Cesta mnoha jmen

30. 6. 2024

Třešňovka neboli „Alej“ neboli „Pěšinky“, také cyklostezka 0020. Od restaurace na Jurečku k ní dojdete Letní ulicí a alejí 800 metrů dlouhou projdete až k Pacovu či Březí.

Znám ji od malička. Projíždět ji tenkrát autem byl velký hazard, používali ji spíše zemědělci s technikou. Pamatuji si mohutné třešně stojící ve vysoké trávě, utopené v navážkách a letitých skládkách. Příroda jako by se styděla za lidský faktor a snažila se milosrdně zlepšit obraz pro procházející bujnými keři a kopřivami.

Před 15 lety se několik místních obyvatel domluvilo na postupném vyčištění aleje. Pamatuji se na svou návštěvu říčanské radnice, kdy jsem tento záměr sdělila panu radnímu Ladislavu Musilovi. Nabídla jsem naše ruce a čas a požádala o kontejner.

A tak se jednoho rána sešlo přes dvacet místních obyvatel a vlastníma rukama vysvobodili alej z letitých skládek. Během jediné soboty. Řidič odvážející plné kontejnery žasl nad tím elánem a nadšením a neskončil svou práci v poledne. Čekal, až my řekneme „stop“. Stalo se tak na konci aleje. Nemohli jsme uvěřit vlastním očím.

Postupně k letitým třešním přibývaly nové stromky, a tak dnes můžeme pozorovat symbiózu starých matadorek s dvacetiletými a dalšími mladšími ročníky. Nejedná se o zámeckou alej, proto potěší svými šípky, bezinkami, kopřivami, trnkami, stejně jako ořešáky, kostivalem či omanem. Nechybí tu lavičky ani přístřešky pro ještěrky, hady či ježky.

Alej je překrásná v každém ročním období. Lidé sem chodí na procházky, venčit pejsky, trhat třešně či bezový květ a šípky. Slouží cyklistům a v zimě běžkařům.

Pokud i vy máte ve svém okolí místo, které by potřebovalo procitnout, nebojte se do toho jít. Vámi investovaný čas udělá radost mnoha lidem a nejvíc určitě právě vám.

Andrea Klapálková Okrašlovací spolek Říčany

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena