Digitální doba – digitální demence – digitální detox

30. 8. 2019

Pojmy, které si chtě nechtě každý z nás musí aspoň trochu připustit. Digitální média nás zbavují nutnosti vykonávat duševní práci. To, co jsme dřív prováděli jednoduše pomocí rozumu, nyní obstarávají počítače, smartphony, organizéry a navigace. To s sebou nese nezměrné nebezpečí, říká neurovědec Manfred Spitzer.  Žijeme v digitální době,  která má i své nemoci.

Představte si, že neexistují mobily ani internet…když chci někomu něco sdělit, jdu to udělat z očí do očí nebo napíšu dopis. Místo hraní počítačových her a brouzdání po netu, jdu s kamarády skákat panáka nebo si zahrát badminton. Místo sdílení fotek na netu, vyjdu do ulic mezi lidi…

Jeden z největších výzkumů v oblasti chování dětí na internetu (27 177 respondentů ve věku 7-17 let) ukázal, že české děti na internetu tráví nejvíce času na sociálních sítích. Přes polovinu (52 %) dětí mladších 13 let navštěvuje sociální sítě, přestože nesplňují minimální věkový limit pro jejich používání. Více než třetina (26 %) dětí dostala na sociálních sítích nabídku na setkání s neznámými lidmi, téměř 70 % z nich na schůzku dorazilo. Novým problémem v online světě je sharenting – sdílení videí či fotografií rodiči bez souhlasu dětí (České děti v kybersvětě, 2019). Další velkou otázkou je ale i riziko závislosti na ICT… Jak jsou na tom dospělí?

29. 9. – Den off-line – pojďte se zapojit a zkusit digitální detox je to jenom jeden den! 26. 9. – 3. 10. doprovodná výstava na náměstí ve spolupráci s Cestou integrace, o. p. s.

24. 10. – Dítě v pasti sociálních sítí – seminář nejenom pro rodiče pod vedením Michaely Štáfkovév v KC Labuť 17:00. …a mnoho dalšího (semináře ve školách, soutěž pro děti středy off-line).

Markéta Hubínková

protidrogová koordinátorka města Říčan, e-mail: prevence@ricany.cz

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2020 Všechna práva vyhrazena