Husova knihovna Říčany

31. 5. 2024

Otevírací doba

Oddělení pro dospělé:
Pondělí až pátek 8.30–18.00
Sobota 8.30–12.00

Oddělení pro děti:
Pondělí 12.00–18.00
Úterý 12.00–17.00
Středa, čtvrtek 8.30–18.00
Pátek 12.00–18.00
Sobota (první a třetí v měsíci) 8.30–12.00

 

V červenci a v srpnu bude oddělení pro dospělé otevřeno od pondělí do pátku od 8.30 do 18 hodin (tedy bez sobot). Oddělení pro děti bude otevřeno v úterý, středu a čtvrtek od 8.30 do 18 hodin.

 

19. června, 18.00, oddělení pro dospělé – Vladimír Kořen

Autorské čtení, beseda a říčanský křest nedávno vydané knihy Vladimíra Kořena, osobnosti, kterou Říčaňákům jistě není třeba blíže představovat.

„Zázraky jsou všude kolem nás. Stačí pozorně se dívat, poslouchat a vnímat… a z té pradávné krásy čerpat sílu či inspiraci pro tvoření, radost, poznání a smysluplné kroky“.

 

23. 4. 2024 proběhla beseda s Markem Müllerem

Marek Müller zatím napsal teprve svou první knihu, ale ta byla hned úspěšná a oceněná. Je to humoristický sci-fi román Zefkovo probuzení aneb splíny v budoucnosti, ve kterém se student, zajímající se více o veselý život než o studium, ocitne v roce 2452 a stane se nejstarším člověkem na světě.

Autor přečetl několik úryvků ze své knihy, po každém z nich proběhla mezi návštěvníky soutěž na téma zaznamenání a pochopení myšlenek v právě přečtené části. Diváci mohli ve svých telefonech vybírat z několika možností, které se zobrazily na promítacím plátně. Odměnou pro vítěze byla právě autorova kniha. Publikum se tak do akce aktivně zapojilo.

Po každém přečteném úryvku navíc zazněla píseň ve skvělém podání kytaristy a zpěváka Mirka Vedrala, souznějící s tématem besedy. Vše do sebe dokonale zapadalo.

Jednalo se o jednu z nejzajímavějších a nejoriginálnějších prezentací knihy, kterou naše knihovna zažila.

 

Týdny mediálního vzdělávání

Zapojili jsme se do osmého ročníku Týdnů mediálního vzdělávání pořádaného 6.–17. května organizací Jeden svět na školách (JSNS). Týdny mediálního vzdělávání (TMV) probíhají s cílem rozvíjet mediální gramotnost a posilovat kritické myšlení žáků a studentů a šířit osvětu o důležitosti mediálního vzdělávání mezi širokou veřejnost.

Proč mediální gramotnost v knihovně? Knihovny jsou důvěryhodné instituce, bezpečný veřejný prostor určený pro všechny bez rozdílu. Knihovny vždy pracovaly s informacemi a nabízely svým uživatelům přístup k různým zdrojům. Mediální gramotnost byla zvolena jako společné komunikační téma českých knihoven v letech 2023 a 2024, s cílem pomoci široké veřejnosti orientovat se ve světě online informací.

V dětském oddělení naší knihovny jsme v rámci TMV uspořádali pro zástupce škol ukázkovou lekci s původní českou stolní hrou určenou pro děti od 5 do 9 let Městečko Kybernetov. Příběhy 4 domečků, ve kterých žijí děti, které potřebují pomoci s nesprávnými návyky při využívání digitálních technologií a internetu. Lekci zařadíme do rozšířené nabídky besed pro ZŠ a MŠ naší knihovny pro příští školní rok, sledujte proto web knihovny.

Zveme vás na prohlídku vzdělávacích plakátů k různým tématům mediální gramotnosti, které byly vytvořeny v rámci vzdělávacího programu JSNS a jsou dostupné na adrese JSNS.cz.

V oddělení pro děti se nachází série plakátů, která přibližuje 5 klíčových otázek, jež je vhodné si klást při analýze rozličných mediálních sdělení a hodnocení jejich důvěryhodnosti. Tyto materiály jsou vhodné pro začátečníky a žáky nižších ročníků základních škol.

V oddělení pro dospělé je v průjezdu instalována série plakátů, jež pojednávají o úskalích mediálního světa. Svým obsahem jsou plakáty vhodné pro dospělé a náctileté. Můžete si např. zkusit ověřit, které fotografie prezentované v médiích jsou autentické a pravdivé, nebo se zamyslet nad kouzelnou mocí titulků.

Obě expozice můžete shlédnout až do konce června tohoto roku.

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena