Hala u gymnázia díky přístupu města (zatím?) nebude

6. 9. 2018

Původně jsem psal tento článek jako informaci o stavu přípravy projektu, kterému se více než dva roky věnuji. Dnes musím smutně potvrdit, že díky přístupu vedení města, které měsíce licitovalo podmínky k této krajské investici a požadovalo po Kraji finanční plnění, místo aby bylo rádo, že nám tu vznikne další kryté sportoviště, aniž by to naše město něco stálo, se realizace odkládá. Výstavba haly u Říčanského gymnázia je pozastavena a prostředky z rozpočtu alokovány na jiný projekt. Věřím, že nejpozději příští rok bude hala opět zařazena do investičního plánu, a dělám vše pro to, aby tomu tak bylo.

Před dvěma lety se mi podařilo prosadit investiční záměr výstavby nové tělocvičny říčanského gymnázia u jeho zřizovatele, Krajského úřadu Středočeského kraje. Projekt získal podporu a byl zařazen do investičního plánu dokonce ve velkorysém rozsahu tak, aby hala mohla sloužit i pro soutěžní zápasy většiny míčových sportů. Letos už mohla stát, ale nestojí. Jaký je vývoj a kdy bude dětem i Říčanům k dispozici?

První prodlení nastalo v září 2016, kdy vedení gymnázia dodalo špatné podklady pro výběr projektanta a soutěž pak musela být zrušena. Další výběrové řízení vyhlásilo už nové vedení Krajského úřadu, ale bohužel téměř o rok později. Nejdřív se chtělo seznámit s projektem a následně trvalo měsíce, než odbor krajského investora soutěž vypsal. A to přesto, že bezprostředně po ustavení nového vedení kraje došlo k jednání nového radního pro školství Jana Skopečka na gymnáziu společně s vedením města o neprodleném zahájení přípravy výstavby. Město však ústy radního Davida Michaličky vzneslo na jednání začátkem roku 2017 několik podmínek výstavby (týkajících se především parkování) a ještě do nedávna licitovalo o podmínkách plánovací smlouvy, kde město mj. požaduje po Kraji téměř tři milióny korun na Zásadách. Plánovací smlouvu řešil zástupce Kraje s naším městem od konce roku 2017. Během této doby došlo ke schůzce s novým radním pro školství, p. Zdeňkem Seidlem.

Nevím, zda za rozhodnutím je více liknavost a licitace města, či změna preferencí nové koalice v posledních týdnech. Faktem je, že díky přístupu vedení našeho města si studenti i celé naše město na novou tělocvičnu, která mohla sloužit Říčanům bez investování jediné koruny z našeho rozpočtu, počkáme.

                                   Miloslav Šmolík, zastupitel (ODS)

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena