29. 9. 2017Občanská poradna řeší
i sousedské vztahy, Provozní doba Občanské poradny, Program klubu

Občanská poradna řeší i sousedské vztahy
Sousedy si nevybíráme. Jak tedy vyjít s těmi, se kterými jsme si nepadli do oka?
Základní zásadou, které by se měl každý z nás držet nejen v rámci sousedských vztahů, je že „svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého“.
Pokud není možné se se sousedem o čemkoliv dohodnout, což je vždy nejlepší řešení, stanovuje alespoň základní pravidla sousedských práv a povinností zákon č.89/2012Sb., občanský zákoník, a to v ustanovení § 1011 a násl.
Začněme ale spíše u sebe. Jsme my dobrými sousedy? Nemá náš soused právo být na nás naštvaný a chtít po nás určité věci, na které my nechceme přistoupit?
Pokud tedy nevíte, jak se jako dobrý soused chovat, pak zde je krátký návod:
- Nesmíte souseda obtěžovat imisemi. Musíte se zdržet všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.
- Bez zbytečného odkladu musíte vydat sousedovi jeho věc, pokud se ocitla na vašem pozemku. V případě, že sousedovi spadne na vaši zahradu třeba míč, musíte mu jej vrátit nebo mu umožnit přístup na svůj pozemek. Totéž platí i pro případ, když mu k vám uteče zvíře.
- Plody spadlé na váš pozemek ze stromů a keřů souseda, jsou vaše a nemusíte mu je vracet. Pokud větve nebo kořeny stromů souseda přesahují až k vám, můžete je v přiměřené době poté, co jste ho o to požádal, šetrným způsobem a ve vhodné roční době odstranit, působí-li vám to škodu nebo jiné obtíže převyšující zájem na nedotčeném zachování stromu. To, co získáte z odstraněných kořenů a větví, je také vaše.
- Musíte se zdržet sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků, nebo je odstranit, pokud to po vás soused požaduje a má-li pro to rozumný důvod. Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m.
- Musíte upravit svou stavbu tak, aby ze stavby nestékala voda nebo nepadal sníh nebo led, pokud to po vás soused požaduje.
- Musíte se zdržet zřizování stavby v těsné blízkosti společné hranice pozemků, pokud to po vás soused požaduje a má-li pro to rozumný důvod.
- Musíte umožnit sousedovi vstup na svůj pozemek v době, rozsahu a způsobem, které jsou nezbytné k údržbě sousedního pozemku nebo k hospodaření na něm, nelze-li tohoto účelu dosáhnout jinak; soused vám však nahradí škodu tím způsobenou.
Pokud vám ani tyto základní zásady sousedského práva nepomohou a nemůžete se se sousedem dohodnout, nemáte bohužel moc možností, jak situaci řešit. Jedině soud totiž může vám nebo sousedovi přikázat, že se má nějakého jednání zdržet. Nechcete-li se soudit, zkuste obecní úřad, zda by vám v řešení situace nepomohl, nebo zkuste využít tzv. mediace. Mediace je mimosoudní řešení sporů, při kterém vám nezávislá osoba/mediátor má pomoci uzavřít dohodu.
Poradci Občanské poradny
Provozní doba Občanské poradny
Bezplatné sociálně právní poradenství
Masarykovo nám. 6/17, Říčany, tel.: 312 315 284
email: poradnaricany@cestaintegrace.cz
pondělí, středa 9:00 – 12:00, 13:00- 17:00
Doporučujeme předchozí objednání.
