Jak na drahé energie? Začněme se bavit o energetické nezávislosti města

4. 7. 2022

Vážení Říčaňáci,

při současných rostoucích cenách energie a ne moc nadějných vyhlídkách nastal podle mého čas na otevření debaty o co největší samostatnosti našeho města v oblasti energií. Ne, nebojte se, nemám v úmyslu budovat jadernou elektrárnu v katastru Říčan, ani vodní elektrárnu na Rokytce. Zajímá mě totiž jiná věc.

Co takové větrné elektrárny? Katastr našeho města je poměrně velký a zcela jistě by bylo možné najít vhodnou lokalitu pro větrnou elektrárnu. Od Prahy také velmi slušně fouká a podle mě bynebylo od věci začít tuto variantu prověřovat.

Jistě, sítě nejsou v majetku města a bylo by nutné tento „detail“ smluvně vyřešit. Ale pokud by výkon „větrníků“ byl schopen dodat elektrickou energii tisícům domácností v Říčanech za cenu, kterou by do značné míry ovlivňovalo město, tedy za cenu přijatelnou a dostupnou pro většinu našich občanů, byl by to výrazný krok ke kýžené energetické nezávislosti - nezávislosti našeho města i jeho obyvatel.

V kombinaci se solárními panely, které bych (obrazně řečeno) nejraději viděl na střechách co nejvyššího počtu městských budov, by to významně ulehčilo plánování jak dál, pokud dojde na „lámání energetického chleba“.Hluk větrných elektráren, zvlášť pokud jsou dostatečně daleko od obydlené části města, není už takový problém. Jistým přetrvávajícím nedostatkem těchto zařízení je jejich vzhled. Je pak třeba dát si na misky vah výhodnost takového zdroje energie a proti tomu estetičnost.

Co myslíte? Mělo by se město pokusit o zajištění levnější elektrické energie pro své obyvatele touto cestou? Já osobně si myslím, že je to jedna z možných cest. Pojďme odstartovat diskuzi o této zcela zásadní problematice, která se dotýká každého z nás a kde naše město může být průkopníkem a inspirací pro další obce.

Zdeněk Hraba, senátor a zastupitel (Změna pro Říčany – STAN)

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2022 Všechna práva vyhrazena