Co nového u hasičů

29. 11. 2019

www.sdhricany.cz

Vážení přátelé a příznivci našeho sboru,

bohužel nezačnu radostně, protože nás navždy opustila paní Marie Urbanová, která byla 48 let členkou našeho sboru. Je to pro všechny velká ztráta. Tímto bych chtěl vyjádřit za celý náš sbor upřímnou soustrast všem pozůstalým. Paní Marie byla hasička tělem i duší a ve sboru zažila mnoho hezkého a spousta z nás s ní zažila hodně báječných chvil. Navždy zůstane v našich srdcích a s úctou na ni budeme vzpomínat. 

Ačkoliv jeden příběh skončil, je tu mnoho dalších příběhů, které píší mimo jiné i naši mladí, kteří mají sice od soutěžení klid, ale jejich příprava neustává a nadále pilně trénují.

K výjezdu jsme byli povolání 17. 10. v odpoledních hodinách, na zálohování na vlastní stanici. Dne 8. 11. jsme vyjeli k nahlášenému požáru rodinného domu a ještě tentýž den jsme zálohovali na vlastní stanici kolegy z HZS stanice Říčany. Dále jsme 12. 11. vyjeli do Nupak, kde v jedné z průmyslových hal elektronická požární signalizace (EPS) vyhlásila poplach. Na místě jsme, ve spolupráci s HZS, v dýchací technice prohledali sklad pro případ, že by se někdo nestihl evakuovat. Naštěstí nebyl nikdo nalezen. Následně jsme se vrátili na základnu, kde jsme ještě tentýž den byli povolání na zálohu na vlastní zbrojnici. 

Rád bych se vrátil k výjezdu ze dne 8. 11., chci totiž poděkovat panu Filipu Šilarovi za úžasnou a pohotovou reakci. V blízkosti jeho bydliště začalo uvnitř jednoho domu hořet. Jako člen JSDH Říčany měl v tu dobu volno, když přišla SMS s výjezdem. Ve zprávě je vždy stručný popis události, případně s adresou. Po přečtení SMS se ihned vydal na pomoc a na místě nalezl na balkóně imobilního obyvatele domu, který nebyl schopen se evakuovat. Následně přijela hlídka PČR a jeden z policistů pomáhal Filipovi s evakuací pána. Bohužel nebylo i přesto možné evakuaci provést, protože žebřík byl pro tři osoby nedostatečný. Teprve s příjezdem jednotky SDH Mnichovice, která držela zálohu na HZS v Říčanech a začala ihned s hasebními a záchrannými pracemi, bylo možné přistavit další žebříky a ve vyváděcí masce pána evakuovat.  Jelikož je Filip zaměstnán u ZZSHMP, tak v mezičase běžel domů pro svůj záchranářský kufr, aby mohl poskytnout profesionální první pomoc. Poté přijela další hlídka PČR , ZZS a další hasičské jednotky, včetně JSDH Říčany. Tímto bych chtěl Filipovi jménem našeho sboru ještě jednou poděkovat za takřka heroický výkon a za to, že reagoval takto pohotově. Někdo si může říct, že by toto udělal každý, ale s počtem přihlížejících osob na ulici, okolo kterých musel běžet, tomu tak bohužel není a proto Filipovi patří velký dík a uznání.  Ještě ten den byla vyhlášena záloha a tak s kolegy držel zálohu na vlastní zbrojnici a po ukončení zálohy všechny pozval na malé občerstvení.

Dne 30. 10. jsme měli možnost zúčastnit se taktického cvičení, které bylo zaměřeno na zavalené osoby po destrukci objektu. Toto cvičení se konalo v Kostelci nad Černými Lesy a zúčastnily se ho všechny složky IZS. Aby cvičení mělo ten správný efekt, vše se odehrávalo tak, jako by to bylo doopravdy. Bylo nutné postupovat dle bojového řádu a všechny složky IZS musely velmi úzce spolupracovat. Naše jednotka byla rozdělena na dvě skupiny. Jedna skupina byla na taktickém cvičení a druhá zálohovala kolegy z HZS na jejich stanici.

V průběhu října jsme měli možnost si ve spolupráci s SDH Všestary udělat praktickou část práce s motorovou pilou, tak jsme jedno dopoledne strávili v lese, pokáceli několik stromů a zopakovali si správné metody a postupy kácení.

S blížícím se koncem roku se blíží i náš hasičský ples, který se bude tradičně konat v KC Labuť v termínu 1. 2. 2020 a všichni jste srdečně vítáni.

Závěrem bych chtěl poděkovat za přízeň v letošním roce a doufám, že nám ji zachováte i v letech následujících. Přeji krásné a pohodové, ničím nerušné Vánoce, pevné zdraví a úspěšný vstup do roku 2020.    

David Pojezný,  jednatel SDH  Říčany

 

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2020 Všechna práva vyhrazena