Demagogické referendum – proč je dobře, že neplatí

27. 10. 2016

Názor - Alexandra Páral Trnková, zastupitelka města; Reakce - Vladimír Polánský, zastupitel a radní

Říčanští občané vždycky patřili mezi ty aktivnější. Účast 45,9 % voličů v krajských volbách je vysoko nad celostátním průměrem. O to překvapivější je, že místního referenda se zúčastnilo pouze 33,6 % voličů. Nebo vlastně – zase takové překvapení to není.

Klidné město pod vedením Vladimíra Kořena to tentokrát hodně přepísklo. Ačkoliv místní referendum jako nástroj přímé demokracie je jistě užitečný, tak ptát se na takovou samozřejmost, jako je omezení bezhlavé developerské výstavby, již samo o sobě postrádá smysl. Ovšem kampaň, kterou město rozpoutalo (přes námitky opozičních zastupitelů), si v ničem nezadá s volební kampaní do obecního zastupitelstva. S tím rozdílem, že prakticky nebyl slyšet žádný opačný názor.

Vladimír Kořen vytvořil imaginární problém, že pouze „ANO“ vyjádřené v místním referendu může zastavit developery, skokový nárůst počtu obyvatel a s tím související problémy. A začal všechny, zjevně „neznalé“ říčanské občany, přesvědčovat, jak je důležité hlasovat „ANO“. Myslí si snad, že běžný občan nechápe riziko překotné výstavby? A cožpak zastupitelé již nyní nemají dost nástrojů, jak výstavbu regulovat? Nebylo to jedno z témat, které Klidnému městu vynesly možnost řídit město?

Povinností starosty je zajistit, aby se referenda zúčastnil co nejvyšší počet voličů. Nikoliv jim ze všech stran servírovat, jaká odpověď je správná. Možná bez této mediální masáže by účast v referendu byla vyšší. Vždyť odevzdat svůj hlas v krajských volbách přišlo v Říčanech více než 5 tisíc voličů – kdyby všichni současně hlasovali v referendu, bylo by platné. Že se tak nestalo, je jednoznačné selhání vedení města s Vladimírem Kořenem v čele.

Proto si nemyslím, že by 7.400 občanů, kteří se referenda neúčastnili, radostně podporovali nerozvážnou výstavbu. Myslím, že vyjádřili silný názor – už žádná takto demagogická referenda.

Chvíli po spočítání výsledků referenda si to možná uvědomil i Vladimír Kořen. Na oficiálním facebooku města sice nejprve obvinil z výsledku ODS a ANO, poté označil účastníky referenda za ty, co mají zdravý rozum (tedy ti, co se neúčastnili, ho nemají?), ale nakonec oznámil, že zvažuje odstoupení. Druhý den ráno většinu svých příspěvků smazal. I tak stojí tato diskuze za přečtení.

To odstoupení mu ještě připomenu. Na rozdíl od mnoha vysokých politiků by se zachoval jako chlap. Novopečený krajský zastupitel, Zdeněk Hraba, by byl jistě důstojným nástupcem.

Alexandra Páral Trnková, zastupitelka

 

V první řadě děkuji všem, kteří k referendu ve dnech 7. a 8. října přišli. Je škoda, že referendum není platné. Město Říčany mohlo mít mnohem silnější pozici v regulaci a omezování developerské výstavby v následujících letech. Připomenu ještě jednou cíl referenda, kterým mělo být závazné rozhodnutí obyvatel města pro politickou reprezentaci a úředníky městského úřadu o regulaci výstavby až do roku 2030. Zásadně nesouhlasím s názorem některých opozičních zastupitelů, že otázka v referendu byla zbytečná, protože je samozřejmá a že se referendem vedení města zbavuje odpovědnosti. Je to přesně naopak. Nic není na věky a dříve nebo později přijde na říčanskou radnici jiná politická reprezentace s cíli a zájmy, o kterých dnes nic nevíme. Nikde není zaručeno, že bude regulovat a omezovat developerskou výstavbu. Vzpomeňme si na vedení radnice v letech 2002 až 2010, které doslova šlo developerům na ruku. Důsledky jeho konání řešíme ještě po šesti letech a stále tomu není konec. Jsem přesvědčený, že na neplatnosti referenda z důvodu nedostatečné účasti se podepsala výzva místní ODS k bojkotu referenda. Leták ODS do každé schránky před hlasováním s výzvou k bojkotu byl z jejich strany účinný nástroj. Je potřeba si položit otázku, proč to ODS udělala a co tím sleduje.

Vladimír Polánský, zastupitel a radní

 

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena