Domov Pod Kavčí Skálou

4. 10. 2020

Doba koronavirová nás učí přemýšlet „až za desátý roh“ a hledat alternativní řešení

Doba koronavirová je dobrý učitel.

Letos v září bylo všechno jinak. Pořád ještě je. Organizace všech událostí v Domově mají punc zvýšené opatrnosti, běžné události a setkání se snažíme pořádat zejména venku na zahradě, když to počasí dovolí. Letos je k nám milosrdné, krásných dní bylo v září bezpočet. Díky tomu hned zkraje měsíce proběhl už desátý ročník sportovních her. Do Domova byly pozvány týmy seniorů i z jiných zařízení a celý den soutěžili v pohybových i mentálních disciplínách uzpůsobených jejich věku. Letos jsme do soutěže za náš Domov postavili týmy dva a dokonce jeden z nich díky intenzívnímu tréninku s paní aktivizační obsadil první místo.  Odpoledne je zakončeno pečenou kýtou, nealko pivem a kdo si troufá, tak i burčákem. Klienti i hosté se na něj každoročně těší. Jako již tradičně nás navštívil i tým z DPS Říčany s paní ředitelkou. Ti jsou u nás vždy srdečně vítanými hosty. Až na pár úsměvných situací, „co a jak s rouškou“, vše proběhlo báječně.

 Půlka měsíce září přinesla jednu z nejvýraznějších událostí v Domově.  Čtvrtý ročník dobročinného běžeckého závodu Běh pro Domov Pod Kavčí Skálou byl letos připraven na 13. 9. Avšak hlavní, veřejný závod byli organizátoři nuceni s ohledem na epidemiologickou situaci a ochranu zdraví obyvatel Domova zrušit. Zachovali pouze nezávodní klání místních seniorů ve čtyřech kategoriích „účastníci s vozíčky, s rolátory, s chodítky a chodci“. Seniorům sice chyběla masivní podpora a atmosféra fandících běžců, ale uvědomovali si, že je to pro ochranu jejich zdraví správné rozhodnutí. I tak si to užili. Organizátoři uspořádali po seniorském minizávodě zahradní slavnost na zahradě Domova. Byla to taková náplast za chybějící podporu veřejnosti. Na trati seniorům zafandili alespoň zaměstnanci, sousedé z balkónů protějšího domu a děti z mateřské školky Čtyřlístek, které přivedla jejich paní učitelka navzdory tomu, že byl víkend. To udělalo seniorům velkou radost. Jejich snažení podpořilo i vědomí, že jejich klání natáčíme a zveřejníme na stránkách Běhu a tudíž, že je „jejich běžci“ uvidí.  Stránky běhu totiž žijí velmi čilým životem.

Organizátoři se rozhodli letos pro jinou formu pořádání veřejného běhu. Místo jedno dne, který zrušili, uspořádali za pomoci moderních technologií virtuální závod, který probíhá po dobu celého měsíce září. Využívají síly sociálních sítí a prostřednictvím facebookové skupiny Měsíc běhu pro Domov Pod Kavčí Skálou – virtuální závod propojují účastnící se běžce a seniory z Domova. Bezprostřední kontakt sice chybí, ale srdečné vzkazy, které běžci našim seniorům na stránky píší, a které seniorům v domově čteme, nesou spoustu radosti. S o to větším nadšením obyvatelé Domova vyrábí pro účastníky běhu ceny za umístění v závodě. Tento měsíc se nese ve znamení zavařování ovoce, marmelád.

Na stránkách běhu uveřejňujeme nejen reportáže z chystání cen. Mezi obyvateli Domova se našli bývalí aktivní sportovci a tak jsme se rozhodli, že je vyzpovídáme a rozhovory na stránky běhu umístíme. Velké množství komentářů pod rozhovory ukazují, že to je zajímavý nápad a že běžci nás skutečně sledují.  Budujeme kontakt na dálku a daří se nám to. Velmi masivní byly i reakce na uveřejněná videa ze závodního klání seniorů.  Lidé jsou nadšení z toho, že do toho naši obyvatelé jdou, obdivují jejich nasazení a vůli. A našim obyvatelům dělá ten obdiv a zájem velmi dobře na duši. Stejně tak dobře jim udělala i možnost pozvat si na zahradní slavnost, kterou dobrovolníci z řad zaměstnanců pro ně uspořádali, své hosty. Oficiální vyhlášení výsledků proběhlo před zraky rodinných příslušníků a přátel právě při této slavnosti a všichni si navíc velmi pochutnali. Rozpálili jsme gril, narazili soudek, pozvali harmonikáře a svépomocí přichystali medaile, diplomy a dárky za účast. Večer před slavností někteří zaměstnanci doma napekli bábovky, koláče, štrůdly a stejně tak v sobotu obyvatelé Domova za pomoci jejich paní aktivizační pekli dobroty v Domově. Je skvělé, že se chtěli na přípravě zahradní slavnosti alespoň trochu podílet. Dopadlo to na výbornou, počasí, atmosféra, radost, přítomnost rodin, pohoda a bohaté občerstvení, ještě i k snídani si obyvatelé mohli přilepšit. Na takovou krásnou neděli budeme všichni rádi vzpomínat, jak my zaměstnanci, tak i klienti. Popravdě… během Domov žije dodnes. A taky jsme se poučili, že i alternativní řešení, ke kterému nás donutila doba koronavirová, nemusí být horší, než to původní. Může být také skvělé.  Všichni už se těšíme na pátý ročník, který snad bude probíhat v normálním duchu.

A skvělá zpráva na závěr, k 17. 9. 2020 proběhla další várka testování zaměstnanců i obyvatel Domova na přítomnost protilátek vůči onemocnění Covid-19. A všichni jsme negativní. Hodně zdraví a skvělé nálady všem přejeme z Domova Pod Kavčí Skálou.

                            Petra Suchánková, zástupkyně ředitele

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2021 Všechna práva vyhrazena