Stanislav Motl – Mraky nad Barrandovem
Dokumentární pořad s autorem
Vstup volný
Sláva a prokletí prvorepublikových filmových hvězd. Diváci se dozvědí o životě nejslavnějších filmových hvězd, jakými byli například Adina Mandlová, Lída Baarová, Nataša Gollová, Raoul Schránil, Svatopluk Beneš, Karel Hašler a další. Dozví se o jejich činnosti v době nacistické okupace a dozví se také o době po roce 1945, kdy řada našich hvězd byla veřejně na ulicích lynčována českými spoluobčany, mnozí končili ve vězení a mnohým se zcela zhroutil život.
Novinář, reportér, scénárista a spisovatel Stanislav Motl (*1952) je osobností žijící napětím, odhalováním záhad, tajemství a zasutých lidských osudů. Vystudoval fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy v Praze.
Jako reportér byl osobně přítomen v několika válečných konfliktech a věnuje se rovněž pedagogické a přednáškové činnosti. Dlouhých čtrnáct let měl na TV Nova poutavý pořad Na vlastní oči. Od roku 2010 připravuje a moderuje v Českém rozhlasu 2 svůj autorský pořad Stopy, fakta, tajemství. Je autorem mnoha knih (Muži generála Pattona, Svědek z cely smrti, Šifra Karla IV., Nacisté pod ochranou, Oběti a jejich vrazi, Prokletí Lídy Baarové, Lída Baarová a Joseph Goebbels, Mraky nad Barrandovem, Kam zmizel zlatý poklad republiky a mnoho dalších). Je autorem scénářů k filmovým dokumentům, např. Živý mrtvý, Ozvěny lidické noci, Sláva a prokletí Lídy Baarové, Nacisté pod ochranou aj. V roce 2010 se stal nositelem celosvětové ceny The AIB International Media Excellence Awards, považováné za „rozhlasového Oskara“. V roce 2011 mu byla tato cena udělena znovu.
Těšíme se na Vaši návštěvu!
Říčanská knihovna začíná půjčovat e-knihy
Husova knihovna se zařazuje mezi prvních 5 knihoven v ČR, které tuto službu začaly poskytovat.
Objeví-li se v oblasti knih, čtení a knihovnictví nové fenomény, mohou si být naši čtenáři jisti, že jsou v naší knihovně pečlivě sledovány a hodnoceny. Pokud jsou posouzeny jako perspektivní a přínosné, neváháme s jejich uplatněním.
Elektronické knihy nejsou úplnou novinkou. Již v sedmdesátých letech 20. století se začaly objevovat texty ukládané ve formě dat, což se dále rozšířilo později s rozvojem internetu. Širší veřejností ovšem začaly být e-knihy přijímány teprve když se objevily čtečky umožňující pohodlné čtení bez počítače a blikající obrazovky. S ubýváním technických překážek začaly přibývat překážky právní – autorská práva, obavy z ohrožení zisků knihkupců a vydavatelství apod. Není to nijak neobvyklé, právo musí často dohánět rozvoj vědy a techniky a řešit problémy, které dříve neexistovaly, a může dokonce rozvoj brzdit.
Dá se říci, že právě oblast e-knih je toho příkladem. Přestože e-knihy jsou všeobecně rozšířeny už téměř deset let, jejich půjčování v knihovnách bylo až dosud prakticky nelegální. Některé knihovny, a také naše Husova knihovna, ve snaze jít s dobou a podělit se s čtenáři o technický pokrok uplatnily náhradní, trochu „šalamounské“ řešení. Začaly půjčovat nikoliv e-knihy, ale čtečky, buď prázdné, nebo s knihami, na které uplynula autorská práva (většinou starší klasické autory). Teprve nedávno se našlo určité řešení umožňující půjčovat i nové e-knihy, se kterým jako první přišlo vydavatelství Ereading. Toto vydavatelství nabízí možnost výpůjčky e-knih ze svého fondu. Kniha je softwarově chráněna před kopírováním a lze si ji vypůjčit (tj. stáhnout na svoje čtecí zařízení) na 21 dní, poté „zmizí“. Každá výpůjčka je zpoplatněna cenou ve výši cca jedné čtvrtiny až jedné třetiny ceny e-knihy při zakoupení, což může hrát roli při rozhodování u běžného čtenáře, zvyklého si za nevelký jednorázový roční poplatek půjčovat knihy v knihovně bez omezení.
Naše knihovna navázala s vydavatelstvím Ereading spolupráci. Výsledkem je, že jsme dostali e-knihy z Ereadingu k dispozici, čtenář je může vyhledat v našem katalogu Carmen a vypůjčit si je. Poplatky za výpůjčku hradí knihovna.
Půjčování má v zásadě tato pravidla:
Výpůjčka e-knihy je na 21 dní.
Čtenář může mít zároveň půjčeny maximálně 2 e-knihy.
Stejnou e-knihu si může vypůjčit neomezený počet čtenářů současně.
Vypůjčené e-knihy lze číst na čtečkách eReading.cz START 2/3 a v aplikacích pro chytré telefony a tablety s operačním systémem iOS a systémem Android.
Bližší informace a vysvětlení celého postupu při půjčování rádi podají naše knihovnice při návštěvě knihovny.
Pečlivě jsme zvažovali, čím je tato služba prospěšná a zda ji máme nabízet, když pro knihovnu představuje další náklady finanční i pracovní. Ke kladnému rozhodnutí přispělo kromě již zmíněné permanentní potřeby „jít s dobou“ zvážení jedné z výhod pro čtenáře – odpadá nutnost čekat na knihu, kterou má před ním zamluveno mnoho dalších zájemců. Zejména u novinek a bestsellerů může být tato doba čekání poměrně dlouhá. A právě v e-knihách budeme nabízet mnohá z dnes nejžádanějších děl.
Pokračujeme také v půjčování čteček s nahranými knihami, na které již uplynula autorská práva. Navíc jsme ještě pro účely půjčování zakoupili novou čtečku eReading Start 2, určenou přímo pro čtení knih z vydavatelství Ereading.
Redakční systém i-servis
(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena