Domov Pod Kavčí Skálou

27. 2. 2020

Střípky ze života v Domově Pod Kavčí Skálou

Zimní období v nás všech evokuje klid, usebrání se, únavu a potřebu odpočinku a krátké dny k těmto pocitům ještě přispívají. Po svátku Tří králů zmizí z ulic vánoční výzdoba, světla a barvy a na první pohled by se mohlo zdát, že vše kolem usnulo a že ani u nás v Domově se nic neděje. Zdání však klame. Příchod Tří Králů jsme oslavili tříkrálovým zpíváním, které se už třetí rok těší velké oblibě mezi obyvateli a je na této události hojná účast. Zdání klidu v Domově podporuje i skutečnost, že všechny aktivity a události jsou přesunuty do interiéru a naše krásná zahrada spí zimním spánkem.  Možná se po ní projdou dva tři klienti domova denně, ale většina lidí tráví své dny uvnitř. Aby také ne, když se uvnitř pořád něco děje. Aktivizační Veronika s velkým nasazením chystá pro návštěvníky svých hodin mentální hry, trénink paměti a neúnavně je trénuje na sportovně dovednostní klání, která je v tomto roce čekají. Tým Domova Pod Kavčí Skálou bude určitě chtít obhájit prvenství v místních sportovních hrách i další přední umístění, která v předchozím roce vybojovali. 

Vedle přípravy na dovednostní soutěže a sportovní hry naši obyvatelé tráví čas rukodělnými pracemi a přípravou drobností na krajské a další výstavy, při kterých budou reprezentovat a prezentovat náš domov. Aktivizační výtvarná či jinak tvůrčí setkání oživují domov a rozjasňují poklidnou a díky počasí i leckdy pochmurnou zimní atmosféru. Jakýkoliv výpadek v aktivizačních setkáních, byť jen krátký, pak jejich návštěvníci nesou s nelibostí. Období všudypřítomné chřipky přestála většina obyvatel domova naštěstí ve zdraví, v době nárůstu chřipkového onemocnění v okolí však byly v Domově z preventivních důvodů přerušeny veškeré aktivizační, společenské a jiné hromadné aktivity.

Nemyslete si ale, že klienti Domova zaháleli. Na pokojích probíhaly minisedánky a obyvatelky se věnovaly ručním pracím i nadále. Už jste viděli ty krásné háčkované hračky, pletené šály, čepice a ponožky? Podívejte na fotky. Tyto drobnosti pak putují k dětem nebo prezentují práci obyvatel domova na různých akcích a nebo dělají radost prostě jen tak...

Díky malé kapacitě domova (pouhých 55 míst) se tu daří rodinné atmosféře a klienti si pochvalují osobní vztahy, které tu vznikají a rostou. Velké oblibě mezi obyvateli domova se těší i mezigenerační setkávání, které k pocitu této rodinné atmosféry nemalou měrou přispívá.  Paní učitelka Michaličková z mateřské školky Čtyřlístek s dětmi pravidelně obyvatele domova navštěvují a tráví čas různými společnými, zejména tvůrčími aktivitami. Přes vegetační sezónu přicházela ke slovu i zahrádka, ale nyní v zimě se potkávají uvnitř a vyrábí spolu různé drobnosti a hlavně pečou. To mají děti moc rády. Chodby domova v zimních měsících často voní po jablíčkách a po koření od pečení. Při posledním mezigeneračním setkání se linula vůně jablečného závinu až do horních pater.

Čas od času se stačí projít po chodbách a vyslechnout, jak se obyvatelky v dobrém dohadují, co upečou příště. Aktivizační pracovnice si nemálo pochvaluje různé tradiční recepty, se kterými za ní obyvatelky chodí s náměty a s požadavky, co je třeba nakoupit na další pečení.  A protože vám chceme alespoň virtuálně otevřít dveře do voňavé kuchyňky našich obyvatelek, připravili jsme si pro vás s jejich svolením jeden velmi oblíbený recept a jeden tip, jak vyšperkovat jablečný štrůdl.

Recept na oblíbené tradiční hraběnčiny řezy:

Budete potřebovat polohrubou mouku (400g),

krupicový cukr (150g),

půlku sáčku prášku do pečiva,

4 žloutky,
4 bílky,

2 polévkové lžíce mléka,

5-6 jablíček,

skořicový cukr a cukr moučka (až na závěr, na posypání, máte-li rádi).

 

Necháte změknout máslo, utřete ho s cukrem a pak vmícháte 4 žloutky pokojové teploty. K této pěně přidáte mouku, ve které předtím rozmícháte prášek do pečiva, přilejete mléko a vypracujete těsto. Z těsta oddělíte cca 1/3 a dáte ji do chladu, ideálně do mrazáku.  Zbylé těsto vmačkáte do plechu (vyložte si jej pečícím papírem), uděláte rovnoměrnou vrstvu a na ně pokladete nastrouhaná jablka, která poprášíte skořicovým cukrem. Mezitím si vyšleháte bílky se špetkou soli a bílkovým sněhem rovnoměrně potřete vrstvu jablek. Nakonec vyjmete odloženou třetinu těsta z mrazáku a na hrubém struhadle postrouháte rovnoměrně celý koláč a pečete asi třičtvrtě hodiny na 180°C. Kdo má rád, posype nakonec moučkovým cukrem. Ale být to nemusí.

 

A zde slíbený tip na vyšperkování štrůdlu:

Vy, kdo máte rádi v jablečném závinu i vlašské oříšky, podtrhnete jejich chuť tím, že je před tím, než je zamícháte do jablečné náplně, na noc namočíte do vody, osušíte a orestujete rychle na másle se špetkou cukru. Je to lahodné a voňavé vylepšení.

Až to vyzkoušíte, budete vlastně na návštěvě u nás v domově, protože tak, jak dezert provoní vaší kuchyni, tak to občas voní u nás. Mějte také krásnou zimu.

Petra Suchánková, zástupkyně ředitele

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2020 Všechna práva vyhrazena