Český svaz včelařů, z. s.

6. 7. 2020

Proč vlastně chováme včely?

Řada lidí, kteří se dozvědí, že chováme včely, se nás ptá, co nás k takové pošetilosti vede. Včely přece bodají, proto by si s nimi člověk neměl nic začínat. Ale pro nás, kteří jsme včelařské vášni propadli, se jedná o úžasnou formu relaxace od shonu dnešního světa, stejně jako je pro rybáře sezení u vody, pro myslivce procházka po lese s dalekohledem a pro cyklistu ranní projížďka voděradskými bučinami. Jsme fascinováni neuvěřitelným světem včel, jejich organizací a společenstvím.

Každý včelař vždy čeká s napětím na dobu, až včelky po zimě vyletí na první prolet a započne „včelařská sezóna“. Nejdřív kontrolujeme, zda včelstva ve zdraví překonala zimu, prohlížíme jejich zásoby a začínáme podněcovat matku k plodování. Věděli jste, že matka v nejplodnějším období naklade až 2.000 vajíček za den?

Poté, co odstartuje sezona, trávíme své volné chvíle se včelami pravidelně. Musíme rozšiřovat úly, hlídat, aby mělo společenstvo dostatek prostoru pro svou činnost. Pokud bychom to nedělali, je velká pravděpodobnost, že se včely vyrojí; i když ony se klidně vyrojí, přestože uděláme všechno správně. Stačí, aby si postavily hlavu (vlastně asi 50.000 hlav).

Když bude příroda shovívavá a my se o včely správně postaráme, odmění se nám některým ze svých pokladů, kterým je například med. Nejčastěji včelař vytočí tzv. květový med, který pochází z nektaru květů. Květový med bývá zpravidla světlé barvy a po jeho odebrání včelám relativně rychle krystalizuje. Při optimálních podmínkách se můžeme těšit i na med medovicový, neboli lesní med, který včely získávají hlavně od mšic, které sají mízu z rostlin, přičemž spotřebují bílkoviny a přebytečný sladký roztok rozstřikují do okolí, kde jej včely a například i mravenci sbírají. Medovicový med bývá zpravidla tmavší barvy než med květový, je více aromatický a v chuti ostřejší a kořenitější. Věděli jste, že jedna včela za svůj život vyprodukuje asi 9 g medu?

Mezi další včelaři ceněné produkty patří vosk, který produkují včely dělnice svými voskotvornými žlázami. Včely z vosku staví plásty, které slouží k vývoji včel, k uložení medu a pylu. Využívá se k výrobě tzv. mezistěn, které včelař vkládá zpět do úlu a včelám tak usnadňuje práci. Z přebytečného vosku se vyrábí svíčky s nezaměnitelnou vůní nebo se používá v potravinářství např. jako leštidlo (E901). Vosk má taktéž široké využití ve farmacii do různých mastí či balzámu na rty.

Při výčtu pokladů, které máme možnost získat od včel, nemůžeme opomenout všelék propolis.  Ten se skládá hlavně z pryskyřičných látek, včelího vosku, balzámů a éterických olejů. Propolis se využívá proti velkému množství zdravotních neduhů. Vyrábějí se z něj masti, masážní prostředky nebo roztoky. Jako povrchové anestetikum se uplatňuje ve stomatologii, v kožním lékařství se propolis používá proti kožním plísním, ekzémům nebo k regeneraci kožní tkáně. Většímu uplatnění v oficiální farmakologii brání obtížná standardizace, způsobená velkou proměnlivostí jeho složení.

Vaši říčanští včelaři na www.vcelyricany.cz

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2021 Všechna práva vyhrazena