Co nového u hasičů

29. 5. 2023

Vážení přátelé,

máte před sebou další pravidelný příspěvek. V minulém vydání jsem slíbil výsledky soutěže v Čelákovicích, kde nás zastupovali mladší, a výsledky z Floriánka, kterého se zúčastnili naši dospělí. Do Čelákovic jsme po dlouhé zimní přestávce konečně vyrazili na první jarní soutěž v požárním útoku. Reprezentoval nás tým starších žáků a dorostu. Starší žáci v nově postaveném družstvu sbírali první „ostré“, a hlavně cenné zkušenosti. Díky nim už půjdou do dalších bojů silnější a moudřejší, i to je holt někdy při sportu důležité. A dorost nakonec všem zvedl náladu, když krásným a vydařeným druhým pokusem vše změnil a vybojoval třetí příčku, takže jsme odjížděli s motivací a chutí naplno vkročit do soutěžní sezóny a doufáme, že nám to „cinkne“ i příště! A co dospělí a Floriánek? Soutěž se skládala z pěti disciplín, které prověřily naše znalosti a dovednosti. Museli jsme například dokázat, jak se vyznáme v topologických značkách a uzlech. Prověřili jsme si obsluhu motorového kalového a plovoucího čerpadla, dále toho, jak se správně staví protipovodňová hráz z pytlů s pískem, jak správně obsluhovat motorovou pilu, a v neposlední řadě byla ověřena znalost zdravovědy. Všichni, co disciplínu zajišťovali, byli úžasně připraveni a stejně tak byl připraven i náš tým. Ten se skládal ze čtyř členů, přičemž hned tři členové se teprve chystají do jednotky připojit a rozšířit tak naše řady. I přesto, že tak většinu našeho týmu tvořili benjamínkové, zaslouží si velký respekt a poděkování. Získali jsme úžasné první místo a putovní Floriánek se opět po roční odmlce vrátil zpět do říčanského sboru. Tento výkon je pro nás další motivací a budeme dělat vše, abychom první místo obhájili v následujícím roce. Připravenost jednotky jsme prověřili ještě jednou, a to nahlášeným požárem jedné z budov říčanské nemocnice. Naštěstí šlo jen o taktické cvičení, a tak nikomu skutečné nebezpečí nehrozilo. Cvičení se zúčastnily jak Stanice HZS Říčany, tak další dobrovolné sbory a složky IZS. Vše proběhlo tak, jak mělo, a díky cvičení víme, že takovou situaci bychom velice rychle a efektivně zvládli, a budeme doufat, že nikdy nenastane. Mimořádných událostí nebylo mnoho, protože od posledního našeho článku jsme jeli dne 14. dubna na taktické cvičení a 17. dubna vyčerpat vytopený sklep. Nicméně to neznamená, že by se nic nedělo. Teoretickou přípravu a fyzickou zdatnost jsme jeli prověřit do Lutové v jižních Čechách. Věnovali jsme se hlavně teoretické části, kdy jsme čerpali z připravených podkladů a velmi nápomocen nám byl internet a videa. Nechyběla ani fyzická příprava, a to převážně jízda na kolech. Ačkoliv většinu času jsme věnovali přípravě, našel se i čas na odpočinek a navštívili jsme tak JSDH Suchdol nad Lužnicí, kde se konal den dětí. Byla zde možnost si vyzkoušet simulátor převrácení vozidla. Nejednalo se o videohru, ale reálné auto přidělané ke konstrukci, které se otáčelo o 360 °. Byl to velmi skvělý zážitek, ale zažít to doopravdy vážně nikdo nechce. Našlo se i několik otužilců, kteří navštívili nedalekou pískovnu, a i přes studenou vodu si dopřáli pořádnou koupačku. Všichni jsme se ve zdraví vrátili a již nyní se těšíme na další rok. Dne 25. dubna jsme zavítali do mateřské školky U Slunečních hodin. Dětem jsme ukázali techniku a vybavení, naučili je, jak si přivolat pomoc, a zopakovali jsme si zásady bezpečného chování. Děti si mohly vyzkoušet hašení domečku pomocí ruční stříkačky nebo zkusit, jaké to je mít na hlavě zásahovou přilbu. Nakonec jsme předvedli ukázku, a to hašení domečku z papírových krabic. U dětí ještě malinko zůstanu, protože 3. května se narodila budoucí členka Nikolka. Za sbor ji přeji pevné zdraví, ať se jí na světě líbí a rodičům ať dělá jen radost. Těšíme se až vyroste a doplní tak budoucí řady našeho potěru.

Na závěr bych chtěl všem popřát pevné zdraví a šťastný návrat z cest.

 

David Pojezný, jednatel SDH Říčany

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena