Koloběh – rok 2023 v číslech

28. 1. 2024

Vážení přátelé Koloběhu a milovníci výletů,To, že Koloběh dávno není pouze oblíbený dobročinný obchůdek na náměstí, už jistě víte, protože o naší košaté činnosti vás na tomto místě informujeme pravidelně. Ale teď, když je rok 2023 definitivně uzavřen, můžeme se na něj podívat i optikou čísel a realizovaných akcí. Výčet akcí je totiž pozoruhodný.

 • Výtěžek z prodeje darovaného zboží činil 2 500 000 Kč (na charitu je dle nastavení zřizovatelem učeno 60 %, tj. 1 500 000 Kč, na provoz organizace 40 %, tj. 1 000 000 Kč).
 • Potřebným jsme za pomoci garantů ze sociální oblasti zajistili pomoc v celkové hodnotě 1 060 000 Kč. Zbylé finance budou pomáhat letos.
 • Uspořádali jsme 17 výletů po České republice + jeden několikadenní.
 • Zorganizovali jsme 3 koncerty v Koncertním sále Staré radnice (novoroční koncert Terezy Mátlové a Doležalova kvarteta, Zpívání v dešti s Voxem nymburgensis, Blízká setkání se Zorou Jandovou a Zdeňkem Mertou).
 • Uspořádali jsme několik přednášek (Můj peruánský zápisník, Houbařský kroužek, Podzimní zahrádka), stále u nás probíhá pondělní Kurz trénování paměti.
 • Hostili jsme několik setkání Rady starších a také Noc literatury (v Koloběhu četla a s posluchači diskutovala herečka Michaela Mauerová).
 • Spolu se ZUŠ jsme připravili projekt Akademie pro seniory, v níž se mohou říčanští spoluobčané rozvíjet v hudebním, výtvarném i tanečním oboru.
 • Otevřeli jsme další prodejní místo – garážový prodej ve dvoře. Dobrovolný příspěvek za zboží činil za dva měsíce 10 000 Kč.
 • Vytvořili jsme prostor pro realizaci osamělých seniorů, kteří rádi pečou a nemají pro koho. Recept od babičky (domácí zákusek za 20 Kč/kus) u nás ochutnalo několik desítek lidí a z výtěžku se bude péci znovu.
 • Připravili jsme Tichou aukci obrazů (z 60 nabízených děl se během jediného týdne prodala polovina) a výtěžek činil 52 000 Kč.
 • V charitativním obchůdku nezištně stovky a stovky hodin odpracovalo 18 dobrovolnic a 2 dobrovolníci.

Pozvánky na únor:

V únoru opět nabídneme Recept od babičky. Přijďte si od úterý 13. února (do vyjedení zásob) ochutnat výtečný ovocný koláč od babičky Marušky, litou buchtu se šlehačkou a čokoládou od babičky Věrušky a pohádkové české buchty od babičky Marcelky. Můžete si je dát přímo u nás v obchůdku nebo vám je zabalíme ke kávičce domů. Děkujeme OSZV Říčany za spolupráci na báječném projektu!

Srdečně zveme na mimořádný komorní koncert, v němž dva úžasné hudební nástroje „ožijí“ v rukách vynikajících interpretů – kytaristy Lukáše Sommera a cimbalisty Jana Mikuška (který navíc také zazpívá). Večer nese název 3–2–1 (3 nástroje a 2 interpreti v 1 večer). Repertoár od baroka po současnost, průvodní slovo, intimní atmosféra, překrásná hudba. V pondělí 26. února v Koncertním sále Staré radnice od 19 hodin. Vstupné 250 Kč, senioři a děti 150 Kč. Rezervace v Koloběhu, vstupenky budou k dispozici od 1. února, rezervované vstupenky, které nebudou vyzvednuty do 16. února, budou uvolněny dalším zájemcům.

Stále ještě máme několik míst v Kurzu trénování paměti pro začátečníky. Mozkovou rozcvičku vede zkušená a certifikovaná lektorka Ludmila Horáková, koná se v Koloběhu každé pondělí od 9.00 do 10.00 hodin. Příspěvek účastníků na jednu lekci je 60 Kč, po naplnění kapacity bude zájemcům sdělen termín zahájení kurzu. Další informace a rezervace v Koloběhu.

Děkujeme za neutuchající podporu a těšíme se na viděnou.

S Koloběhem na výlet

„Na svatého Bedřicha slunko teplem zadýchá“ – inu, snad má lidová pranostika pravdu a Bedřich, jehož svátek v církevním kalendáři připadá právě na 6. března, na nás bude během našeho putování nějakým tím teplem pamatovat…

Na prahu jara se vypravíme na zámek Rájec nad Svitavou. Prohlédneme si jedinečnou sbírku kaméliových keřů, která je veřejnosti zpřístupněna vždy v březnu, v době květu této královny zimních květin. Výstava kvetoucích kamélií je doplněna o vazby z živých květin. Kamélie se do rájeckých skleníků dostala v roce 1973 z Výzkumného ústavu v Průhonicích, v průběhu let se sbírka rozrostla z původních 85 rostlin až na současných 400 odrůd. Ostatně tato rostlina je nám bližší, než si možná myslíme – na voňavém nápoji z lístků druhu Camellia sinensis neboli čajovníku čínského si pochutnáváme často. Ve městě Blansko si prohlédneme muzejní expozice o Moravském krasu, archeologii, okolních hradech, a hlavně umělecké litině. Tak krásná a obsáhlá sbírka uměleckých a užitkových děl není jinde k vidění. Litinové sochy jsou rozmístěny i pod širým nebem v přilehlém parku a na náměstí. Za své putování se pak odměníme v místní Cukrárně Severka nebo Zákuskárně.

Cena výletu 590 Kč, přihlášky od úterý 20.února SMS zprávou na tel. 739 989 672 nebo na e-mailovou adresu info@kolobeh-ricany.cz. Odjezd v 6.30 od Penny marketu Říčany.

Eva Hazdrová Kopecká, ředitelka

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena