Chceme pracovat na tom, co vás nejvíce pálí. Pro občany Říčan jsme proto připravili další hlasování v rámci projektu Řídím Říčany.
To navazuje na tradiční setkání 10P – Desatero problémů, které se konalo v polovině září v kulturním centru Labuť. Občané spolu s politickým vedením města a vedoucími pracovníky úřadu definovali 14 největších problémů z oblasti dopravy, školství, vztahu občana a úřadu, životního prostředí, zdravotní a sociální, urbanismu a památkové péče, volného času, podnikání a cestovního ruchu, kterým by se mělo město prioritně věnovat a postupně vyřešit. Napovězte teď vy zastupitelům, které z těchto problémů řešit přednostně. Do hlasování, které proběhne od 1. listopadu 2015 do 1. ledna 2016, se může zapojit každý občan s trvalým bydlištěm v Říčanech ve věku 15+. K dispozici máte 5 plusových hlasů a 2 minusové hlasy. Pomozte nám naše město vylepšit!
1. Rekonstrukce budov 1. ZŠ a výstavba nove budovy školy na Komenskeho náměstí
Počet dětí v Říčanech stále stoupá. Tři říčanské základní školy však nejsou schopny v příštích letech všechny místní děti pojmout. Navíc I. Základní škola s kapacitou 600 žáků není soustředěna v jedné budově, ale rovnou na třech místech. Budovy, které jsou staré a nevyhovující, plánuje město zrekonstruovat a rozšířit. Stejně tak chce město vybudovat s pomocí dotačních prostředků novou budovu prvního stupně pro několik stovek žáků, která by problém s nedostatkem škol v Říčanech vyřešila. Vhodné místo k výstavbě je například na pozemku na Komenského náměstí. Máte děti, které se chystají v příštích letech do školy?Vyžaduje podle vás tento problém rychlé řešení?
2. Omezeni tranzitu kamionů (ul. Široka,17. listopadu, Řičanska a Černokostelecka)
Nejen samotná Česká republika, ale i město Říčany jsou tranzitním místem, které trápí množství projíždějících kamionů. Nadměrný hluk, zničené silnice, zhoršení životního prostředí, ohrožení bezpečnosti. Vysokotonážní kamiony zatěžují především hlavní říčanské tahy – Černokosteleckou a Říčanskou ulici. Kamiony bezplatně projíždějí městem a zhoršují životní prostředí a stav komunikací. Omezení tranzitní kamionové dopravy nemá jednoduché řešení. Vedení města nyní zvažuje kupříkladu zavedení nízkoemisní zóny. Je tento problém z těch nejdůležitějších, kterým se má město zabývat?
3. Vyřešit budovu kina – spolkový dům
Kino přestalo v roce 2006 fungovat a od té doby nemá budova jiné využití a postupně chátrá. Město dlouhodobě řeší, jak s kinem naložit. Dosavadní plány na rekonstrukci prostor byly z důvodu finanční nákladnosti neúspěšné. S projektem na kompletní modernizaci stavby přišel loni bývalý farář Církve bratrské v Říčanech Daniel Kvasnička. Spolkový dům by mohl zahrnovat knihovnu, studentský klub, kavárnu, zázemí pro sociální práci, zázemí pro práci s rodinami v Komunitním centru, i prostory pro mateřské centrum nebo občanský klub, místo pro setkání seniorů či pro školní výuku. Nízkoenergetická dvoupodlažní budova v přírodním stylu počítá s hřištěm a zatravněnou plochou na střeše. Takto komplexní přestavbu je ale možné uskutečnit jen v případě získání dotace. Trápí vás současný stav budovy kina?
4. Zlepšit okoli Mlýnského rybníka
Lokalita kolem Mlýnského rybníka byla dlouhá léta opomíjeným a zanedbaným prostředím. Povodně, které v roce 2013 značně poškodily hráz rybníka, se staly paradoxně impulsem k zahájení jeho revitalizace. V těchto dnech město právě dokončuje jednu z největších investičních akcí, která zahrnuje rekonstrukci hráze, výpusti a odbahnění nádrže. Součástí je i úprava okolní zeleně, chodníku a vybudování malého dřevěného mola pro lodičky a bruslaře. Ale to není všechno. Radnice intenzivně jedná se Středočeským krajem o možném přesunu areálu Krajské správy a údržby silnic z této oblasti. Prostředí «Mlejňáku“ by mohl oživit také přírodní park Pohodové údolí, který připravuje město ve spolupráci se sdružením SK Slunéčko. Ve hře může být i zřízení vycházkové stezky okolo celého rybníka. Chcete co nejdříve proměnit neupravené místo v centru města v atraktivní odpočinkovou zónu?
5. Zlepšit pořadek a vzhled u stanovišť separovaného odpadu
Obyvatelé Říčan se naučili odpad pečlivě recyklovat, město se pravidelně umisťuje na předních příčkách v celorepublikové soutěži „My třídíme nejlépe“. Máme téměř 80 separačních stanovišť, avšak často se potýkáme s hromaděním odpadků u kontejnerů na tříděný odpad. Přeplněné zapáchající kontejnery a povalující se plastové láhve nebo papírové letáky obtěžují občany, kteří v blízkosti bydlí nebo kolem nich prochází třeba cestou do práce. Město zajišťuje vývoz plastu a papíru až 2x týdně. Ale u silničních průtahů, kde jsou kontejnery hojně využívané, dojde k zaplnění často i netříděným odpadem hned po vývozu. Řešením může být kromě lepšího přístupu nás, občanů, častější vývoz, čištění a také stavební a estetické úpravy samotných stanovišť.
6. Zavest separovane nadoby na kovy apod.
V Říčanech třídí odpad s nadšením. Lidé můžou recyklovat plast, papír, sklo, nápojové kartony, elektroodpad, textil, biooodpad i velkoobjemový a nebezpečný odpad. Kovy je v současné době možné zdarma uložit ve sběrném dvoře. Hliníkový odpad menších rozměrů jako plechovky, víčka či alobal sbírají aktivně občané během roku v domácnosti a poté jednorázově odevzdávají do základních a mateřských škol. Nově by mohly ve městě vzniknout i separované nádoby přímo na kovové odpady. V létě zde dokonce proběhl pilotní program třídění kovů. Recyklací pomůžete životnímu prostředí a zpětným odevzdáním odpadu i k jeho dalšímu využití. Chybí vám v Říčanech kontejnery na sběr kovů?
7. Zajistit (a to i finančně) asistenty pedagogů na školách
Podle školského zákona má nyní každé dítě se speciálními vzdělávacími potřebami nárok na asistenta. Problém se netýká pouze Základní školy Nerudova, ale i ostatních škol v Říčanech. Asistent pedagoga je často klíčový pro přiměřené začleňování žáka do hlavního vzdělávacího proudu. Pomoc poskytuje přímo ve třídě a není žádoucí, aby byl spolu s dítětem odsouván mimo běžnou výuku a třídní kolektiv. Šance dítěte na zvládnutí školních nároků se proto s podporou asistenta pedagoga mnohonásobně zvyšuje. O asistenty žádají samotné školy, kraj na ně poskytuje finanční prostředky. Považujete nedostatek asistentů za zásadní problém k vyřešení?
8. Bezpečne cesty do škol
Stále více rodičů vozí do říčanských škol své děti autem. A nejde jen o děti z okolních obcí, které musí dojíždět. Okolí škol tak v ranních i odpoledních hodinách trápí velké kolony aut a na frekventovaných silničních tazích i přímo před školami hrozí nebezpečí nehody. Do školy je možné chodit pěšky nebo přijet na kole či koloběžce. Město chce takové formy dopravy intenzivně podpořit. Zároveň hledá nejvhodnější možnosti, jak zamezit nebezpečným dopravním situacím, kterým jsou děti na cestě do školy vystaveny. Na přechodech, které jsou červeně označené, zesílí svůj dozor městská policie. Jedná se i o parkovacích zónách, snížení rychlosti na 30 km/h či úplném zákazu vjezdu ke školám. Ulehčit dopravním zácpám by mohly i školní autobusy, které by děti do školy svážely. Chcete také snížit bezpečnostní rizika v blízkosti škol?
9. Zpřistupněni radnični věže
V Říčanech chybí vyhlídková věž či jiné vyvýšené místo, odkud by byl možný výhled na celé město. Turisté, ale i místní obyvatelé, by jistě takovou atrakci navíc za krásného počasí při jasné viditelnosti nadšeně přijali. Možností je tak zpřístupnění radniční či kostelní věže. Přístup na věž by zajišťovalo turistické informační centrum. Součástí výstupu by mohly být i organizované prohlídky o historii či památkách města v určené dny s průvodcem. Nynější podoba staré radnice je z roku 1864. Zajímavostí je, že do roku 1912 na radničních hodinách ukazovala malá ručička minuty a velká hodiny. Mělo to prý zmást nepřítele.
10. Vyřešit oblast bývalé věznice
Okraj Říčan hyzdí již více než 20 let betonová konstrukce budovy, která měla sloužit od 90. let minulého století jako věznice. Areál je v majetku Vězeňské služby ČR a dlouhodobě ho nikdo neřešil. V současné době město vede jednání o zajímavém využití. Prostor by byl totiž ideálním místem pro vytvoření centra Integrovaného záchranného systému (hasiči, záchranná služba, Policie ČR) a Střediska správy a údržby silnic ŘSD. Pozemek o rozloze 70 tisíc m2 je dlouhodobě nevyužitý a nachází se ve vzdálenosti několik set metrů od plánované stavby silničního okruhu kolem Prahy. Zároveň výstavba podobného centra může pomoci všem složkám IZS s kapacitními a technickými problémy, se kterými se v Říčanech potýkají. Patří areál věznice k tomu nejtíživějšímu, co mají Říčany řešit?
11. Zlepšit podporu sociálního podnikání
Sociální podnikání je nové označení pro chráněné dílny, kde mohou najít pracovní uplatnění lidé se zdravotním psychickým i fyzickým postižením. V Říčanech je však nabídka tohoto typu podnikání omezená. Společensky prospěšní podnikatelé se mohou realizovat ve vzdělávání, v péči o zdraví, v ochraně životního prostředí, v ochraně lidských práv, v péči o znevýhodněné osoby, ale i v provozu speciálních čajoven nebo kaváren. Podpora města by mohla spočívat například ve zřízení pracovních míst v rámci nějaké neziskové organizace, kde by hendikepovaní zaměstnanci produkty vyráběli nebo prodávali. Má říčanská radnice přednostně řešit problém chráněných dílen?
12. Podpora sociálního bydlení
Sociální bydlení je komplexem nástrojů poskytujících pomoc domácnostem, které si potřebu bydlení nejsou schopny zajistit samy. Může zahrnovat krizové krátkodobé bydlení i finančně dostupné dlouhodobé pobyty. Využít by ho mohly osoby v různých těžkých životních situacích, například v případě náhlé ztráty bydlení nebo finančních problémech z důvodu rozvodu, nemoci, úmrtí partnera či přírodní katastrofy. Byty s dostupným nájmem v Říčanech ve velké míře poptávají například matky samoživitelky. Město by problém mohlo částečně vyřešit nabídkou městských bytů s nižším standardem se smlouvou na dobu určitou. Je tohle problém číslo jedna?
13. Zastřešit malé hřiště s umělým povrchem u ragbyového stadionu
Vedle ragbyového stadionu v Říčanech je malé hřiště s umělou trávou, na kterém trénují fotbalisté nebo zde sportují jiné sportovní kluby a organizace. Během jarních a letních měsíců je hojně navštěvovaným místem aktivních i rekreačních sportovců, ale v zimním období a při nepříznivém počasí se využívá výrazně méně. To by šlo změnit. Pro celoroční užívání hřiště je však potřeba hřiště zastřešit. Možným řešením je vytvořit na tomto místě malou nafukovací halu. Považujete nedostatek sportovišť jako to nejdůležitější, co má radnice řešit?
14. Vybudovat oddychovou relaxačni zónu na okraji města (říčanské lázně)
Nápad na oddychovou relaxační zónu vzešel z myšlenky, že v Říčanech schází oblast na celodenní relaxování. Ideálním místem by mohla být oblast kolem Říčanského potoka, kam se bude moci dojet na kolečkových bruslích, s kočárkem, nebo doběhnout. Lidé na setkání 10P navrhli, že v podobném areálu by mohly být pivní, čokoládové či jiné lázně s odpočinkovými lehátky na slunění. Součástí relaxační zóny by bylo dětské hřiště, ale též třeba hřiště na minigolf, discgolf, pétanque, stůl pro stolní tenis, venkovní fitness prvky pro dospělé a seniory, přírodní amfiteátr či přírodní jezírko na smočení nohou. Líbí se vám takový projekt a má jej radnice řešit jako prioritu?
Adéla Ambrožová
Co je Řídím Říčany
Jedná se o projekt, který město Říčany odstartovalo v květnu 2015.
Cílem akce je zapojit veřejnost do rozhodování a získat její názor na různé aktivity města. Hlasování je postavené na unikátním hlasovacím algoritmu využívající efektu více hlasů – plusových i minusových. Každý měsíc probíhá jedno „soft“ hlasování, kterého se může zúčastnit každý. A jednou za dva měsíce se uskuteční tzv. „hard“ hlasování pouze pro říčanské občany ve věku 15+. Pro tento typ volby je potřeba se registrovat prostřednictvím formulářů. Stačí si stáhnout formulář na www.ridimricany.cz, vyplnit požadované údaje a nechat je ověřit na jednom z kontaktních míst – podatelna MěÚ, infocentrum na Masarykově nám., infocentrum v rondelu, KC Labuť, DPS Senior, centrum Na Fialce, Muzeum Říčany.
Redakční systém i-servis
(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena