Co je nového na GYRI

18. 11. 2023

Pozvání na slavnostní otevření sportovní haly

Vážení spoluobčané,

zveme vás 17. prosince v 8.00 hod. na slavnostní otevření nové haly. Přestřihnout pásku k nám přijede paní hejtmanka Petra Pecková. Po slavnostním otevření můžete zhlédnout turnaj juniorů ve florbalu.

                                                                                   
Nová tělocvična, učebny a kabinet

Je nám velkým potěšením oznámit, že stavba sportovní haly a přilehlých učeben v hodnotě 119 000 000 Kč  realizovaná Středočeským krajem byla dokončena a prostory jsou využívány žáky školy. Vedle moderní tělocvičny vybavené novým nářadím jsme získali i jednu plnohodnotnou učebnu, laboratoř chemie a kabinet pro čtyři vyučující. Tělocvičnu v odpoledních hodinách a o víkendech pronajímáme sportovním oddílům. Jsme také rádi za zvelebení školního pozemku.

                                                                    Zuzana Pokorná, ředitelka gymnázia

 

Pozvánka na vánoční koncert na schodech

Srdečně vás zveme na tradiční vánoční koncert na schodech, který se koná 20. prosince od 18.00 hodin v budově gymnázia.

 

Vítězné tažení našich pišqworkářů

Dne 2. 11. 2023 se v Gymnáziu Nad Štolou v Praze 7 uskutečnilo oblastní kolo soutěže Pišqworky. Z naší školy se zúčastnily dva týmy z kvarty: BAGR (Tomáš Tichý, Karel Hojný, Šimon Petrák) a Berušátka (Bořivoj Pospíšek, Lukáš Kohoutek, Veronika Dudová). BAGR, který minulý rok skončil v grandfinále třetí, vstupoval do soutěže jako favorit, Berušátka mohla jen překvapit.

V první části turnaje se všech devět týmů rozdělilo do dvou skupin, ze kterých jen osm mohlo postoupit do play-off. Naše týmy obsadily 1. a 2. místo v jedné ze skupin. S jedním týmem jsme se museli rozloučit. V play-off teprve nastala pořádná bitva, protože do krajského kola mohly postoupit jen dva týmy. BAGR i Berušátka vyhrály první kolo s přehledem a oba se tak probojovaly do dalšího. V semifinále už se oba týmy poměrně zapotily, ale nakonec se potkaly ve finále. Tím si zajistily postup do krajského kola. Pak už zbývalo jen si podat pravice a pustit se do finálového souboje. Nakonec přece jenom vyhrál favorit zápasu BAGR a už podruhé si tak odvezl domů pohár vítěze oblastního kola.

Těšíme se na krajské kolo!

Za týmy BAGR a Berušátka, L. Kohoutek, T. Tichý, B. Pospíšek

 

Návštěva liberecké zoo

Ve čtvrtek 2. listopadu jsme se vypravili do Zoo Liberec, kde jsme se mnohé přiučili, zejména díky našemu panu průvodci. Vzhledem k jeho dlouhé praxi v zoo nám nejen představil všechna zvířata, ale také nám vysvětlil, jak mezi sebou spolupracují zoo po celém světě. Rozpoutali jsme akci „zachraňte tu žabičku“, kdy se jedna z žab v expozici dostala na záda a nemohla se otočit zpět. Přivolaná ošetřovatelka žábu otočila a ujistila nás, že je v pořádku. Jednohlasně jsme se shodli, že pandy červené by chtěl domů každý. Viděli jsme zblízka samici se dvěma kouzelnými mláďaty. Zajímavostí byla pro nás zpráva, že kvůli genetickým problémům bílých tygrů se zoologické zahrady po celém světě dohodly ukončit jejich chov. Zoo Liberec, jakožto jediná v Česku chovající bílého tygra, je cílovou destinací mnoha turistů. Surye Báře, liberecké bílé tygřici, bohužel zbývají odhadem pouhé dva roky života. Poté už se u nás na bílého tygra jen tak nepodíváme. Zanedlouho budou bílí tygři žít pouze u soukromých chovatelů. Celkově se nám však celá exkurze velmi líbila a vrátili jsme se do školy plní nových poznatků.

                                                                                         Monika Říhová, septima

Revolution Train

Dne 3. listopadu 2023 se třídy V2, V3 a V4 z Gymnázia Říčany zúčastnily interaktivního programu Revolution train. Akce se konala na říčanském nádraží v jedné specializované vlakové soupravě. Interiér symbolizoval lidské tělo a hlavně to, jak se užíváním drog poškozuje. Tento protidrogový program se snaží bojovat proti užívání drog ne klasickou přednáškou, ale skutečným zážitkem. Ve vlaku jsme také viděli čtyřdílný film natočený podle skutečné události. Každá část nám byla promítána v jednom specificky upraveném vagónu; procházeli jsme věznicí, restaurací nebo feťáckým squatem. Po každé pasáži filmu jsme ještě vyplňovali na půjčených mobilech dotazník, který se týkal našich preferencí, rozhodnutí a předpovědí, jak se budou chovat protagonisté příběhu. Zážitek to byl opravdu silný a forma prevence podle nás vhodně zvolená.

studenti kvarty

 

Výprava do Goethe-institutu

Goethe-institut neboli kulturní centrum německého jazyka je krásná budova na Masarykově nábřeží v Praze, kam jsme se my, němčináři kvarty, vydali 4. října na exkurzi. Čekala nás zde prohlídka knihovny plné knih, časopisů, novin, ale i DVD, audioknih, či dokonce stolních her, a to všechno v němčině. Součástí prohlídky byl i německý kvíz, se kterým si velká většina z nás velmi dobře poradila a při jeho řešení jsme si navíc obohatili slovní zásobu. Po skončení prohlídky jsme dostali možnost v prostředí německého jazyka ještě nějakou chvíli zůstat, a tak jsme se rozhodli obsah knihovny využít naplno. Někteří z nás listovali slovníky, jiní objevovali německou literaturu či německé filmy, a někteří dokonce hráli německou stolní hru Osadníci z Katanu, německy Die Siedler von Catan. V každém případě jsme se moc bavili a myslíme si, že pro každého, koho zajímá němčina, je návštěva Goethe-institutu cenným přínosem. 

Karel Hojný, kvarta

 

Sportovní halaPišqworkyZOOZOORevolution TrainGoethe-institut

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena