Gymnázium Říčany

4. 11. 2019

Poznávací a jazykový zájezd do Španělska

Ve dnech 28. 9. až 6. 10. jsme se my, studenti vyšších ročníků Gymnázia Říčany a část profesorského sboru, zúčastnili poznávacího zájezdu do Španělska. 

Po dvacetihodinové cestě autobusem jsme dorazili do turistického městečka Calella na pobřeží Costa Brava, kde jsme se ubytovali v hotelu a vydali se prozkoumat okolí, ochutnat místní speciality a navštívit pláž. 

V následujících dnech jsme podnikali výlety do okolních sídel. Navštívili jsme městečko Figueres se slavným muzeem Salvadora Dalího, malebnou vesničku Cadaques a nedalekou tradiční lisovnu olivového oleje, město Girona a samozřejmě Barcelonu. Barcelonu jsme navštívili dokonce dvakrát, a tak jsme měli možnost poznat mnoho jejích pamětihodností. Od světoznámých Gaudího staveb (Casa Batlló, La Pedrera, Park Guell a Sagrada Familia), přes historickou gotickou část, až ke slavnému fotbalovému stadionu Camp Nou. Na závěr jsme zde pak zhlédli večerní představení světelných fontán. 

Jednalo se zároveň o jazykový kurz, a tak ti z nás, kteří studují španělštinu, strávili tři dopoledne ve španělské jazykové škole, kde si vyzkoušeli komunikaci s rodilými mluvčími, a také absolvovali interaktivní program na španělské farmě. 

Návrat do českého chladného říjnového počasí nebyl zrovna příjemný, ale alespoň nás mohou hřát vzpomínky na krásně strávený týden.

Klára Němcová, Anna Ruszová, sexta 

Beseda s Jiřím Drahošem

Profesor Jiří Drahoš, bývalý předseda Akademie věd České republiky a nynější senátor, je od své prezidentské kandidatury v roce 2018 výraznou osobností české politiky. V rámci své veřejné činnosti se věnuje mimo jiné návštěvám středních škol, na kterých diskutuje s tamějšími studenty a profesory o nejrůznějších tématech, jako jsou školství, migrace, exekuce, ekologie, ale i dezinformace. I naše škola měla tu čest v pátek 11. října tohoto vzácného hosta spolu se dvěma jeho kolegy ze spolku Společně pro Česko přivítat.

Před samotnou besedou na gymnáziu probíhaly velké přípravy. Vše muselo být perfektní; z řad studentů byli vybráni dva odvážlivci, kteří celou debatu povedou, ostatní studenti se zabývali přípravou podkladů a otázek... 

Kolem páteční desáté hodiny napětí vyvrcholilo. Studenti dvou posledních ročníků vyššího gymnázia se začali pomalu přesouvat do auly, kam se za chvíli dostavil i samotný host doprovázený paní ředitelkou a písní Gaudeamus igitur, kterou zazpíval školní sbor. Po krátkém úvodu se již moderátoři zhostili své role a beseda mohla začít.

Na otázky moderátorů a publika odpovídal profesor Drahoš ochotně a s vtipem, čímž si dokázal udržet pozornost všech posluchačů. Každý z nás si z dvouhodinového posezení v aule odnesl mnoho nových poznatků - jak o životě samotného hosta (o jeho studiu, vědecké kariéře, patentech...), tak o aktuálních problémech, jimiž se spolek Společně pro Česko zabývá.

Tímto bychom chtěli jménem studentů Gymnázia Říčany poděkovat profesoru Drahošovi a jeho týmu za návštěvu.

 L. Píryová a N. D. Najdenova, oktáva

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Středočeské kolo Ekologické
olympiády ve Vlašimi

Ekologická olympiáda je proti většině vědomostních soutěží nesrovnatelně zábavnější a troufám si říct, že i výrazně přínosnější. Hlavním rozdílem je, že na ekoolympiádě nesoutěží každý sám za sebe, ale za svůj tříčlenný školní tým. Navíc zadané úlohy nejsou jen teoretické. Kromě klasické poznávačky a vědomostního testu musí soutěžící splnit ještě dvě praktické úlohy, jejichž výsledek bude reálně přínosný pro ekosystém v okolí města Vlašim, kde se Středočeské kolo ekoolympiády každoročně koná. Ústředním motivem letošního kola byla „Kvalita vody, půdy a ovzduší v lidských sídlech“.

První den po příjezdu a prezenci započala hned první úloha. Ta zahrnovala výzkumy různých lokací ve městě, rozbor a prokázání ekologických problémů na určených místech a vypracování prezentace i s navrhovaným řešením těchto problémů. Jednalo se o průzkum Vendo parku – obchodního centra ve Vlašimi, kde jsme navrhovaly opatření pro zamezení prašnosti, eliminaci teplotních extrémů nebo zabránění eroze půdy z okolních polí.  Výsledky náš tým prezentoval až po obědě a poznávačce, ve které jsme poznávaly 120 botanických, geologických a zoologických exponátů, a poté jsme ještě prokazovaly znalosti ve 120 otázkách vědomostního testu. Po večeři jsme se účastnily společného programu. Letos jím byla exkurze do Vodního domu u vodní nádrže Švihov v ekologicky významné lokalitě Želivka. Později večer následovala volná zábava, při níž jsme měly možnost lépe poznat ostatní účastníky soutěže.

Druhý den ráno nastal čas pro druhou úlohu, ve které jsme měly vytvořit stromo-keřový remíz u obce Jeníkov u Čechtic, který bude zmírňovat dopady eroze, zadržovat vodu na pozemku a bude podporovat biodiverzitu v lokalitě.  Pak už následovalo vyhlášení výsledků. Náš tým se letos umístil na 5. místě. Gymnázium Říčany reprezentovaly Štepánka Slámová (V6), Kateřina Polducká (V7) a Marie Šebková (V7) v doprovodu paní profesorky Dagmar Řehákové.

Ekolympiáda je rozhodně zážitek, jaký byste od vědomostní olympiády nečekali. Naučíte se víc věcí, než byste mysleli, poznáte nové lidi a přátele a knižní odměny jsou to nejmenší, co si odtud odvezete.

      M. Šebková, septima

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2020 Všechna práva vyhrazena