Hýl obecný

29. 12. 2023

Také letošní zimu je v říčanských zahradách a kolem domů mnoho krmítek. Jak ptáky přikrmovat, abychom jim více neublížili, než pomohli, si můžete ověřit na webu Muzea Říčany, hned na titulní stránce. Jedním ptačím krasavcem, kterého v krmítku rádi vídáme, je hýl obecný (Pyrrhula pyrrhula).

Na světě žije několik desítek druhů hýlů, jsou to zrnožraví ptáci se silným zobákem, často zbarvení do červena. V Česku se vyskytují tři druhy. Kromě hýla obecného k nám výjimečně zaletuje hýl křivčí (Pinicola enucleator), vzácně, hlavně ve vyšších polohách, můžeme spatřit hýla rudého (Carpodacus erythrinus).

Hýl obecný se celkově vyskytuje v celém mírném pásu od Evropy po východní Asii. Během roku žije docela skrytě v jehličnatých a smíšených lesích, ale i v parcích a zahradách. Obvykle si ho všimneme až s příchodem sněhové nadílky. V České republice je hýl běžný, ale v posledních letech jeho populace mírně klesá.

Velikostí je hýl někde mezi vrabcem a kosem. Sameček má výrazně červenou hruď, samička růžovošedou. Obě pohlaví mají černou čepičku na hlavě. Za mrazů bývají ptáci načepýření do kulatého tvaru. Zpěv hýla je hvízdavé tiché švitoření a vrzání.

Silný kuželovitý, černě zbarvený zobák je ideální pro vylupování různých semena a pupenů, kterými se hýlové živí. Oblíbenou potravou jsou semena šeříku, javorů, jasanů nebo jeřábů.

Hnízdo staví nejčastěji u kmene hustých smrčků. Samička snáší čtyři až pět světle modrých vajíček s černými tečkami a sama je zahřívá, zatímco sameček ji krmí. O mláďata pečují oba rodiče. Krmí je semeny smetánek (pampelišek), jilmů, nezralými borůvkami, jahodami a hmyzem.

Naši hýlové jsou převážně stálí, často ale podnikají zimní toulky. K nám v zimě přilétají ptáci ze severu.

Dříve se hýl často choval v klecích, hlavně proto, že byl schopen naučit se a flétnovým hlasem pískat různé melodie.

Hýl je klidný a důvěřivý pták, který se starým čižbářům dobře chytal. Proto dodnes výraz „hejl“ označuje důvěřivě naivního člověka, kterého je snadné obelstít.

I letos se můžete zapojit do zimního sčítání ptáků. Stačí vybrat vhodné místo k pozorování, třeba krmítko a kdykoli v době od 5. do 7. ledna 2024 pak jednu hodinu sčítat pozorované ptáky. Podrobnosti najdete adrese na www.birdlife.cz pod názvem Ptačí hodinka.

Jakub Halaš

Hýl obecný – samec<BR>Foto: Obr. s licencí Creative CommonsHýl obecný – samice<BR>Foto: Obr. s licencí Creative Commons<BR>

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena