Jsme za vodou?

2. 4. 2025

Zavřete oči. Co vidíte? Déšť bubnující na střechu, lesknoucí se řeku, zasněženou krajinu? Voda nás provází na každém kroku – v přírodě, v umění, v příslovích. Odjakživa znamenala život.

Studánky, potoky, řeky i prameny rozhodovaly o tom, kde vzniknou první osady. Název Říčany není náhodný – naše město bylo vždy spojeno s vodou a množství rybníků, říček a potoků tomu odpovídá. Říčanský potok, Mlýnský rybník, Rokytka, studánky v okolních lesích – voda tady hrála hlavní roli po staletí. Víte, že staročeské slovo „rokyta“ znamenalo vrbu? A my dnes stojíme před otázkou, jak ji v krajině udržet a dát jí prostor, aby mohla dál tvořit a chránit náš domov.

Voda zatím je, ale udržíme ji?

Celkové množství srážek se příliš nemění, ale jejich rozložení ano – přicházejí prudké lijáky a dlouhá sucha. Aby voda v krajině zůstala, musíme jí dát prostor – budovat tůně, mokřady, zatravňovat údolnice a sázet remízky. A tam, kde to jde, osvobodit potoky z trubek a rovných koryt. Říčanský potok a Rokytka jsou jasnými příklady toho, jak mohou vodní toky sloužit krajině lépe, pokud jim dáme prostor.

Tůně nejen v polích

Zajděte se podívat na tůně do Potoční ulice, k Aleji Říčaňáků, u cyklostezky u ČOV Na Vysoké nebo brzy ve Škroupově ulici. A další se plánují. Tůně fungují jako přirozené zásobárny vody – zachytávají dešťovou vodu, zpomalují její odtok a pomáhají ji vracet do půdy.  Díky nim se krajina lépe vyrovnává se suchem i přívalovými dešti. Navíc vytvářejí domov pro desítky druhů rostlin a živočichů – od vážek po obojživelníky, kteří by bez těchto malých vodních oáz jen těžko přežili.

Tůně jsou jedním ze způsobů, jak vrátit vodě prostor. Dalším krokem je obnova pramenišť, na které se zaměřujeme v projektu Life Will - voda v krajině a půdě, který propojuje Říčany s obcemi Tehov a Tehovec, kde pramení Rokytka a Říčanský potok. Společně hledáme cesty, jak vodě vrátit přirozené místo.

Voda a my

Nejsou to ale jen velké projekty, které pomáhají. Skauti ze 167. oddílu Říčany začnou v rámci projektu Patronáty pečovat o lokalitu zanedbaných tůní zimním stadionem. Okrašlovací spolek pečuje o studánku v lese nad Olivovnou, kde si můžete kdykoli nabrat čistou pramenitou vodu. Můžete pomoci s její údržbou, stejně jako se přidat k výsadbě stromů, které pomáhají zadržovat vodu v krajině. I malá změna pomůže – třeba když si na zahradě vytvoříte jezírko, tůň nebo dešťový záhon. Vytvořením jezírka nebo dešťového záhonu můžete nejen pomoci zadržet vodu, ale také si vytvořit příjemné místo plné života.

Voda je zázrak.

Chová se anomálně téměř ve všech svých fyzikálně-chemických vlastnostech a zřejmě představuje tu nejsložitější z jednoduchých chemických sloučenin.“ – říká Encyklopedie Britannica. Stačí se na ni dívat jinak – a uvidíte, že voda se vesmíru opravdu povedla.

Markéta Janečková
komunitní koordinátorka
zijeme@ricany.cz

Inspirace & akce pro veřejnost

● Chcete se dozvědět víc o vodě v krajině? Doporučujeme knihu Voda a krajina od Václava Cílka a kolektivu autorů.

● Podívejte se na nový seriál Krajina Dana Bárty nebo pořad Po nás potopa nebude na ČT2 – dostupné i na iVysílání ČT.

● Máte zahrádku nebo dokonce pole? Zajímá vás, kolik vláhy je v půdě? Podívejte se na portál www.intersucho.cz

● Přemýšlíte o založení kompostu, ale nevíte, jak na to? Přijďte na kompostovací potlach s Janou Slámovou, správkyní komunitního kompostéru v Čapkově ulici na Kavčí Skále. Ve středu 23. dubna od 18 hodin vám poradí, jak na to. Akce se koná za dobrého počasí.

 

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena