Co je nového na GYRI

28. 1. 2024

Na besídce u sousedů

13. prosince pořádala Farní charita Říčany v čele s paní Marií Junkovou vánoční besídku v DPS Senior. Rádi jsme přijali pozvání, abychom přišli se studenty zazpívat. A tak jsme si užili společně hezké chvíle. Nezpívali jsme jenom my posluchačům, ale rozdali jsme babičkám a dědečkům kopie koled, aby si mohli notovat s námi. Bylo vidět i slyšet, že ze společného zpívání měli radost. A my také.

Ivana Remková

Pečeme pro zvířátka

Ve středu 20. 12. 2023 se v Gymnáziu Říčany konal bazárek na podporu zvířat v útulcích. Někteří studenti i vyučující přinesli upečené vánoční cukroví, různé druhy buchet a moučníků nebo rozmanité drobnosti, např. knihy, bižuterii a vánoční dekorace. Vše výše zmíněné žáci ze tříd V3 a C3 s ochotou prodávali na chodbě gymnázia. Za celý den se vybralo 5569 Kč. Výtěžek byl rozdělen mezi útulky pro zvířata: Naděje pro čtyři packy, Voříškov, Dogpoint a zvířatům na SOS zvířata Ukrajina. Moc děkujeme všem, kteří se nějakým způsobem zapojili.                                                        

Ondřej Turan, tercie

Anglická vánoční exkurze s tercií

V polovině prosince se třída tercie v Praze zúčastnila divadelního představení A Christmas Carol, které v angličtině nastudoval divadelní spolek The Bear Educational Theatre. Publikum se do hry interaktivně zapojovalo, například jsme společně zpívali koledu We Wish You a Merry Christmas. Po představení jsme se pod vedením průvodkyně vydali na prohlídku Prahy s výkladem v angličtině. Dozvěděli jsme se nejenom historická fakta vztahující se ke Starému Městu, ale také legendy a zajímavosti spojené s tradicí Vánoc. Věděli jste třeba, že za vlády Josefa II. byly betlémy v kostelech zakázané? Naši anglickou exkurzi jsme zakončili na vánočních trzích na Staroměstském náměstí.

Tereza Kvisová a Jana Uríková

Exkurze do německého Moritzburgu

Dne 13. prosince 2023 se studenti ze tříd prima, sekunda a tercie zúčastnili exkurze do německé obce Moritzburg. Zde jsme navštívili stejnojmenný zámek, na kterém se natáčel známý český film Tři oříšky pro Popelku. Následně jsme se přemístili do města Míšeň (Meißen), kde nám pan průvodce představil katedrálu Albrechtsburg. Nakonec jsme se odebrali na míšeňské vánoční trhy.

Ondra Turan, tercie

 

Grandfinále Pišqworky 2023 – po roce opět „na republice“

Oblastní kolo v piškvorkách jsme vyhráli bez jediné porážky, v kole krajském rozhodl poslední duel, který nám přinesl druhé místo jako loni. Do Brna jsme jeli s velkými ambicemi, se zkušenostmi z Grandfinále Česka a Slovenska z loňského roku. Náš tým Bagr ve složení Karel Hojný, Tomáš Tichý a Šimon Petrák, všichni žáci kvarty, se chystal alespoň obhájit třetí místo. Letos dokonce i s oficiálním sponzorem, kterého jsme oslovili na jednom z brněnských adventních trhů, a to s Huhu chilli. Prodejce tohoto produktu nám tuto pochutinu věnoval a my jsme ji měli jako povolený doping. Dokonce jsme ji velkoryse dali ochutnat i ostatním soutěžícím a pořadatelům. Turnaj se vyvíjel dobře a vrcholil opravdu struhujícími a velmi taktickými duely. Turnaje s mezinárodním zastoupením se zúčastnilo 32 týmů. My si nakonec odvezli opětovně bronz. S dobrým pocitem a s chilli v ústech jsme mohli jet radostně domů.

Za tým Bagr Karel Hojný, kvarta

 

Turnaj zimního slunovratu

V závěru loňského roku se uskutečnil již tradiční sportovní turnaj. Pro žáky nižšího gymnázia v přehazované, pro žáky vyšších ročníků ve volejbalu. Každá třída, od primy po kvartu, nasadila dva týmy po šesti, žáci kvinty až oktávy a prvních až čtvrtých ročníků jeden tým. O výsledky turnaje úplně nešlo. Cílem bylo se před Vánoci trochu hýbat a tím oslavit zimní slunovrat. Nakonec v přehazované zvítězili kvartáni a volejbal vyhrálo družstvo maturantů ze čtvrťáku.

Dagmar Řeháková

Besídka seniořiPečeme pro zvířátkaPečeme pro zvířátkaMíšeňPišqworkyVolejbal vítěz C4Přehazovaná V4 vítěz

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena