Ekocentrum Říčany

2. 5. 2020

Do přírody se smí

Vydejte se na procházku k vodě a pozorně se dívejte. Možná zahlédnete skokana či ropuchu, nebo jejich vajíčka a malé pulce. Všichni naši obojživelníci jsou ohrožení a jejich počty stále klesají, nejen kvůli suchu, ale i kvůli záměrnému vysoušení mokřadů. Trpí také infekčním onemocněním kůže, proto na ně nikdy nesahejte suchýma rukama. Letos je navíc při cestách na námluvy překvapil jarní sníh, tak doufejme, že květnoví „zmrzlí muži“ je už nepotrápí. Český svaz ochránců přírody zaměřil právě na obojživelníky, tedy žáby a čolky, svou jarní výzvu Do přírody se smí.

Na webové stránce nasemokrady.cz (bez www) se můžete podívat, kde je nejbližší mokřad. V okolí Říčan je tam zatím uveden jen mokřad u Rokytky za Starým koupadlem, Vojkovská louka a lesní rašeliniště u Svojetic.  Můžete se tam vydat a obdivovat rozkvetlé orchideje prstnatce májové nebo vachtu trojlistou.  Mokřad ve vašem okolí můžete sami na tomto webu nahlásit a přidat k němu svá pozorování a fotografie. Pokud potkáte žábu nebo snůšku vajíček, můžete se ji pokusit určit, pomůže vám k tomu náš plakát na vedlejší straně. Skokani snáší vajíčka ve shlucích, ropuchy v řetízcích navěšených na vodní vegetaci. Podle hlasu můžete poznat druh žáby podle zvukových nahrávek, např. na 
http://www.obojzivelnici.wbs.cz/Urcovani.html

V minulém roce byly vytvořeny kolem Říčan nové tůně u hráze Rozpakova a také u Rokytky. Byl také odbahněn rybníček u Srnčího paloučku za tratí. Zatím jsme tam snůšky vajíček nepozorovali, ale těšíme se, že si toto místo žáby i čolci opět oblíbí. Po dřevěných chodnících od Mlýnského rybníka se nově suchou nohou dostanete na místo malého mokřadu, kde teď krásně kvetou blatouchy.

Pokud víte o mokřadu nebo vlhké louce, které potřebují ochranu, určitě nám napište. Zajímají nás také vaše vzpomínky na místa, kde bylo ve vašem dětství plno žab a čolků, kvetly blatouchy, vachta nebo orchideje. Obraz říčanské krajiny v jejích proměnách vám představíme na připravované výstavě v Muzeu Říčany.

Kateřina Čiháková

Kontakt: katerina.cihakova@muzeum.ricany.cz

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2020 Všechna práva vyhrazena