David Michalička - starosta města Říčany

29. 12. 2023

Milí spoluobčané,

jménem celého vedení města bych Vám rád popřál vše nejlepší, zdraví, lásku a optimismus v novém roce 2024.

Nežijeme v úplně klidné době. Z médií se na nás valí neustávající smršť špatných zpráv, hrozeb, nebezpečí. V Česku je obecně draho, leckdo z nás si nemůže dovolit to, co ještě před pár lety považoval za samozřejmost. Vláda se sice asi snaží, ale ne vždy se jí podaří věci dostatečně vysvětlit či provést. Výsledkem je vzrůstající napětí a strach ve společnosti. A to nezní moc dobře.

Ale je to tak opravdu? Opravdu se máme špatně? Já myslím, že ne tak úplně.

Vše je relativní. Fakt, že se máme o kousek hůře než před pár lety, nutně neznamená žádnou tragédii. U nás v Evropě, v Česku a v Říčanech se stále máme ve srovnání s většinou světa naprosto skvěle.  A měli bychom si toho, myslím, vážit a být plni optimismu.

Není tu válka, nechrlí tu sopky, a i když výkyvy počasí ve formě přívalových dešťů, silného větru či delšího sucha nám občas způsobují starosti, žijeme v bezpečí s dostatkem zdrojů a pracovních možností.  Ano – málokdo dnes může pravidelně létat na exotické dovolené nebo chodit denně do luxusní restaurace. Ale potřebujeme to k tomu, abychom byli spokojeni?

Zejména u nás v Říčanech si snad každý může najít práci a zabezpečit své potřeby. Na radnici se snažíme, aby všichni naši občané měli kvalitní služby, pěkné a fungující město. V případě nouze potřebným pomáháme a také podporujeme místní spolky a skupiny v jejich činnostech. Vedle rodiny jsou totiž právě tyto zájmové, sportovní či sousedské komunity důležitým prvkem pro stabilitu společnosti.

Můžou to být právě sportovní zážitky, které nám vnesou radost do života. A to jak ty aktivně prožité, tak ty, při kterých můžeme fandit. Rok 2024 bude nabitý velkými sportovními událostmi, jako je olympiáda v Paříži, mistroství světa v hokeji v Praze a Ostravě a fotbalové mistrovství Evropy v Německu.

Bude to však i rok volební. Prezidenta či prezidentku v roce 2024 budou lidé volit na Slovensku, v Rusku, možná i na Ukrajině a také v USA. V Česku nás letos čekají evropské a krajské volby a svého zástupce budeme na Říčansku po šesti letech vybírat i do Senátu.

Přeji nám všem, abychom se na věci dívali pozitivně, s pokorou, respektem a optimismem do budoucnosti. Jedna má kolegyně říká, že se vždy snaží vidět sklenici poloPLNOU – ne poloPRÁZDNOU. Možná právě o tom to je. Nepřipustme, aby nás tzv. „blbá nálada“ znechutila. Nepřipustme, aby v Říčanech, v Česku a v Evropě zvítězil strach, extremismus či populismus.

Radujme se z každého dne na tomto světě. Vždyť život je krátký a byla by škoda jej strávit v blbé náladě.

Krásný, radostný a obohacující rok 2024 Vám přeje

Váš starosta 

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena