Výstava: Objevuj řemesla
VÝSTAVA JE PRODLOUŽENA DO 21. ZÁŘÍ
Výstava seznamuje návštěvníky s tradičními i moderními řemesly. Představuje aktivity projektu „Řemeslo má zlaté dno“, který umožnil žákům ze 40 základních škol Středočeského kraje vyzkoušet si práci ve vybavených truhlářských dílnách, s počítačovým softwarem pro navrhování domů, pečení chleba v peci, šití na šicích strojích, tkaní a další aktivity. Jejich výrobky na výstavě také uvidíte.
Děti se aktivně seznámí se čtyřmi řemesly – truhlář, pekař, tkadlec a stavitel.
V Týdnu volného času a sportu (od 8. do 12. září) je výstava přístupná ZDARMA.
Výstava živých hub
pátek 26. září 8.00–15.00 – pro školy a skupiny nutná rezervace
sobota 27. září 13.00–18.00
Sbíráte houby? Zajímá vás, které druhy právě rostou v našich lesích? Chcete pomoci s určením méně známých druhů? Jestli ano, přijďte během 2 dnů trvání výstavy do muzea.
Během výstavy se uskuteční Mykologická vycházka. Přesný čas a místo vycházky zveřejníme na webu Muzea Říčany podle aktuálních přírodních podmínek.
Odpoledne v muzeu: Babí léto
Sobota 27. září 14.00–17.00
Chcete strávit v muzeu příjemné odpoledne s dětmi či bez nich? Přijďte si vyrobit stromeček štěstí z měděného drátu a korálků, shlédnout výstavu hub a chvilku posedět. V případě hezkého počasí probíhá dílna na zahradě.
Vstupné 100 Kč
Rodinné vstupné 180 Kč
V ceně vstupenky je:
l Dílna drátování - stromeček štěstí (přineste si sebou kámen, velikost do dlaně)
l Tvoření drobné dekorace nebo šperku z měděného drátu
l Prohlídka výstavy živých hub
Dílnu drátování povede Renáta Schnablová.
Pořádá Muzeum Říčany za podpory Města Říčany.
Kurz šití na šicím stroji
Cena: 3 000 Kč/10 dvouhodinových lekcí
Termín: středa (po 14 dnech), první lekce 8. října od 17.30 do 19.30 hodin
Máte doma šicí stroj nebo byste si ho rádi pořídili? Chcete šít, ale nevíte co a jak? Zúčastněte se našeho kreativního kurzu šití. Naučíte se ovládat šicí stroj, pracovat s různými materiály a střihy, ušijete jednodušší a poté i náročnější výrobky. Šít budeme na šicích strojích Singer. Materiál je zahrnutý v ceně kurzu.
Kurz je vhodný pro začátečníky i mírně pokročilé.
Lektorka Iva Jurkovičová
Informace a přihlášky:
edita.jezkova@muzeum.ricany.cz, 323 603 161
Poměrně mladou sběratelskou oblastí, která se v Čechách objevila až v průběhu 19. století, je sbírání autogramů, podpisů význačných osobností, a to jak ve formě podepsané samostatné kartičky či lístku, tak i v podobě např. věnování vepsaného do knihy.
V Muzeu Říčany je několik autogramů zejména v podobě fotografie s věnováním, a to od osob, které byly nějakým způsobem spojeny s městem Říčany či jeho okolím.
Mezi autogramy nalezneme např. Josefa Pelnáře, který byl jedním z lékařů prezidenta T. G. Masaryka a v Radošovicích měl svou letní vilu. Dále Otakara Brennera, člena místního včelařského spolku, předsedy Zemského ústředí včelařských spolků, šéfredaktora Českého včelaře a autora řady publikací o včelaření. Další jsou autogramy herce Národního divadla Jaroslava Vojty, jenž v období první republiky vystupoval na jevišti spolu s místními ochotníky, herce Viktora Preisse, absolventa říčanského gymnázia, nebo hudebního spisovatele a skladatele Karla Vladimíra Buriana. Zastoupeny máme též sportovce osobou uhříněveského rodáka, hokejisty Karla Guta.
U některých osob však bude potřeba dalšího bádání, aby se objasnil jejich vztah k regionu. Takovou postavou je houslový virtuos a hudební skladatel František Ondříček (1857-1922), o němž víme, že ho v mládí silně podporoval pražský mecenáš Alois Oliva, pozdější zakladatel říčanské Olivovny. Nejasnosti panují také u cestovatele Enrique Stanko Vráze (1860-1932), který procestoval řadu zemí Severní, Střední i Jižní Ameriky, Asie a Afriky. Podpis u jeho fotografie je z roku 1908. Vráz v našem kraji konal opakovaně přednášky o svých cestách (doloženy jsou z Českého Brodu, Kostelce nad Černými lesy a dalších míst), je tedy možné, že zavítal i do Říčan.
Martin Hůrka
Ze sbírek muzea / Autogramy
Redakční systém i-servis
(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena