Ekocentrum Říčany

31. 12. 2019

BIOzelenina
v roce 2019 a 2020

V roce 2019, od dubna do listopadu, jste mohli vídat každý týden na Dvorku žlutou dodávku, která pravidelně přivážela čerstvě sklizenou zeleninu z farmy „Biozelenina Olešná“. Zelenina byla určena pro bezmála stovku podílníků. Díky tomu jsme dostávali kvalitní zeleninu, pěstovanou v biorežimu, za výhodných finančních podmínek. Zelenina byla připravena v již jednou použitých bedýnkách, někteří lidé si nosili své tašky a košíky, bedýnka tedy mohla odputovat pro nové naplnění na farmu. Každý výdej byl zajišťován dobrovolníky z řad členů spolku KPZ Říčany, často sloužil jako místo pro popovídání, sdílení receptů nebo jen jako oáza klidu uprostřed rušného pracovního týdne. Z jaké zeleniny jsme se mohli v roce 2019 těšit? Ze začátku sezony to byly hlavně saláty, ředkvičky a lahůdková cibulka. Během léta se přidaly rajčata, cukety, okurky, papriky, někdy i lilky nebo patizon. Často byla zelenina doplněna svazkem bylinek – bazalkou, koprem, petrželkou nebo aromatickou rukolou.

Na co se můžeme těšit v roce 2020? Na základě ohlasů z letošní sezóny jsme dohodli, že podíly pro příští rok budou pestřejší, tedy s více druhy zeleniny. V Olešné začnou pro nás pěstovat mrkev, česnek a petržel; držme jim palce, pěstování mrkve v biorežimu je dosti náročné. Jediné, co farma nepěstuje, a tudíž nám dodávat nebude, je cibule a brambory, na jejichž pěstování je třeba větší rozloha pozemků a speciální technika. Na základě poptávky budou buď odběry každý týden, nebo jednou za 14 dní.

A co je to vlastně ta KPZ? KPZ znamená komunitou podporované zemědělství. Jedná se o skupinu lidí, kteří se domluví spolu s farmářem na pravidelných dodávkách zeleniny během sezóny. Svůj podíl si předplatí již před začátkem vegetačního období a následně si pravidelně chodí pro zeleninu na předem určené místo. Farmář má díky tomu finanční prostředky na začátku sezony, kdy má vzhledem k nákupu osiva vyšší výdaje. Farmář má také zajištěn odbyt během celé sezony pro aktuálně dozrávající zeleninu a podílníci mají přístup k zelenině známého původu v místě svého bydliště. Lidé si sice nemohou vybrat, jaká zelenina bude součástí podílu, ale mohou se spolehnout, že je čerstvá a finančně výhodná.

Více o říčanské KPZ se můžete dočíst na našich webových stránkách www.ekoricany.org, kde též najdete formulář pro přihlášení.

Pro Ekocentrum Říčany se jedná o neziskový projekt.

Alžběta Macková

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2020 Všechna práva vyhrazena