Klub šachistů Říčany

25. 8. 2015

Šachová krása zamířila do Říčan

Šachy jsou doménou mužů, ale výjimky potvrzují pravidlo. A právě nejlepší týmy žen a dívek se od soboty 27. 6. do středy 1. 7. sjely do Říčan, aby si to rozdaly o historicky sedmý česko-slovenský extraligový titul.

Na startu se sešlo 11 tříčlenných družstev. Jedná se o nejvyšší účast českých družstev v historii. Bohužel slovenská strana byla zastoupena pouze liptovskou šachovou školou. Nejlépe si počínal tým BŠŠ Frýdek-Místek, který tím navázal na předchozí tři celková vítězství. V jeho nominaci se představila i česká reprezentantka a ze všech účastnic nejvýše postavená hráčka na světovém žebříčku FIDE Kristýna Novosadová.

Do turnaje nejlépe vstoupily pozdější vítězky z Frýdku-Místku v sestavě Novosadová, Fusková, Kaňáková a Beluská, přičemž první čtyři kola nezaváhaly. To se v konečném zúčtování ukázalo jako rozhodující. V pátém kole totiž „jen“ remizovaly s domácími Říčany. A když o zápas později prohrály se slovenskou liptovskou ŠŠ, tak bylo na drama zaděláno. V závěrečném dějství ovšem opět zabraly a porazily tentokrát náš juniorský výběr. O bod tak předehnaly druhé Unichess Praha a třetí Lokomotivu Brno.

Turnaje se mimo jiné zúčastnilo trio šachových mistryň (WIM) Sochorová, Semenová, Jaščenko a kvarteto FIDE mistryň (WFM) Kubíková, Motyčáková, Richterová, Vaňková.

O korunovaci nových šachových „královen“ se postaral kromě zástupců sponzorů i někdejší muž roku, který je po úraze na vozíčku, Martin Zach.

Příjemným překvapením byly výkony domácího družstva juniorek. Mladé slečny s výsledkem 2 výhry a 3 prohry mohou být spokojeny. Vždyť nejstarší členkou družstva byla teprve patnáctiletá Michaela Nová! Celkově obsadilo juniorské družstvo 9. místo.

Celkové pořadí:

1. BŠŠ Frýdek-Místek 2. Unichess Praha 3. Lokomotiva Brno 4. ŠK AD Jičín 5. Klub šachistů Říčany 1925 6. Liptovská šachová škola

7. Tomáš Már

7 medailí + 5 postupů na mistrovství Čech

Finále Krajského přeboru mládeže se odehrávalo v Mladé Boleslavi ve dnech 20.–21.6. Do finále se probojovalo 119 hráčů z 29 klubů Středočeského kraje. Bojovalo se nejenom o medaile, ale v soutěži chlapců i o postupy na mistrovství Čech. Naše účast byla velmi úspěšná. Vybojovali jsme 5 postupů:

Kategorie: H 16 – Chajda Patrik, Otruba Marek, H 12 – Zemen Pavel, Hampl David a Bartoš Václav. K těmto postupům lze přičíst právo přímé účasti Martina Vystrčila v H 16.

Medailí jsme přivezli také dost: zlato: M. Strnadová, stříbro: K. Pastrnková, V. Zemenová, bronz: H. Bartošová,  T. Pravdová, P.  Chajda, P.  Zemen