Koloběh prodává, ale také zní a vzdělává…

1. 3. 2024

Vážení přátelé Koloběhu a milovníci výletů,4. března začíná nový kurz paměťového tréninku pro úplné začátečníky. Hravé procvičování mozkových závitů s certifikovanou lektorkou Ludmilou Horákovou pro skupinu do 10 osob. Máme poslední dvě volná místa, setkání jsou každé pondělí od 9 do 10 hodin, příspěvek účastníků na jednu lekci je 60 Kč. Více informací v Koloběhu.

V první jarní den roku 2024 vás velmi srdečně zveme na speciální charitativní koncert pro Koloběh, s nímž za námi do Koloběhu přišla samotná interpretka, klavíristka Eliška Vlčková, která v současnosti studuje na Hochschule für Musik, Theater und Medien v německém Hannoveru. Jsme moc rádi, že se rozhodla podpořit aktivity našeho dobročinného obchůdku „po svém“, tedy koncertem. A skutečně reprezentativním programem: skladby J. S. Bacha, L. v. Beethovena, Sergeje Rachmaninova a Alexandra Skrjabina představují několik vrcholů klavírní hudby v historii literatury pro tento nástroj. Na koncert chceme pozvat vás všechny, kdo k nám chodíte, kdo darujete či kupujete. Vstupné není určeno, interpretka se vzdala honoráře, ale pokud budete chtít jakoukoli částku věnovat, bude celá použita na dobročinné účely. Těm se věnujeme od samého počátku a pomáháme místním seniorům, samoživitelům (a jejich dětem) nebo nemocným, k nimž žádaná pomoc (formulovaná a doporučená garanty ze sociální oblasti) putuje takřka okamžitě. Přijďte si tedy – jako poděkování za svou podporu – udělat příjemný večer do Koncertního sálu Staré radnice, a to ve středu 20. března v 19 hodin. Těšíme se na Vás!

A další pozvánka míří k četným zahrádkářům, pro něž začíná hektické období. Co naše zahrádka potřebuje zkraje jara? Jak a co hnojit? Co a kam vysadit? Jak prořezávat a zmlazovat? Otázek možná máte celou řadu. Přijďte je položit tomu nejpovolanějšímu. Do Koloběhu se opět vrací oblíbený zahradník a sadař František Polesný, který rád zodpoví veškeré vaše dotazy. Povídání na téma naše jarní zahrádka se uskuteční v Koloběhu v pondělí 25. 3. v 18 hodin.

S Koloběhem na výlet

Mimořádně v sobotu 23. března se vydáme přivítat jaro do Skanzenu Strážnice – Muzea vesnice jihovýchodní Moravy. V tomto nejznámějším moravském areálu s více než šedesáti lidovými stavbami našich předků navštívíme tematickou velikonoční akci nazvanou Fašanky, fašanky, Velká noc ide, která nám přiblíží lidové zvyky ze Slovácka od počátku postního období až do Velikonoc, např. vynášení smrtky, nošení létečka, pletení pomlázek, malování a zdobení kraslic, hrkání a řehtání, uvidíme i fašankový tanec „pod šable“, tanec s medvědem, přípravu lidových pokrmů, jako jsou boží milosti či jidáše. Odpoledne si pak prohlédneme město Strážnice a navštívíme Městské muzeum Strážnice s expozicemi místních sbírkových předmětů. Oběd nebude zajištěn, je možnost stánkového občerstvení. Jste-li milovníky moravského folklóru, neváhejte! Loni byla akce zrušena kvůli rekonstrukci areálu, letos se snad již dočkáme…

Cena výletu: 590 Kč pro říčanské seniory, 690 Kč pro mimoříčanské náhradníky;

Přihlášky: od úterý 12. března SMS zprávou na tel. 739 989 672, e-mail: info@kolobeh-ricany.cz.

Odjezd: v 6:00 hod. od Penny marketu Říčany.

Ani v dubnu nebudeme sedět za kamny a ve středu 10. dubna zamíříme na středověký hrad a renesanční zámek Frýdlant. Do jeho areálu se vstupuje stejně jako před dvěma sty lety branou s padacím mostem a všechny vnitřní prostory jsou vybaveny původním nábytkem, obrazy, porcelánem, sbírkami zbraní, nádobí a dýmek. Odpoledne navštívíme město Hejnice s poutním kostelem Navštívení Panny Marie, bývalým františkánským klášterem, ambity a zahradou. V bohatě vyzdobeném interiéru kostela uvidíme uctívanou sošku Mater formosa – Sličné matky v pozlacené skříňce a rovněž polní oltář Albrechta z Valdštejna. Při příznivém počasí se vydáme na jeden kilometr vzdálenou skalní vyhlídku Poustevníkův kámen.

Cena výletu: 590 Kč pro říčanské seniory, 690 Kč pro mimoříčanské náhradníky.

Přihlášky: od úterý 26. března SMS zprávou na tel. 739 989 672, e-mail: info@kolobeh-ricany.cz.

Odjezd: v7.00 hod. od Penny marketu Říčany.

Rada starších, setkání seniorů s vedením města, se v Koloběhu uskuteční v pondělí 25. března v 9:30 hod.
Přijďte si pohovořit o problémech města, které vás zajímají. Drobné občerstvení zajištěno.

Eva Hazdrová Kopecká, Martina Vavřincová

 

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena