Ekocentrum Říčany

1. 6. 2020

Luční pruhy ve městě

Proč je potřeba dostat rozkvetlé luční pruhy do města? Nepatří spíš ven do krajiny? V okolí Říčan byly v minulosti louky podél každého potoka, v samotných Říčanech to kvetlo všude – v místě hřišť na dnešní Lázeňské louce, zimního stadionu, dnešního Penny Marketu a autoprodejny i v celém údolí Rokytky. Na loukách se sušilo seno pro dobytek i pro koně a lidé si jich cenili. Dnes se krávy krmí zbytky ze zpracování sóji ,dovezenými z Jižní Ameriky, a místo na koních jezdíme autem.

Pestré louky ale pořád životně potřebují všichni motýli, včely, čmeláci, pestřenky, luční kobylky a jiní živí tvorové. Motýli jsou závislí na tom, aby se jejich housenky stihly vykrmit na určitých konkrétních druzích. Bez svízele lučního k vám na zahradu nepřiletí roztomilí „kolibříci“, totiž lišajové dlouhozobky svízelové, bez jetele nebo krvavce nepotkáte modrásky a na listech šťovíku si nepochutnáte jen vy, ale také housenky zelenáčků. Ztratili jsme už polovinu druhů motýlů, kteří tu na Říčansku žili ještě v 50. letech. Byly jich tisíce a dnes se člověk raduje, když zahlédne jediného modráska.

Proto jsme začalied pěti lety pěstovat říčanskou luční směs. Její druhové složení i fotografie motýlů, kteří se jimi živí, najdete na www.muzeumricany.cz. A dnes ji díky přiložené obálce se semínky můžete vysít na svou zahradu, před dům nebo do nově vzniklých remízků. V Říčanech je pro pruhy lučních rostlin vymezeno zatím jen několik míst – např. v ulici Otavská (u památných dubů) a nad rondelem u nádraží. Před dosetím semínek naši malí pomocníci vyhrabali mech a narušili travní drny motyčkami a kovovými hráběmi. Luční pruhy se stejně jako louky kosí dvakrát ročně, v půlce června a na konci srpna. Pokosenou trávu usušíme na místě, aby se rostliny mohly vysemenit.

Pomoci s kosením těchto míst můžete i vy – ozvěte se Martinu Karáčovi: martin.karac@seznam.cz.

Kateřina Čiháková a Martin Karáč

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2020 Všechna práva vyhrazena