FK ŘÍČANY

3. 11. 2019

 

PRVNÍ SPOLEČNÝ FOTBALOVÝBOR
FK ŘÍČANY A FTA SE POVEDL

 Pátek 4. října patřilo říčanské fotbalové hřiště prvnímu společnému náboru FK Říčany a FTA - Football Talent Academy. Čtyři hřiště, desítky dětí, několik stanovišť s fotbalovými cvičeními, skákací hrad, houfy povzbuzujících rodičů a kamarádů. To vše znamenalo více, než ukázkový trénink nebo modelový zápas. Žádné uzavřené, nedostupné divy za plotem, ale více jak tři hodiny dlouhé otevřené zábavné odpoledne pro všechny, kdo měli chuť se přidat. A že vás bylo.

 

Větru a dešti poroučet neumíme, ani nechceme, ale klika nám v období vichrů, vlezlé zimy a monzunových lijáků přihrála počasí takřka ideální. V jemném vánku povlávají vlajky FK Říčany. Stan FTA hraje muziku na pozdrav všem fotbalistům. A od třetí hodiny tak nic nebrání tomu, aby odpoledne plné dětské fotbalové zábavy mohlo vypuknout naplno. Trenéři mládeže obou klubů. Skákací hrad. Několik fotbalových hřišť. Několik stanovišť na různá fotbalová cvičení. Hromada tréninkových pomůcek. Mety, kužely, kloboučky, překážky, tyče, rozlišováky, panáci, branky. Kamarádi, sourozenci, rodiče, babičky, dědečkové. Občerstvení, dobroty. Odměny, suvenýry, medaile. Foťáky, kamery, dron... Od první do poslední chvíle je ale jasné, kdo bude dneska v hlavní roli. Co bude společným jmenovatelem následujících více než tří hodin. Balón. Pohádky tisíce a jedné kličky. Sto plus jedna vstřelená branka. Nožičky, patičky, nárty, šajtle, nůžky, hlavičky, kolínka nebo klidně bodla. Dejte nám balon a pohneme nudou.

 

Nábor je místem setkání. Potkává se zde spousta začínajících fotbalistů a jejich rodičů. Setkávají se tu trenéři různých generací, ošlehaní rozdílnými zkušenostmi. Je to setkání dvou klubů a jejich nových členů na začátku společné cesty. Máme tu tak trochu setkání dvou světů. Na jedné straně FK Říčany - místí klub s lokálním dosahem, takřka stodvacetiletou tradicí, jehož společenskou úlohou není ani tak honit výsledky nebo vychovávat vrcholové sportovce, jako být platformou pro všechny děti z Říčan a okolí, které se chtějí věnovat fotbalu. A na straně druhé FTA - Football Talent Academy - místní klub z Doubku s globálním dosahem. Ambiciózní výběrový oddíl pro vrcholově talentovanou mládež, co má na kontě za tři roky své existence řadu zajímavých výsledků a obdivuhodných úspěchů, srovnatelných s jakýmkoliv špičkovým týmem v celorepublikovém i mezinárodním kontextu. Jsou věci, ve kterých se lišíme, ale více je těch, co nás ve jménu fotbalu spojují. Vyhrát chce každý. Nemusíme být ale vždy jen soupeři. Můžeme si i pomáhat. Možná více než můžeme, pomáhat si musíme! Inspirace. Zásobárna talentů. Možnosti. Stáže. Zkušenosti. Prestiž. Úspěch. Šance si na „to“ sáhnout. Zkusit si fungování ve špičkovém týmu bez nutnosti dojíždění. Odmítáme dělat věci hůř, než nejlépe, jak dokážeme. A vy? Místo lidské malosti, strachu z neznámého a krátkozrakého sobectví, maskovaného „do dresu týmu, za který kopeme“, kráčíme vstříc novému dobrodružství společně.

 

Ale zpátky k náboru. Co konkrétního přinesl? O představení, prezentaci, setkání a poznávání už řeč byla. O čem to bylo dále? O dětské radosti. Momentech opojení i zmaru. Gestech triumfu i debaklu. Fotbalových kouzlech. O novém přátelství. To vše je pěkné, ale tak abstraktní, že si na to člověk nesáhne a na prstech nespočítá. Co čísla? OK. Dětí? Desítky. Kliček? Spousta. Gólů? Nespočet. Úsměvů? Hromada. To vše se odehrává na pažitu, který znamená svět. Na jevišti v podobě čtyř různých fotbalových hřišť probíhají zápasy v různých formátech (4 + 1 / 5 + 1 na juniorské branky, 1X1, 2X2, 3X3 na dvě nebo čtyři mini branky „standardně“ nebo klidně „křížem“, pro větší náročnost na práci s prostorem, orientaci a nutnost na měnící se podmínky včas a správně reagovat) a vítězí všichni, kdo se účastní, ať už nosí dres černo bílý, černo oranžový nebo jakýkoliv jiný.

 

Sečteno, podtrženo: první společný nábor FK Říčany a FTA se velmi povedl. Ve vzpomínkách toho zůstane mnohem více, než jedna pěkná společná fotka. Pokud jsi ho nestihl, nic se neděje. První neznamená jediný a příležitost přijít se podívat a zapojit na příští nábor bude zase na jaře. A pokud bys chtěl rozšířit naše řady už teď, není vůbec nutné čekat na nábor: stačí se nám ozvat a přijít mezi nás teď hned.

David Maryško, FK Říčany

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2020 Všechna práva vyhrazena