejmě vzrostl více, mnoho lidí to má do centra nebo do školy příliš daleko. Kamionová doprava nahradila železniční. Z výfukových plynů, prašnosti a hluku určitě nemůžeme mít radost.

Přesto se domnívám, že „automobilová katastrofa“ by při rozumné dopravní politice vůbec nemusela existovat. Nikdo nikdy nebránil říčanským zastupitelům vybudovat severní a jihovýchodní obchvat (jako v Holandsku!). Pod a nad silnicemi lze zbudovat bezpečné podchody pro chodce, i pro ty, kteří údajně píší ony anonymní dopisy proti autům.

Bohužel, šlo se jinou, snazší cestou, brojením proti přistěhovalcům, zákazem kamionů, zablokováním dopravy semafory, zpomalovači a dalšími naschvály. Přednost na křižovatkách nerespektující jejich geometrii (Rýdlova - Štefánikova) nebo vůbec nevyznačená z nich dělá tikajíci bomby.

Aby si mě někdo s někým nespletl, dodávám, že rád jezdím na kole a do práce se dopravuji zpravidla vlakem. Ale protože mám za sebou i desetiletí jízd autem (bez nehody), snad mohu prohlásit, že bezpečnost dopravy v tom, že se na každý roh připlácnou zpomalovače a měřiče rychlosti, v zásadě netkví.

Ať už auta časem vymizí nebo ne, rozhodně je to zatím velice užitečná věc. A bez kamionů by nebylo ani chleba, ani mléka. Nestálo by za to třeba z rozpočtu města, jen tak, z vděčnosti, postavit řidičům kamiónů odpočinkové parkoviště? Že to nejsou naši voliči? Hmm...

                               Petr Bouř, dlouholetý obyvatel Říčan

 

Vážený pane Bouři,

cílem Klidného města a ni mě osobně není v žádném případě vést kampaň proti automobilům. Vždyť jimi všichni jezdíme a potřebujeme je. Rád bych však bránil náš úřad z nařčení, že „na člověka dýchne duch Rakouska-Uherska“. Možná máte smůlu (všichni jsme jen lidé), ale já zase registruji mnoho pochval na zaměstnance osobních dokladů i registrů za vstřícný a osobní přístup. Navíc se loni změnila legislativa pro registrace vozidel, čímž částečně opadl tlak na naše město.

Zpět k Vašemu hlavnímu tématu. Tvrdíte, že zastupitelé měli vybudovat obchvaty. O tom jsem psal v úvodním článku seriálu. Město obchvatům nebrání, naopak silně podporuje dostavbu Pražského okruhu, výstavbu Tehovské spojky či přeložky II/101 od Pacova k budoucímu okruhu. Parkování je dle Vás „uměle vytvořený problém“. Asi tedy nebydlíte poblíž nádraží, zimního stadionu či podobného zařízení, ani na sídlišti. Problém proto nepociťujete. Možná nebudete věřit, ale ke mně opravdu chodí desítky obyvatel, kteří bezpečnější cesty pro pěší, regulaci parkování, ale i zklidňující opatření či dokonce úsekové měření ve své ulici chtějí. Máte však pravdu, se vším se musí šetřit a postupovat rozumně.

Zákaz tranzitu kamionů, které si cestu zkracovaly přes naše město a okolní vesnice, já považuji za rozumný. Můžete mít jiný názor. Můžete třeba prosazovat výstavbu zmíněného odpočinkového parkoviště pro kamiony na katastru Říčan. Mimochodem, tento záměr (poměrně rozsáhlý) skutečně existuje. Radnice jej podporovat ale nebude.

Na závěr chci poděkovat za Vaši reakci i reakce ostatních, kteří mi píší třeba jen emailem. Jsem rád, že téma dopravy a udržitelné mobility se stalo předmětem diskuze. Cíl máme všichni stejný. Příjemné místo pro život. 

                                                           David Michalička,

                                                           místostarosta (KM)

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena