Od roku 2006 říčanská veřejnost bojuje proti této developerské vizi, která by znamenala totální proměnu klidné vilové čtvrti u nádraží na sídliště s katastrofální dopravní obslužností. Hlavním aktérem je občanské sdružení Fialka a přímí sousedé výstavby. Výsledky jsou celkově pozitivní.
Soudů proběhlo jich několik. Podstatný je rozsudek Městského soudu v Praze, který loni zrušil územní rozhodnutí na základě žaloby podané v roce 2009. /www.ricany.cz/rozsudekvalejich/ Soud považuje za důvodné tyto námitky:
Chyby rozhodnutí ve vztahu k územnímu plánu
5. Nerespektování plochy pro parkovou zeleň
9. Námitka proti podlažnosti
10. Námitka proti nerespektování jednotlivých funkčních ploch územního plánu
Procesní chyby
2a/ stavební úřad nerozhodl o námitkách Jany Sallerové
7/ dotčené orgány se nevyjádřily k rozšíření žádosti o vydání ÚR
13/ stavební úřad nerozhodl o starších námitkách žalobce
Z tohoto rozsudku, který potvrdil i Nejvyšší soud, vyplývá, že územní rozhodnutí pro stavbu je v rozporu s územním plánem města a nebyly dostatečně vypořádány připomínky obyvatel.
Z vadného územního rozhodnutí však vychází stavební certifikát pana Miloslava Bejdy z roku 2009. Město ho soudně také napadlo, ale až po volbách. Tedy již po zákonném termínu 1 roku. Po čtyřech letech soudů se tedy vyjevila poněkud trpká pravda. Díky spolupráci mezi bývalým vedením radnice a developerem - společností RIM se podařilo prosadit a zčásti postavit projekt, který nerespektuje to, že u Cesty Svobody měl být park a bytové domy jsou navíc o jedno patro vyšší, než se smí. Chyby jsou vážné a debata je velmi vypjatá, a proto jsem požádal o převedení celého spisu z důvodu podjatosti na jiný stavební úřad. Zákonných prostředků, jak docílit toho, aby se výstavba domů F, B a C dostala do souladu s územním plánem, je už však málo. Ty postavené už stojí a nikdo je bourat nechce.
V.Kořen – starosta města
Redakční systém i-servis
(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena