Reakce na občasník Buldog

1. 7. 2016

Marcela Selixová

Článek „Proč se vyplatí bedlivě sledovat dopravní strategie Říčan“, uveřejněný v občasníku BULDOG

Dovoluji si reagovat na výše uvedený článek, jelikož pisatel nás značně zneklidnil svým vyjádřením a zjevným nesouhlasem s opravami cest pro pěší a cyklisty. Vybudování cesty v říčanském lese a oprava cesty v okolí koupaliště Jureček a dále podél potoka je velkým přínosem pro rodiny s dětmi, pěší turisty a procházející se důchodce. Konečně lze v Říčanech najít místo pro provozování pohybových aktivit, bez rizika střetu s dopravním prostředkem.

Říčany, resp. Radošovice byly již v minulém století považovány za místo vhodné pro rekreaci, s čistým vzduchem. Své rekreační vily si zde stavěli pražští bohatí podnikatelé. Manželé Olivovi vybrali toto místo za nejvhodnější pro vybudování dětské ozdravovny.

A dnes… celé město je značně přetíženo automobilovou dopravou, těžké kamiony ničí městské silnice, které nejsou často konstrukčně vhodné pro tak vysoké zatížení. Řidiči parkují svá vozidla na chodnících, ale i po stranách jízdních pruhů, bez ohledu na to, zda je dostatečné místo pro průjezd jiných vozidel, ale také na zákazech zastavení. Hrůzným příkladem je ulice Rýdlova, ve která jsou zaparkována auta bezohledně po obou stranách silnice v jízdním pruhu vyhrazeném pro cyklisty.

Snaha o vylepšení dopravní situace v Říčanech není „nelogické protěžování jedné skupiny účastníků silničního provozu jen proto, že na radnici má tuto oblast na starost fanatický cyklista“, ale je velkým přínosem i pro veškeré pěší občany, rodiny s dětmi a výsledkem bude i zvýšení bezpečnosti pro cesty dětí do škol.

Vzorem nám říčanským mohou být i daleko menší města v Německu, Itálii, Rakousku, Velké Británii, v jejichž centrech jsou pohyb a hlavně parkování motorových vozidel velmi omezeny, náměstí bývají pěšími zónami a vedle silnic či podél řek a jezer jsou kilometry cyklostezek, které mohou užívat bez rizika úrazu či střetu s auty všichni nemotoristé.

Marcela Selixová

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena