Kolik zaplatíme za hromadnou dopravu v Říčanech?

26. 11. 2023

Na říjnovém jednání Výboru pro dopravu Zastupitelstva města Říčany nám byl předložen materiál, který ovlivní hromadnou dopravu i kasu města na příštích deset let a cena hromadné dopravy může dosáhnout až 400 mil. Kč. Jsem proto rád, že nakonec bylo projednání materiálu Zastupitelstvem města Říčany o měsíc posunuto.

Není to dost času, abychom dostali odpověď na všechny otázky, ale snad bude trochu času si něco vyjasnit, upřesnit. Ve finále to však bude (politické) rozhodnutí, zda chceme v příštích letech utratit za vlastní hromadnou dopravu takovou sumu a co za to dostaneme.

Když kolega Sebastian Macura (KM) na úřadě odprezentoval materiál, byl jsem zaskočen naléhavostí nutnosti, aby výbor vydal rozhodnutí o tak zásadním materiálu prezentovaném v pracovní podobě bez finálních podkladů prakticky okamžitě. Je mi líto obrovské energie a času lidí, kteří na materiálu pracovali, a mrzelo mne, že jsem se o takovém zadání dozvěděl na poslední chvíli. Je proto dobře, že bude čas jej dopracovat.

Během projednání byly upřesněny odpovědi na dobu zamýšleného kontraktu, který by měl být uzavřen od září 2025. Dále jsme si potvrdili specifikaci délky autobusů a jejich pohonu, který bude naftový.

Další otázky se týkaly především rozsahu služeb, tedy zda jezdit i o nedělích, letních prázdninách, kam až zajíždět, jak zkracovat doby dojezdu. V diskusi jsme se přiklonili k nejlevnější předkládané variantě. Nutno však říci, že nevíme přesně, z jakých dat a zadání se vycházelo. Data vytíženosti jsou nedostatečná, protože vycházejí pouze z jednoho měření. Celý grafikon je dělaný s nadšením, ale vlastně na koleně a jeho vylaďování je složité.

Nejsou tedy další varianty řešení hromadné dopravy? Například větší propojení vlastní a krajské dopravy? Nebylo by to levnější a efektivnější?

Otázek je tedy více a byl bych moc rád, kdyby bylo více času najít na ně nejlepší odpovědi pro naše město.

Závěrem chci nám všem popřát krásný adventní čas a vše dobré jak o svátcích, tak v roce příštím.

Miloslav Šmolík, předseda Výboru pro dopravu

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena